Powiat ełcki ma projekt przyszłorocznego budżetu

Dochody w wysokości prawie 147 milionów złotych, wydatki ponad 149,5 miliona złotych, tak kształtuje się budżet powiatu ełckiego na przyszły rok.

 

Najważniejszym źródłem dochodów samorządów powiatowych są subwencje, dochody własne oraz dotacje z budżetu państwa, a w szczególności subwencja oświatowa, która wynosić będzie ponad 52,5 miliona złotych. Niestety, ze względu na podwyżki w sektorze oświatowym, jest ona niewystarczająca i od kilku już lat stawia przed Zarządem Powiatu Ełckiego niełatwe zadanie uporządkowania tego stanu.

 

Wydatki powiatu ełckiego w przyszłym roku przeznaczone będą głównie na: prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych, placówek oświatowych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych, pomoc społeczną, a także realizację zadań prowadzonych przez Powiatowy Urząd Pracy w Ełku. Ponadto, powiat realizować będzie zadania bieżące z zakresu administracji rządowej i inne zadania zlecone, w tym: z zakresu geodezji i kartografii, nieodpłatnej pomocy prawnej, spraw związanych z kwalifikacją wojskową oraz orzekaniem o niepełnosprawności.

 

Mimo wielu wydatków, władze powiatu ełckiego w budżecie na 2020 rok uwzględniły także szereg inwestycji. Zaplanowano m.in. modernizacje dróg powiatowych prowadzących do miejscowości Ginie i Chełchy. Przebudowany zostanie również most w miejscowości Romoty. Oprócz modernizacji dróg zaplanowano budowę boisk wielofunkcyjnych przy Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych oraz przy Zespole Szkół nr 5. Inwestycja w połowie finansowana będzie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dodatkowo w dalszym ciągu przy pomocy środków unijnych modernizowane będzie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ełku.

 

Poziom zadłużenia Powiatu Ełckiego na koniec przyszłego roku planowany jest w wysokości 34 milionów złotych. Natomiast deficyt budżetowy w wysokości ponad 2,5 miliona złotych planuje się pokryć przychodami pochodzącymi ze sprzedaży papierów wartościowych oraz nadwyżką budżetu z lat ubiegłych.

 

O ostatecznym kształcie budżetu zadecydują radni powiatowi na grudniowej sesji Rady Powiatu Ełckiego.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ełku

2 odpowiedzi na “Powiat ełcki ma projekt przyszłorocznego budżetu”

  1. Jan. Powiat elk pisze:

    Jak na budowę przepustów i wynagrodzenia to budżet gigantyczny.

  2. Czytelnik pisze:

    A co z planem zakupu nowego samochodu, mają fajną kilkuletnią skodę i chcą ją wymieniać, bogaty samorząd. Dziwne jest też to, że mają tak rozbudowaną obsługę prawną. Ale dobrze, że jeden z prawników odchodzi już na emeryturę, może da to jakieś oszczędności.

Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (2/6)
Dziś prezentujemy drugą inwestycję drogową, która została...
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (1/6)
Ponad 13 milionów złotych kosztowało 6 głównych inwestycji...
Powiat Ełcki Starostwo Powiatowe w Ełku zamknięte dla interesantów
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa Starostwo...
Powiat Ełcki Wydział Komunikacji zmienia zasady pracy
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, od...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015