PREZYDENT EŁKU TOMASZ ANDRUKIEWICZ PODSUMOWAŁ KADENCJĘ

11 października na kilkanaście dni przed wyborami samorządowymi 2018 r. Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz podsumował czteroletnią kadencję.

Skuteczność w zarządzaniu i rozwoju. Konsekwencja w działaniach i jasno sprecyzowane cele, choć niejednokrotnie wymagające cierpliwości i  czasu w realizacji. Ciężka praca wielu specjalistów, partnerstwo i współpraca instytucji ale nade wszytko jak podkreśla obecny włodarz –  wkład i udział mieszkańców.

Prezydent podkreślił niespotykany w średnich miastach, nie tylko w kontekście Polski wschodniej – przyrost ludności. Sprzyjające do życia warunki i jego  jakość,  praca  a także możliwość rozwoju. Bardzo wysoki spadek bezrobocia. Skrót statystyk  mijającej kadencji, jak również wszystkich lat sprawowania władzy przez obecnego włodarza,  wskazuje na nieustanny, wieloaspektowy rozwój miasta. Tak dziś jawi się miasto Ełk – w podsumowaniu kadencji przez Prezydenta Ełku Tomasz Andrukiewicza  w latach 2015 – 2018.

 

Prezydent Ełku  podziękował dziś za współpracę, partnerstwo i pomoc w rozwoju miasta. Przeprosił także za wszystkie niedoskonałości.

 

 

Miasto nie uchroniło się także od popełniania błędów,  konsekwencje to jednak nie problem lecz wyzwanie do dalszego, coraz lepszego rozwoju. Przeciwności i błędy to dziś dla samorządu nauka, żeby wyznaczać kolejne kierunki!

 

 

 

Wideo 

 

 

Wśród omówionych tematów znalazł się budżet miasta, budownictwo i mienie komunalne, drogi i transport, zdrowie, pomoc społeczna i polityka prorodzinna, edukacja, sport, turystyka i rekreacja, kultura, informatyzacja i bezpieczeństwo publiczne, ekologia i ochrona środowiska, odnawialne źródła energii oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi.

 

 

 

W  pierwszym roku zarządzania miastem przez obecnego Prezydenta Ełku  Tomasza Andrukiewicza w strefie ekonomicznej było 25 firm, co dawało 1600 miejsc pracy. W roku 2014 było ich już 37, liczba miejsc pracy wzrosła o 1000. W 2015 roku statystyki wskazywały na 3100 małych przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą,  w 2018 roku jest ich 3500.

W obecnej kadencji wybudowano  4 place zabaw oraz utworzono 4 nowe parki. Powstało  także 7 siłowni zewnętrznych. Wyremontowano 81 kamienic w centrum miasta. Renowacji poddano 21 budynków, zmodernizowano 16 podwórek. W latach 2015 – 2018 podpisanych zostało 850 umów na współpracę z sektorem pozarządowym. Zrealizowano także wiele programów profilaktycznych na kwotę 486 tyś zł. Wśród działań prozdrowotnych  m.in. zakupiono sprzęt na prawie 7 mln złotych, zmodernizowano  odział ginekologiczno – położniczy. Powstała nowa izba przyjęć w szpitalu Pro- Medica. Zakupiono także  nowy sprzęt ultrasonograficzny, nowe karetki a także  przeprowadzono wiele działań profilaktycznych –  to niektóre z wymienionych przez  Tomasza Andrukiewicza dokonań.

 

 

Podczas mijającej kadencji wybudowano  m.in. górną płytę boiska wraz z zapalaczem, powstała także nowa plaża miejska – wizytówka naszego regionu. Przyznano 255 stypendiów sportowych,  zmodernizowano 12 km dróg. W Ełku powstało 450 przedszkoli, 50 miejsc żłobkowych i na tym nie koniec – mówił prezydent.

 

 

 

– Dziękuję moim współpracownikom, zastępcy, skarbnikowi, sekretarzowi za te wszystkie działania, które prowadziliśmy. Dziękuję!

–  Jestem dumny z naszego miasta, jestem dumny, że tak wielu mieszkańców  powraca do Ełku !

 

 

– Nie uniknęliśmy także  błędów, nie uniknęliśmy trudności. Jak Państwo wiecie brakuje nam przestrzeni do rozwoju i to jest kierunek na najbliższe lata. Kierunkiem do rozwoju jest także zwiększenie mobilności transportowej w naszym mieście, bo jak wiecie zakupujemy nowe autobusy, w tej kadencji nowych autobusów było 15 .Nie mówimy tu w kategoriach problemu ale wyzwania, wyzwaniem jest dla nas zwiększająca się liczba mieszkańców.

– Za wszystkie niedoskonałości przepraszam, jestem tylko człowiekiem. Przeciwności i błędy  są dla mnie także nauką, żeby wyznaczać kolejne kierunki!

 

 

Priorytetem –  przedsiębiorczość

– Kiedy w 2006 roku rozpoczynałem zarządzanie miastem w Ełku, w niewielkim zakresie rozwijały się inwestycje, ponieważ nie było środków na ich realizację, wówczas uznaliśmy, że miasto musi się wszechstronnie rozwijać, że trzeba pobudzać przedsiębiorczość, dlatego przedsiębiorczy Ełk jest pierwszym elementem o którym chcę opowiedzieć.

– Dwa razy poszerzyła się strefa ekonomiczna. W naszej strefie w ostatnich latach powstawały firmy nowe a także były firmy, które podejmowały reinwestycje, przybyło 12 firm i ponad 1000 miejsc pracy. Nie jedna duża firma, tylko więcej firm, które w przypadku kryzysu –  skutek nie dotknie tysiąca osób i ich rodzin tylko mniejszą liczbę.

W tej chwili budują się kolejne firmy, jest to 9 inwestycji w strefie ekonomicznej. Warto też wspomnieć o małych przedsiębiorcach, w ciągu tych ostatnich lat przybyło 400 firm.

 

Spadek bezrobocia

– Przed  czteroma laty  mówiłem o tym, że będziemy dążyli do tego aby poziom bezrobocia w naszym mieście spadł, dzisiaj efekt jest  taki, że bezrobocie  z poziomu 13 % (4933 osoby) w roku 2011 spadło  do poziomu 6,5 % (2500) na koniec 2017 r. Nowe firmy w strefie i poza strefą tworzą  miejsca pracy.

 

Drogi i transport

– Byliśmy komunikacyjnie odcięci od świata – to się realnie zmieniło. Budowa Via Baltica jest sukcesem naszego miasta, sukcesem samorządu, sukcesem parlamentarzystów, ale przede wszystkim sukcesem mieszkańców naszego miasta. Jest ona bardzo istotna w kontekście rozwoju naszego miasta, ponieważ tam gdzie są drogi szybkiego ruchu, drogi ekspresowe, tam lokują się duże inwestycje.

W latach 2015- 2018 wybudowano oraz zmodernizowano łącznie ok. 400  miejsc parkingowych, w tym. m.in. przy ul. Piłsudskiego, Kochanowskiego, Kilińskiego, Pięknej, Tuwima, Kajki, Słonecznej czy Matki Teresy z Kalkuty.

Miejsca parkingowe powstały także przy nowo wybudowanej plaży miejskiej na osiedlu Jeziorna oraz przy zrewitalizowanych podwórkach.

Zakupiono 18 używanych autobusów oraz wymieniono i ustawiono 17 wiat przystankowych. We wrześniu 2018 r. kupiono 6 nowych autobusów hybrydowych VOLVO.

 

Wideo

 

 

Mieszkańcy i finanse 

W latach 2015-2018 zostało zrealizowanych 48 projektów inwestycyjnych oraz społecznych o łącznej wartości ok. 41,6 mln zł. Obecnie w trakcie realizacji są 43 projekty inwestycyjne.

Od 2015 r. pozyskano dla miasta 130 mln zł.

–  To wszystko o czym mówię jest realizowane dzięki pieniądzom, które pochodzą od mieszkańców, którzy płacą podatki, przyczyniają się do rozwoju miasta. Finanse to również środki pozyskiwane z zewnątrz, Unii Europejskiej a także z  innych źródeł.

– To jest nasza aktywność. Gdyby tej aktywności nie było, bazowalibyśmy tylko na niewielkich  finansach budżetowych. To jest wysiłek wielu ludzi, dzięki Wam mogliśmy zrealizować  wiele inwestycji.

– Dzięki pieniądzom UE możemy rozwijać miasto, tak by poziom długu był na bezpiecznym poziomie i mieszkańcy nie musieli się martwić. Pilnujemy tego budżetu, żeby pieniądze które dostajemy przyczyniały się do rozwoju naszego miasta.

 

Wideo

 

 

Kolejnym bardzo ważnym elementem w mijającej kadencji jest ochrona środowiska.

– Bardzo dużą uwagę przyłożyliśmy do tego aby bardzo dokładnie zbadać stan jeziora, zobaczyć jak wygląda dno, dlatego przeprowadziliśmy badania sonarowe nie tylko kąpieliska ale całego jeziora. W oparciu o te badania opracowana została metoda poprawy stanu naszego jeziora. Zainstalowaliśmy także stację pomiaru powietrza.

 

Wideo 

49 odpowiedzi na “PREZYDENT EŁKU TOMASZ ANDRUKIEWICZ PODSUMOWAŁ KADENCJĘ”

 1. Jag. pisze:

  Nadal ten człowiek mieszka w innym mieście niż my. Przecież to już słyszeliśmy. O bezrobociu mówi a parę tysięcy wyjechało z miasta informując o tym tylko rodziny. Dalej UP uważa że pracują. 500 plusy się zwolniły. Buja w obłokach i widzi tylko to co mu pasuje. Jest ogromne rozgoryczenie Ełczan. I damy wyraz tego w wyborach

 2. Joanna pisze:

  To podsumowanie to kpina z nas wszystkich nawet tych co jego jeszcze popierają. Przecież te 71 mln to. My splacimy z naszych podatków a on zabierze tylek I pójdzie na kolejny ciepły stołek do Sejmu.

 3. Artur pisze:

  Ma Pan mój glos Panie Tomaszu.

 4. Wyborca Tuwima pisze:

  O jakiej pracy Pan mówi tej dla nas za 1500 zł czy tej dla Pana i Pana kolesi za 15 tysięcy czy tej dla prezesów spółek do niedawna 20 tys i więcej. Przestań pan nas oszukiwać. Już dość tych lansów w mediach, rzeczywistość jest okrutna.

 5. Jad pisze:

  Pana plany my znamy ma rację Joanna. Zniszczył Pan miasto zadłużeniem I zabierze si ę Pan w inne miejsce które z Pisem Pan sobie przygotował jest Pan dobrzackim pisiorem i to jest nieszczęście naszego miasta.

 6. Janusz pisze:

  12 lati zastój inwestycyjny kolesie ustawieni brat Starosty prezesem MZK, starosta to szef świętego dobra wspólnego kliki mają a się dobrze.

 7. Arek pisze:

  Zdecydowanie będziemy na Pana głosować.

 8. Jan pisze:

  Czy to prawda że w Ełku startują trzy kobiety. Czy ktoś zrezygnował.

 9. Ela pisze:

  Widzę panikę w szeregach klamczuszki ż PO. Klamaliscie i nadal klamiecie. Żegnamy platforme

 10. Grzegorz pisze:

  Czytam i ie rozumiem nagonki na Pana Andrukiewicza. Podoba mi sie miasto i to co robi Prezydent. Bedę na niego głosować.

 11. Wyborca pisze:

  71 mln długu, 11 mln osesek rocznie, próba sprzedania wodociągów I PEC. Podnoszone co roku podatki. Żadnych inwestycji. Sprzedane ostatnie dwa skwery przy ul Armii Krajowej. Kliki rodzinne np MZK.

 12. Kibic pisze:

  Trwa budowa lotniska w Suwałkach prywatna firma Forte dokłada do tej inwestycji 10 mln. Gdyby Andrukiewicz sprowadził dużych inwestorów nie byłoby problemu z utrzymaniem naszego klubu Mazura Elk

 13. Anonim pisze:

  wodociągi i PEC nawet trzeba sprzedać,to już nie komuna,nadmuchana administracja z wysokimi zarobkami mająca czas na wszystko

 14. Wyborcy pisze:

  Pan car na włosciach od obierania mieszkań. Pani Jadwigo współczujmy tego co pani przeszła.

 15. logo pisze:

  Dalej róbcie cenzurę – przebijacie już w tym Urbana z czaów PZPRu

 16. Sąsiad jadwigi pisze:

  Odebrano pani Jadwidze mieszkaniei oddano Caritasowi, to się nie mieści w głowie. To ten pobożny katolik tak skrzywdziłblizniego. Sąd przywrócił mieszkanie właścicielce nakazał wypłacić odszkodowanie za zniszczone mienie. Czy Pan car ma coś do powiedzenia w kampanii wyborczej. Zwykły urzędnik nigdy sam nie oddałby mieszkania Klerowi.

 17. Mieszkaniec pisze:

  W kilku miastach w Polsce sprzedano wodociągi i ciepłownie. Ceny wzrosły od 500 do 1000%.Tego też chciał nasz Car.

 18. Mieszkańcy pisze:

  Zostałeś Pan carem do końca życia. Krzywd pani Jadwigi Panu nie po darujemy. Oddać mieszkanie kobiety Caritasowi nielegalnie to skandal i hańba dla cara.

 19. NWE pisze:

  Kolega zadzwonił skoro jest Car to musi być carowa a taka jest w gminie. Tamta to lepi kartacze.

 20. ełczanin pisze:

  A co takiego zrobił, czego ktoś inny, w dodatku cudzymi rękami by nie zrobił? Miał pieniądze z Unii, to i zrobił ( bo i musiał te środki wykorzystać, jak każdy) – plaże, mosty, imprezy, w których nikt nie uczestniczy, sadzi kwiatki 4 razy w sezonie, wymienia po stokroć nawierzchnię na niewiadomo komu i czemu służącym placu JPII ( ani na spacer, ani z psem, ani z dzieckiem, ani co zwiedzać, ani co zjeść…niewiadomo co tam robić i czemu to ma służyć). Obwodnicę też sobie przypisuje, chociaż nie miał z tym nic wspólnego.I się promuje. Za nasze wspólne pieniądze!Bo nikt nie miał szans dotychczas zbudować sobie takiego zaplecza, jak on. Niech idzie sobie do Sejmu i niech tam bukiety komponuje.

 21. Jurecki pisze:

  I jeszcze ściemnia z tym że badania dna jeziora robił…ciekawe kiedy? Bzdura kompletna. Badania to zrobiła kobieta z uniwersytetu w Olsztynie już 3 lata temu, a pan szanowy Andrukiewicz udawał do tej pory że nie ma problemu…dopiero przed wyborami mu się przypomniało…

 22. Dariusz pisze:

  Igrzyska-Wybory, wybory i jeszcze raz wybory. Nagle chcą strajkować kierowcy, wszyscy się uaktywniają, pojawiły się dwie konkurentki Andrukiewicza związane z gminą. Jedna tam pracuje, druga startuje z poparciem gowinowców, podobnie jak wójt. Wyborcze cuda, obietnice bez pokrycia jak zwykle. To nic nie da. Andrukiewicz wygra w I turze. Nie z takim poparciem, jak 4 lata temu – ale wygra. Wygra bo Ełczanie go lubią i sznują co zrobił dla Ełku, bo Ełczanie lubią swoje miasto i widzą jak się zmieniło pod jego rządami. Te panie pokażą swoje buzie na bilbordach, a ełczanie pozachwycają się kunsztem fotografów w korzystaniu z Fotoshopa, bo co one robiły przed wyborami? Kto o nich słyszał? Pojawiły się jak królik wyjęty przez magika na spektaklu. Kilku osobom będą bolały palce od hejtowania w internecie. Niech żyje zabawa. Następna za 5 lat.

 23. Anonim pisze:

  Panie Tomku ma pan mój głos. Ełk zmienił się, buduje się dużo mieszkań, powstają firmy, przybywa mieszkańców. Takie są fakty. Trzeba wiele złej woli żeby tego nie zauważyć. Czytam tu masę negatywnych wpisów. Nie rozumiem tego. Miasto naprawdę się rozwija. Prowadzę firmę która zatrudnia ok 20 pracowników, nie jestem powiązany z żadną władzą i widzę ogromną pracę włożoną w rozwój miasta. Panie prezydencie oby tak dalej!!

 24. Wyborca pisze:

  Co on podsumował jak on niczego nie zaczął. A przepraszam urządził kolesi jak tych z MZK I USC. TO MU WYSZŁO. WYPRZEDAŁ MIASTO DO CNA . UZYSKAŁ POPARCIE DEVELOPERÓW. MAM PRAWO ZAPYTAĆ CZY TO DŁUGI WDZIĘCZNOŚCI.

 25. Anonim pisze:

  Igrzyska-Wybory, wybory i jeszcze raz wybory. Nagle chcą strajkować kierowcy, wszyscy się uaktywniają, pojawiły się dwie konkurentki Andrukiewicza związane z gminą. Jedna tam pracuje, druga startuje z poparciem gowinowców, podobnie jak wójt. Wyborcze cuda, obietnice bez pokrycia jak zwykle. To nic nie da. Andrukiewicz wygra w I turze. Nie z takim poparciem, jak 4 lata temu – ale wygra. Wygra bo Ełczanie go lubią i sznują co zrobił dla Ełku, bo Ełczanie lubią swoje miasto i widzą jak się zmieniło pod jego rządami. Te panie pokażą swoje buzie na bilbordach, a ełczanie pozachwycają się kunsztem fotografów w korzystaniu z Fotoshopa, bo co one robiły przed wyborami? Kto o nich słyszał? Pojawiły się jak królik wyjęty przez magika na spektaklu. Kilku osobom będą bolały palce od hejtowania w internecie. Niech żyje zabawa. Następna za 5 lat.

 26. ja pisze:

  a ile dlugow zostalo i po wyborach wszystkie podatki woda pojda w gore i tak sa drogie

 27. Elczanin pisze:

  Przecież to oczywiste, kto zapłaci za kampanię wyborczą.tak jak płacimy za prywatne wycieczki służbowym samochodem.

 28. Anonim pisze:

  Dowiemy się prawdy o finansach i spółkach miejskich kiedy następca zrobi dokładny audyt. Prezio chudnie w oczach na myśl o tym. Inaczej będziemy oszukiwanie nadal i może być sprzedane nasze mies, Kanie jak pani Jadwidze. I oddane caritadowi

 29. awes pisze:

  Trole internetowe mozecie pisac tysiace komentarzy, a i tak wygra T. Andrukiewicz.

 30. Adam pisze:

  Panie prezio czy przekaże Pan, pani Jadwidze której mieszkanie oddał pan caritasowi, Znak POKOJU?

 31. Sasiedzi pisze:

  To hańba by prezydent mieszkańce która płaci czynsz zgotowal takie piekło. Pani Jadwigo jesteśmy z Panią.

 32. Anonim pisze:

  Niesamowite są te komentarze krytykujące Prezydenta Andrukiewicza. Oczywiście można krytykować, ale ta krytyka to już przesada. Chętnie zagłosuję na Andrukiewicza.

 33. Kar. pisze:

  Andrukowi już się pomieszalo. Wojciechowska na debacie mówi o współpracy promedici ze szpitalem wojskowym a Andrukiewicz następnego dnia mowi w radio 5 to samo. Wcześniej na to nie wpadł. Bezczelność I strach.

 34. Ela pisze:

  Straszne jest miasto w którym mieszkamy. Ulice dziurawe, budynki straszą ruinami, zero miejsc dla dzieci i młodzieży, nigdzie nie można wyjść na spacer, jest brudno, smutno i szaro. Przestępczość ogromna, ogromne bezrobocie. Tak miasto przedstawiają obie kandydatki. Czy tak jest naprawdę? A może obie się mylą i żyjemy w ładnym i dobrym do życia miejscu? Zdecydujmy 21 przy urnie.

 35. Anonim pisze:

  Miasto z zewnątrz ładne a od tyłu Czeczenia. Kim jest ojciec miasta który
  ZaBiera mieszkanie kobiecie I oddaje Caritasowi za to że pracuje za granicą. Poczytaj sobie prawomocny wyrok sądu.kazdego nas to może spotkać bo pracujemy też za granicą. Tylko z tego powodu mamy na życie. Caritas musiał oddać mieszkanie to twój cudowny gospodarz. Musiał zwrócić też za zniszczone mienie Skandal.

 36. Anonim pisze:

  Skandal miasto jest w ruinie, w miescie zostali sami nieudacznicy. Ełk to ochydne miasto. Miasto skazane na upadek.

 37. Anonim pisze:

  Mamy już dość ciot na stanowiskach

 38. J. K pisze:

  Mam pytanie ile mieszkań Ełczanom zaplanowano zabrać w 2019 roku i oddać Caritasowi.

 39. Hubert. Wag. pisze:

  Pracuje często w Niemczech. Nigdy nie zagłosuje na Andrukiewicza. Mogę nie mieć dokąd wrócić bo mam mieszkanie komunalne. To jest zbrodnia tak postąpić kobieta za to że ciężko haruje and by godnie żyć zostala pozbawiona wszystkiego.

 40. Dariusz pisze:

  Ja i wszyscy moi znajomi i sąsiedzi i wszyscy w ogóle też wyjeżdzają z Ełku. Dzisiaj rano widziałem mase samochodów z zapakownymi ludzmi wyjeżdzającymi z Ełku. Pakujcie sie i wyjeżdzamy z tego obskurnego, brudnego, zaniedbanego i skazanego na zaoranie Ełku.

 41. lola pisze:

  Po przeczytaniu komentarzy w internecie przyłączamy się i też my i nasze rodziny i znajomi wyjezdzamy z Ełku. To naprawdę brzydkie, zaniedbane, zasyfione miasto. Wyprowadzamy się do Grajewa wszyscy, bo Grajewo to ladne, przyjazdne dla mieszkańców miasto.

 42. Joanna konieczki. pisze:

  Gdyby mnie tak obrażonojak jak Humorzasty TA obraził Supinską w debacie usłyszałby prosto w oczy spadaj geju.

 43. Ania pisze:

  Czuje sie obrażona i też wyjeżdzam, podobno wszyscy wyjeżdzają. Widziałam ten Ełk i naprade syf, brud, brak wszystkiego, w sklepach ocet tylko. Drogi dziurawe, brak meszkań, wieczorem ciemno… zacytuje za wpisami powyżej ” ja i moja rodzina, znajomi, sąsiedzi, przyjaciele i wrogowie i wszyscy wszyscy” zagłosujemy ups sorrki wyjedziemy z tego strasznego miasta natychmiast. Okropne te miasto jest.

 44. Hal. pisze:

  Prezio pozbawił mieszkania Panią Jadwig oddał mieszkanie Caritasowi. Prawomocnym wyrokiem zwrócono mieszkanie a za zniszczone mienie zapłacono z naszych podatków odszkodowanie. To jest ojciec miasta. Przepraszam ojciec to złe słowo.

 45. Jola pisze:

  Dużo mieszkań bedzie wolnych bo wszyscy wyjeżdzają, panika ludzie uciekają z tego beznadziejnego, brzydkiego, brudnego i najgorszego miasta.

 46. `Tadeo pisze:

  Przejrzałem na oczy, Ełk to rudera, domy drewniane, obskurne. Drogi gruntowe, same kałuże, brak chodników, ciemność i ogromna przestępczość. Takie jest miasto czytając komentarze. Pakuje się i wyjeżdżam.

 47. Anonim pisze:

  Predzio, predzio…prawie jak Putin, dożywotnio chce rządzić miastem.
  Plaża już była, ale przeszkadzała dla czarnych, predzio często tam wpada.

 48. Das. pisze:

  Dobro wspólne to KlikA ustawiania kolesi i braciszków.to spółka z Caritasem pora I’m powiedzieć spadajcie. Nic dobrego dla miasta nie zrobiliście.

 49. Dariusz pisze:

  Straszne jest miasto w którym mieszkamy. Ulice dziurawe, budynki straszą ruinami, zero miejsc dla dzieci i młodzieży, nigdzie nie można wyjść na spacer, jest brudno, smutno i szaro. Przestępczość ogromna, ogromne bezrobocie. Tak miasto przedstawiają obie kandydatki. Czy tak jest naprawdę? A może obie się mylą i żyjemy w ładnym i dobrym do życia miejscu? Zdecydujmy 21 przy urnie.

Powiat Ełcki Starostwo Powiatowe w Ełku zamknięte dla interesantów
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa Starostwo...
Powiat Ełcki Wydział Komunikacji zmienia zasady pracy
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, od...
Powiat Ełcki Nagrody ,,Ełcki Bocian 2020” wręczone
Już po raz piętnasty odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień...
Powiat Ełcki Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”
Zapraszamy do obejrzenia wystawy dokumentującej życie Karola...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015