POWSTANIE PARK ODKRYWCÓW KOLEI W EŁKU

Już jesienią ełczanie i turyści będą mogli korzystać z atrakcji Parku Odkrywców Kolei usytuowanego na terenie Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Będzie to miejsce, w którym nauka łączy się z zabawą poprzez m.in. samodzielne odkrywanie praw fizyki. Wartość inwestycji to ponad 4,1 mln zł.

 

 

 

II etap przebudowy Ełckiej Kolei Wąskotorowej

Inwestycja polega m.in. na utworzeniu Parku Odkrywców Kolei. Miejsca, które stanie się sercem aktywizacji społecznej i edukacyjnej mieszkańców miasta oraz nową atrakcją turystyczną.

Na terenie parku zostaną zainstalowane urządzenia, które pozwolą w prosty sposób pokazać zasady fizyki, które wykorzystywane są w pracy kolei wąskotorowej m.in.

 

 • Karuzela z przekładniami złożona z kół zębatych demonstruje, jak dzięki względnie niewielkiej energii można poruszać wielkie i ciężkie urządzenia.
 • Górka rozrządu jest to urządzenie, które w schematyczny sposób uczy zasad planowania trasy kolejowej.
 • Tłok pneumatyczny to instalacja/urządzenie częściowo symulujący drogę przemierzaną przez parę wodną od silnika parowego do wylotu.
 • Magnetyczne piłki – celem zabawy jest przemieszczenie namagnesowanej piłeczki za pomocą namagnesowanych prętów obsługiwanych na zasadzie podobnej co w popularnych „piłkarzykach”.
 • Wielokrążek jest urządzeniem, które uczy użytkowników, że ten sam ciężar można unieść przy pomocy mniejszej lub większej siły.
 • Elektromotywa działa jak mała kolejka, tylko, że do jej uruchomienia należy wytworzyć prąd samemu za pomocą prądnicy działającej na ludzkie mięśnie np. przy użyciu korbki.
 • Silnik parowy to obiekt, który pokazuje zasadę działania silnika stosowanego niegdyś w lokomotywach.
 • Wyścig drezyn – przewidziane są co najmniej dwa stanowiska. Na każdym będzie tor, mała lokomotywa oraz urządzenie na wzór ręcznej pompki samochodowej.
 • Huśtawka przegubowa ze sprężyną na łożysku będzie połączeniem huśtawki wahadłowej, huśtawki wagowej oraz karuzeli.
 • Magnetyczne obręcze to urządzenie składające się z elementów z zainstalowanymi elektromagnesami przesuwającymi modele wagonów. Pokazuje ono schemat działania pola magnetycznego używanego w super nowoczesnym transporcie kolejowym (SSKB) czyli super szybka kolej bezstykowa.

 

Projekt „Rewitalizacja i zagospodarowanie terenu Ełckiej Kolei Wąskotorowej na potrzeby Muzeum Historycznego w Ełku – etap II – Park Odkrywców Kolei” współfinansowany jest ze środków EFRR oraz ze środków budżetu państwa w ramach RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Całkowita wartość projektu: ponad 4,1 mln zł

Wysokość dofinansowania: ponad 3,3 mln zł, w tym

– współfinansowanie UE w kwocie: ponad 3 mln zł

– współfinansowanie krajowe z budżetu państwa w kwocie ponad 330 tys. zł

Wkład własny miasta Ełku: ponad 740 tys. zł

8 odpowiedzi na “POWSTANIE PARK ODKRYWCÓW KOLEI W EŁKU”

 1. Jan pisze:

  Mieszkańcy jeśli przyjdą to tylko raz i będzie to rdzewialo i potrzebowało kosztownej konserwacji. W Ełku potrzebne są mieszkania socjalne za 4 mln zł można wybudować dwa bloki 50 mieszkaniowe i przydzielic je emerytom z glodowymi emeryturami
  Cały czas lansowanie jednej osoby. Mimo krytyki :ja wiem najlepiej co mnie lansuje.

 2. I to ma zatrzymać turystów?! pisze:

  Co w Ełku zatrzyma turystę choć na kilka dni???
  Ełk NIE JEST miastem turystycznym – tylko przelotowym w drodze na mazurskie żeglowne jeziora!
  Kiedyś (w ramach „kiełbasy wyborczej”) mówiono o kanałach wodnych: 1) z Ełku na szlak jezior mazurskich oraz 2) w połączeniu z rzekami rzekami – aż na Litwę.
  Ełk to miasto dla emerytów.

 3. Janusz pisze:

  Kolejna zabawka dzieciątka” na urzędzie jak o tym Panu się mówi. Wspaniały powyższy wpis szkoda. że wszyscy to widzimy a ci co powinni to naprawić lansują się w mediach i to ich jedyny „sukces”. Ełk to miasto emerytów faktycznie i niebawem zacznie się próba kolejnego czarowania mieszkańców w kampanii wyborczej. Ale miarka się przebrala 12 zmarnowanych lat wystarczy.

 4. Daria pisze:

  Popieram Janusza 12 lat to o 8 za dużo. Zmarnowany bezcenny czas.

 5. Dariusz. pisze:

  Po prostu pora na zmianę 12 lat każdy oceni. Sam zainteresowany wie że wyczerpaly się pomysły i pora by ktoś inny przejął władze. W Ełku nie brakuje odpowiednich osób. Pora na kobietę jeśli się zdecyduje staje przed ogromną szansa wyprowadzenia Ełku z zastoju inwestycyjnego. Chwalenie się browarem w którym zatrudniono kilku Ukraińców to ośmieszaniie samego siebie.

 6. J. K pisze:

  Te 4 mln przeznaczyć na szczytniejszy cel a temu Panu kupić. model kolejki waskotorowej zamontować mu w mieszkaniu i niech się bawi.

 7. A hektary strefy ekonomicznej pisze:

  leżą odłogiem…

 8. As pisze:

  Kto ma się tymi hektara i zająć. Władze maja inne problemy urządzić się
  w wyborach parlamentarnych na listach pisu

Powiat Ełcki VI Przegląd Twórczości Ludowej Osób Niepełnosprawnych
VI Przegląd  Twórczości Ludowej Osób Niepełnosprawnych „W...
Powiat Ełcki X Wyścigi Smoczych Łodzi za nami
Straż Pożarna w Ełku, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji...
Powiat Ełcki X Wyścigi Smoczych Łodzi już jutro !
Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Ełku odbyło się losowanie...
Powiat Ełcki Zgłoś drużynę na X Wyścigi Smoczych Łodzi
Starostwo Powiatowe w Ełku zachęca do zgłaszania swoich...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015