Poznali radość z niesienia pomocy

Szkoła Podstawowa nr 4 im. W. Szafera w Ełku zadebiutowała w Szlachetnej paczce. Byłam pełna obaw, czy akcja będzie dobrze przyjęta w nowym dla mnie miejscu pracy, jednak już w pierwszym tygodniu wspólnie z koleżankami: Moniką Nagolską i Elżbietą Jeżewską wiedziałyśmy, że damy radę – relacjonuje Magdalena Kukiełko.

 

Swoją cegiełkę do Szlachetnej Paczki włożyła cała społeczność ełckiej „Czwórki”: rodzice, wychowawcy, pracownicy szkoły i uczniowie.

 

– To nas i naszych wolontariuszy jeszcze bardziej motywowało – przyznaje Magdalena Kukiełko. – W tej akcji chodzi właśnie o to, by zaangażować jak najwięcej osób, bo każdy daje od siebie niewiele, a wielkość paczki rośnie. W trakcie akcji, utrzymywałyśmy stały kontakt z wolontariuszką, która opiekuje się rodziną. Katarzyna Nerkowska była dla nas wsparciem. Mówiła o tym, czego w ankiecie możemy nie wyczytać i dopingowała. Aż wreszcie przyszedł ten dzień, gdy musieliśmy zapakować zebrane dary, a było tego naprawdę mnóstwo. Do magazynu w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku, gdzie rokrocznie odbywa się ełcki finał, pojechaliśmy obładowani do granic możliwości. W magazynie Szlachetnej Paczki, czekali na nas wolontariusze, kawa i herbata. Zostaliśmy ciepło przyjęci, wypełniliśmy dokumenty i dostaliśmy certyfikat dla naszej społeczności szkolnej.

 

Pomocnicy świętego Mikołaja ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Ełku do domów wrócili szczęśliwsi, zmotywowani do działania i pewni, że za rok to powtórzą.

 

– Pierwszy raz zaangażowałam się w taką pomoc, jaką jest „Szlachetna paczka” – mówi Weronika Szymańska, uczennica SP4 i wolontariuszka organizująca akcję w szkole. – Nie wiedziałam, ze to są takie ogromne wzruszenia, emocje, radość i przeżycia. Starałam się jak najwięcej dać od siebie i pokazać innym, że można pomagać bezinteresownie. Zobaczyłam, że dużo ludzi angażuje się w akcje charytatywne i chcą pomagać innym. Cieszę się, że rodzina, która potrzebowała pomocy, otrzymała rzeczy, które były im bardzo potrzebne.

 

– Uczestnicząc w projekcie Szlachetnej Paczki doświadczyłam niesamowitego uczucia – przyznaje Elżbieta Jeżewska – nauczyciel, wolontariusz Szlachetniej Paczki. – Skoro swoimi działaniami mogę wyzwolić tyle pozytywnych uczuć w sobie, u wolontariuszy i potrzebującej rodziny tak doświadczonej przez los, to moje życie zaczyna nabierać głębszego sensu. Akcja, którą podjęliśmy wraz ze społecznością szkolną pokazała, jak ogromną wrażliwość przejawiają uczniowie, rodzice i nauczyciele z naszej szkoły. Wrażliwość ta nie powoduje użalania się nad potrzebującą rodziną, lecz daje siłę do działania. Wszyscy nabraliśmy mocy sprawczej i dawaliśmy impulsy do zmiany świata przez bycie dobrym człowiekiem. Warto lubić ludzi i być otwartym na pomoc innym.

 

– Szlachetna Paczka to dla mnie zupełnie nowe działanie w naszej szkole Pomysł, który przyniósł efekt – swoimi wrażeniami dzieli się Monika Nagolska, nauczyciel, wolontariusz Szlachetnej Paczki. Wiem, że w naszym mieście są rodziny, które potrzebują pomocy. Sama takie znam. Sama też doświadczyłam ogromu ludzkiej dobroci i życzliwości każdej osoby, która włączyła się w naszą akcję. Rodzice, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły i przyjaciele, byli z nami, wspierali nas. To również zaufanie do nas, bo przecież rodzina jest anonimowa Wszystkie te rzeczy składają się na niewyobrażalną siłę i chęci do pracy. Wiem, że dzięki takiej akcji uczniowie uczą się empatii i wrażliwości na krzywdę innych. Uczą się, że warto pomagać wspólnie, bo razem możemy więcej. Dziękuję za wszystko, bo jest za co, jesteście wielcy!

 

O tym, jak przygotowana paczka odebrana została przez rodzinę, społeczność „Czwórki” dowiedziała się z listu od opiekuna rodziny. „Pomoc rodzinie Pani Iwony nie byłaby możliwa bez SP 4. Serce oraz praca jaka wszyscy włożyli w przygotowanie paczki przyniosła nadzwyczajny efekt. Pani Iwona była zdumiona ogromem pomocy oraz trafnością podarunków. Było dużo uśmiechu i łzy radości. Pokora i skromność z jaka Pani Iwona i jej rodzina przyjęła paczkę utwierdziła mnie w przekonaniu ze udało nam się wspólnie dokonać czegoś niesamowitego i wspaniałego. Bardzo dziękuję ze pomoc wszystkim którzy włączyli się w przygotowania. Podobno dobro do nas wraca wiec niech tak się stanie” – napisała do nich Katarzyna Nerkowska.

 

– Takie mamy dla Was kochani przesłanie jako Liderki tego przedsięwzięcia: Nikt Was nie zmusi do pomocy, ale uwierzcie, warto pomagać, bo to działa w dwie strony przekonuje Magdalena Kukiełko. – Niesiecie pomoc, a otrzymujecie w zamian wielką satysfakcję i siłę. Warto! Jeszcze raz wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i pomoc!

 

tt
Źródło: SP 4 Ełk

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powiat Ełcki Volkswagen Grup Polska z ogromną karą
Ponad 120 milionów złotych kary nałożył Urząd Ochrony...
Powiat Ełcki Mali kolędnicy odwiedzili starostwo
Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia władze powiatu oraz...
Powiat Ełcki Młodzież ratuje życie
Szkolny Klub Ratownika „Cor” zorganizował Międzyszkolny Konkurs...
Powiat Ełcki ,,Cooltura Słowa”
,,Cooltura Słowa” to hasło tegorocznej kampanii ,,Przemocy STOP....
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015