Premier o szczepionce przeciw COVID-19: Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek.

Pfizer i BioNTech SE ogłosiły, że przygotowana przez nich szczepionka jest skuteczna w ponad 90 proc. To jeszcze nie znaczy, że jest gotowa, ale jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek – oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

 

Szef rządu we wpisie na Twitterze przypomniał, że amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek o tym, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności.

 

– To jeszcze nie znaczy, że jest gotowa, ale jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek. Apeluję: Chrońmy siebie i innych – podkreślił premier.

 

Firma Pfizer ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. Premier Morawiecki na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że w środę planowane jest podpisanie umowy z BioNTech-Pfizer na dostawę szczepionek. Jak przekazał, Polska chce mieć co najmniej 20 mln szczepionek na koronawirusa i pewnie nastąpi to wiosną przyszłego roku.

 

Z kolei szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podała na Twitterze, że kierowana przez nią instytucja podpisze kontrakt z tym konsorcjum na 300 mln dawek.

 

Wstępne rozmowy Komisji Europejskiej z BioNTech-Pfizer na temat zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19 zakończyły się 9 września. Umowa z konsorcjum ma zapewnić wszystkim państwom członkowskim UE możliwość zakupu szczepionki, jak również przekazania jej w formie darów krajom o niskich i średnich dochodach lub jej redystrybucji w innych krajach europejskich.

 

Pfizer jest pierwszym koncernem farmaceutycznym, który opublikował dane o przeprowadzonych z sukcesem zakrojonych na szeroką skalę badaniach klinicznych nad szczepionką przeciw Covid-19 – informuje Reuters. Według firmy nie stwierdzono nic, co rodziłoby obawy o bezpieczeństwo użycia szczepionki i w tym miesiącu koncern wystąpi o zezwolenie na jej awaryjne dopuszczenie do użytku w USA.

 

Koncern zawarł już z rządem USA wartą 1,95 mld dolarów umowę na 100 mln dawek szczepionki, której dostawy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Analogiczne umowy zawarto z Unią Europejską, Wielką Brytanią, Kanadą i Japonią.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obecnie w końcowej, trzeciej fazie badań klinicznych na całym świecie jest 10 projektów szczepionek, w tym szczepionka Moderny, kilka projektów chińskich oraz preparat przygotowywany przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki – informuje AFP. Pfizer i BioNTech jako pierwsi zdecydowali się na opublikowanie wyników badań. Żadna szczepionka nie otrzymała jeszcze zgody na komercyjną dystrybucję na dużą skalę.(PAP)

Jedna odpowiedź do “Premier o szczepionce przeciw COVID-19: Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek.”

  1. Ser pisze:

    Na początku to ja dziękuję postoje, nie chce być królikiem doświadczalnym. Potem wyjdą skutki uboczne.

Powiat Ełcki Życzenia z okazji Dnia Kobiet
...
Powiat Ełcki Konkurs poezji Baczyńskiego
„Po stronie nadziei” – to temat przewodni XXVI Wojewódzkiego...
Powiat Ełcki „Aktywna Tablica”
Powiat Ełcki realizuje rządowy program „Aktywna Tablica”,...
Powiat Ełcki Nagroda „Ełcki Bocian” 2021
Starostwo Powiatowe w Ełku zachęca do zgłaszania kandydatów...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015