Posłowie PiS proponują: Mandat bez możliwości odmowy, grzywna bez rozprawy sądowej

Zniesienie prawa do odmowy przyjęcia mandatu i możliwość nałożenia grzywny bez rozprawy sądowej to ostatnia propozycja posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekt ustawy został już złożony w Sejmie.

Zdaniem pomysłodawców zmiany w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia ma usprawnić postępowania prowadzone właśnie w sprawach o wykroczenia i odciążyć sędziów sądów powszechne od obowiązku zapoznania się ze sprawą. Mniej pracy mieliby również policjanci. Nie musieliby oni składać wniosków o ukaranie, na rzecz przekazania sądom materiałów sprawy.

Nowelizacja ustawy proponowana przez posłów PiS nie zawiera punktu dającemu osobie karanej mandatem możliwość odmowy jego przyjęcia. Jeśli zmiany zostaną zaakceptowane, zaczną obowiązywać po 14 dniach od chwili przyjęcia nowelizacji. Wówczas sytuacja, gdy policja występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie osoby odmawiającej przyjęcia mandatu karnego przejdą do historii.

Istotne dla obywateli zmiany dotyczyć mają również momentu, w którym nakładana jest grzywna. W poselskim projekcie mowa jest o tym, że zostanie ona uznana za nałożoną mandatem z chwilą jego odbioru przez osobę ukaraną. Z kolei to, czy owy mandat uznany zostanie za odebrany, zależeć będzie od decyzji policjanta. Ten bowiem może na wypisanym przez siebie blankiecie umieścić notatkę mówiącą, że w świetle prawa został on odebrany przez ukaraną osobę. Grzywna staje się wykonalną natychmiast i musi zostać opłacona w ciągu 7 dni. Ukarany może od niej się odwołać, ale musi wskazać dowody potwierdzające jego niewinność.

Jedna odpowiedź do “Posłowie PiS proponują: Mandat bez możliwości odmowy, grzywna bez rozprawy sądowej”

  1. Pacjent pisze:

    Państwo bezprawia. Węgry bis. Już my na was zagłosujemy. Takiego bałaganu w kraju nigdy nie było. Wymyślają nowe tematy by zakryć nieudolność szczepienia narodu. Wstyd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 5 = 7

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 67 = 68

Powiat Ełcki Wspólna wideokonferencja
Wideokonferencja dla partnerów projektu pn. „Połączenie...
Powiat Ełcki Wesołych Świąt
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego...
Powiat Ełcki Samorządowcy dwóch województw poparli budowę drogi S16
Wczoraj w Osowcu samorządowcy z województw warmińsko-mazurskiego...
Powiat Ełcki Długo wyczekiwany chodnik powstanie w gminie Kalinowo
Minister Infrastruktury zatwierdził program inwestycyjny ,,Budowa...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015