Prof. Banach: rok 2021 może być rokiem pokonania pandemii

Po tym, co przeszliśmy, będę szczęśliwy, jeśli rok 2021 będzie czasem, kiedy pokonamy pandemię – powiedział PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Zdaniem profesora, jeśli zaszczepi się min. 60-70 proc. Polaków, to w trzecim kwartale 2021 roku możemy oczekiwać końca pandemii.

 

– Trudno coś jednoznacznie wyrokować, ale mam nadzieję, że po wakacjach, z początkiem roku szkolnego, może akademickiego, powinniśmy odczuwać już pierwsze symptomy normalności po długiej walce z pandemią – uważa Banach. – Po tym wszystkim, co przeszliśmy i co jeszcze nas może czekać, będę szczęśliwy, jeśli rok 2021 będzie czasem, kiedy pokonamy pandemię. Miejmy nadzieję, że za rok wszyscy spotkamy się na balach sylwestrowych.

 

Naukowiec uważa, że jeśli ktoś nie chce się zaszczepić, to znajdzie argument.

 

– Ktoś zauważył, że akcję, podczas której osoby znane propagują szczepienia na COVID-19, można zawsze podważyć, bo nie wszystkie takie osoby są dla przekonywanych autorytetami – zaznaczył profesor i dodał, że zawsze tzw. antyszczepionkowcy „będą szukać dziury w całym”. – Naszą rolą jest natomiast spokojnie tłumaczyć i wyjaśniać wszystkie kwestie tym, którzy najzwyczajniej mogą wciąż mieć wątpliwości i nie możemy sobie pozwolić, by nie odpowiedzieć na każde ich pytanie, choćby było najbardziej oczywiste. Jeśli my tego nie zrobimy, osoby te znajdą odpowiedź w Internecie, najczęściej niewłaściwą, biorąc pod uwagę liczbę fake newsów i przez to mogą się nie zaszczepić.

 

Profesor powiedział, że o bezpieczeństwie szczepionki może świadczyć jej mechanizm wykorzystywany do tej pory m.in. w onkologii i kardiologii. – To jest bardzo bezpieczna szczepionka – podkreślił. – Genetycy, wirusolodzy podkreślają, że mamy tutaj materiał genetyczny wirusa odpowiedzialny za kodowanie charakterystycznego dla koronawirusa białka, którym jest niestabilne mRNA ulegające szybko degradacji w naszym organizmie. W wyniku szczepienia nasz organizm produkuje przeciwciała właśnie przeciwko temu charakterystycznemu białku, tak byśmy po drugiej dawce szczepienia byli uodpornieni na wirus. Szczepionka na COVID-19 ma nas uodpornić, spowodować, że wrócimy do normalności. Nie ma już czasu, aby na siłę szukać argumentów na „nie”. Wszyscy jesteśmy bardzo zmęczeni pandemią. (PAP)

Jedna odpowiedź do “Prof. Banach: rok 2021 może być rokiem pokonania pandemii”

  1. Pacjent. pisze:

    Pan profesor powinien swoje wywody uzgadniać z innymi specjalistami. Właśnie przeczytałem że są obawy ze w tym tempie do grudnia 2021 może być zaszczepionych 60 % obywateli. O jakim końcu pan mówi?. Już pewniej kłamca Morawiecki parę razy ogłaszał koniec pandemii. Ochłońmy w końcu i weźmy się za robotę zamiast bredzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

6 + = 9

Powiat Ełcki Wspólna wideokonferencja
Wideokonferencja dla partnerów projektu pn. „Połączenie...
Powiat Ełcki Wesołych Świąt
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego...
Powiat Ełcki Samorządowcy dwóch województw poparli budowę drogi S16
Wczoraj w Osowcu samorządowcy z województw warmińsko-mazurskiego...
Powiat Ełcki Długo wyczekiwany chodnik powstanie w gminie Kalinowo
Minister Infrastruktury zatwierdził program inwestycyjny ,,Budowa...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015