PROBLEMY NASZEGO REGIONU – I Forum Przedsiębiorczości Polski Północno-Wschodniej

1 czerwca odbyło  się w Ełku I Forum Przedsiębiorczości Polski Północno-Wschodniej. Spotkanie skupiło przedsiębiorców, samorządowców, naukowców oraz organizacje społeczne. Organizatorem wydarzenia był Caritas Diecezji Ełckiej. Na forum poruszono tematy, która najbardziej doskwierają naszym regionalnym przedsiębiorcom  i inwestorom. Wśród nich problem drogi, lotniska, gazu ziemnego  i edukacji.

 

 

Na spotkanie nie przybył zapowiedziany wcześniej Premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie: Jadwiga Emilewicz Minister Przedsiębiorczości i Technologii,  Minister Inwestycji i Rozwoju  Jerzy Kwieciński a także zapowiadana wcześniej  Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska w rządzie Mateusza Morawieckiego. Z ramienia zarządu w forum wzięli udział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński.

 

Podczas spotkania odbyły się trzy sesje plenarne:

 • Przedsiębiorczość a rozwój regionalny. Bezpieczeństwo wewnętrzne szansą rozwoju przedsiębiorczości
 • Wykluczenie infrastrukturalne barierą rozwoju regionu. Bezpieczeństwo a biznes?
 • Rynek pracy a edukacja, rodzina a profilaktyka zdrowotna.

 

 

Paneliści na plan pierwszy dyskusji wysunęli tematykę bezpieczeństwa wewnętrznego, barier infrastrukturalnych, rynku pracy i edukacji,  oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Najważniejszym celem wydarzenia było stworzenie platformy porozumienia między instytucjami oraz wymiana doświadczeń uczestników spotkania.

 

– Caritas też jest przedsiębiorcą zatrudniającym  kilkaset osób, a dziś im więcej przedsiębiorczości, im więcej dobra przemysłu i biznesu tym mniej jest biedy i tym mniej Caritas ma do pracy (…) – mówił ks. Dariusz Kruczyński, zarządzający ełcką placówką Caritas.

Zależy nam na tym by przedsiębiorcy umieli się spotkać, bo nasza ziemia jest atrakcyjna cały rok, nie tylko w wakacje – dodał.

 

 

– Naszym zadaniem jest później rozpatrzenie postulatów  wynikających z tego typu konferencji i wsłuchiwanie się w głosy i przyjmowanie w tym zakresie rozwiązań.

(…) Przed nami ten trzeci segment – przedsiębiorczość, a więc przetwórstwo na obszarach wiejskich, jeżeli mówimy o rolnictwie, a też dystrybucja i handel. To jest ten drugi krok, który musimy w najbliższych latach wykonać i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ma tutaj różnego rodzaju instrumenty – mówił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.

 

 

– Chcemy, żeby te tereny, który były dotychczas zaniedbywanie nadgoniły czas i rozwój, żeby dorównały cywilizacyjnie  innym obszarom Polski. Ja przyjąłem zaproszenie głownie dlatego, że chcę powiedzieć, że ten teren jest bezpieczny dla przedsiębiorców – dodał Zieliński.

Minister w dalszej części spotkania poruszył także kwestię znaczenia bezpieczeństwa dla wszelkiego rodzaju inwestycji. Podkreślił, że jednym z działań MSWiA w tym kierunku jest przywracanie posterunków policji, które zostały usunięte za rządów poprzedniej koalicji PO-PSL.

– To są ważne wartości, bo gdyby nie było bezpieczeństwa, to na pewno decyzja o inwestycji, o lokowaniu przedsiębiorstw, o ich rozwijaniu wyglądałaby inaczej. Chciałbym państwa uspokoić, przynajmniej pod tym względem, że mamy tutaj dobre otoczenie pod względem bezpieczeństwa – dodał.

 

– Cieszę się, że żyjemy w regionie, w którym przez ostatnie ponad 20 lat bezrobocie zmniejszyło się z 30 do 6 proc., że rozwijają się firmy w strefie ekonomicznej, w parku naukowo-technicznym, że przedsiębiorcy dają miejsce pracy wszystkim, którzy tego potrzebują –tymi słowami przywitał gości włodarz miasta Tomasz Andrukiewicz.

 

Wójt Gminy Ełk  Tomasz Osweski podkreślił wielokrotnie nieocenioną wartość przedsiębiorców wyrażając troskę o to, aby rząd chronił rodzimych producentów.

 

– Przy gminie powołałem radę przedsiębiorczości której prezesem jest Pan W. Mieczkowski, my naprawdę staramy się rozwiązywać wszelkie problemy. Jeśli zapraszam przedsiębiorców to słucham ich rad i staram się to co mówią w granicach prawa wdrażać by pomóc im rozwijać biznes.
Wójt zwrócił także uwagę na konieczność współpracy samorządów we wspólnym celu, który ma służyć społeczności lokalnej.

 

Prezes PGNiG SA Piotr Woźniak zapowiedział, że Warmia i Mazury doczekają się w przeciągu najbliższych kilku lat  gazu z gazociągu. Gaz popłynąć ma  w Ełku w 2021 r.

 

Podsekretarz  Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski zwrócił uwagę na podstawę programową, która za wszelką cenę kładła nacisk na wychowywanie europejczyków. Europejczyków którzy zapominają o polskiej gospodarce i polskiej przedsiębiorczości.

 

–  Wychowaliśmy 1,5 pokolenia europejczyków. Dla mnie dramatem było to, że w teście kompetencji kilka lat temu moja córka nie potrafiła w przedszkolu rozpoznać flagi unii europejskiej. Bo takie było pytanie w teście kompetencji przedszkolaka. Jak takie pokolenia mają się odnaleźć w przedsiębiorczości polskiej?

 

Galeria

7 odpowiedzi na “PROBLEMY NASZEGO REGIONU – I Forum Przedsiębiorczości Polski Północno-Wschodniej”

 1. jam pisze:

  czy dyr caritasu nie powinien zaszyć się ze wstydu w jakąś dziurę? a co do forum – czy oprócz ewidentnej kampanii pic są efekty w postaci inwestycji, nowych miejsc pracy?

 2. No cóż ... pisze:

  Pseudo-polityka i ełcki dyrektor Caritasu ……

 3. L pisze:

  Dla mnie największym problemem jest pomylenie powołania przez dyr. Caritasu. Powinien zająć się biznesem bez kościelnej przykrywka.

 4. Ciemny naród pisze:

  Kruczyński odprawia msze, przyjmuje komunię św., głosi kazania, spowiada i zajmuje się nadal biznesem…?!

 5. Brak miejsc pracy. pisze:

  Ełcka strefa ekonomiczna ma jeszcze tyyyyle miejsca dla hipokryzji……

 6. jan 9999 pisze:

  tam na tym niby forum było może 20 przedsiębiorców,byłe tam śmieszne forum

 7. Marriu pisze:

  Zbudujcie do końca S61 i S16. Ewentualnie S8 do Białegostoku. Obniżcie ZUS dla mikroprzedsiębiorców a oni sami resztę problemów rozwiążą!

Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (4/6)
Czwartą inwestycją drogową, która została zrealizowana w...
Powiat Ełcki Darmowe zajęcia dla uczniów i nauczycieli
Rusza akcja darmowych zajęć online dla uczniów i nauczycieli....
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (3/6)
Kolejną inwestycją drogową, która została zrealizowana w...
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (2/6)
Dziś prezentujemy drugą inwestycję drogową, która została...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015