PRZEBUDOWA ULICY WOJSKA POLSKIEGO

Prezydent Tomasz Andrukiewicz podpisał umowę z Zarządem Województwa Warmińsko – Mazurskiego na dofinansowanie przebudowy ul. Wojska Polskiego. W ramach inwestycji kształt zmieni obecne skrzyżowanie z ul. Zamkową i Armii Krajowej, które aktualnie ze względu na konieczność nawrotów jest wyjątkowo problematyczne i niebezpieczne – zarówno dla kierowców samochodów osobowych, jak i autobusów MZK. Pojawi się też kolejne bezpieczne przejście dla pieszych oraz ścieżka rowerowa.

 

 

– Cieszę się, że udało się nam pozyskać te pieniądze, dzięki którym poprawi się bezpieczeństwo ełczan oraz płynność ruchu. Mam świadomość, że będzie to trudna inwestycja, realizowana w centrum Ełku, ale jestem przekonany, że wspólnie pokonamy wszystkie problemy – powiedział włodarz miasta.

 

Modernizacja jest niezbędna z uwagi na bardzo liczne kolizje drogowe z udziałem pieszych, kierowców i rowerzystów. Również zwiększający się każdego roku ruch samochodów – zarówno osobowych (w samym tylko mieście zarejestrowanych jest prawie 32 tys. samochodów osobowych), jak i ciężarowych, autobusów oraz wnioski i uwagi mieszkańców były podstawą rozpoczęcia modernizacji kolejnego odcinka ul. Wojska Polskiego. Ma ona poprawić bezpieczeństwo, płynność ruchu i poprawić funkcjonowanie komunikacji autobusowej MZK.

 

Po wysłuchaniu wniosków ełczan zmieniono niektóre elementy projektu, w szczególności dotyczące zmniejszenia wycinki drzew oraz zwiększenia nowych nasadzeń drzew i krzewów.

 

W tej chwili skrzyżowanie Armii Krajowej – Wojska Polskiego – Zamkowa , to skomplikowane skrzyżowanie 4-wlotowe (od strony Wieży Ciśnień, od strony Placu Jana Pawła II, ul. Zamkowej i ul. Armii Krajowej). Przy czym ulice Zamkowa i Armii Krajowej nie są bezpośrednio skomunikowane, to znaczy, że np. żeby wyjeżdżając z ul. Zamkowej wjechać w ul. Armii Krajowej – trzeba zawrócić na specjalnym nawrocie. Tak samo jest w sytuacji wjazdu z ul. Armii Krajowej w ul. Zamkową.

 

Dlatego w ramach przebudowy tego skrzyżowania zlikwidowane będą te dwa nawroty, a w to miejsce wydzielone będą skręty ułatwiające ruch i będzie to skrzyżowanie 4-wlotowe, bezpośrednio krzyżujące się. I tak będą:

 

 • z ulicy Zamkowej lewoskręt w ulicę Wojska Polskiego (jadąc w stronę ul. Mickiewicza)
 • z ulicy Armii Krajowej prawoskręt w ul. Wojska Polskiego (jadąc w stronę ul. Mickiewicza)
 • z ulicy Wojska Polskiego lewoskręt w ulicę Armii Krajowej (jadąc w stronę ul. Kościuszki)
 • z ulicy Wojska Polskiego prawoskręt w ulicę Armii Krajowej (jadąc w stronę ulicy Mickiewicza)
 • z ulicy Wojska Polskiego lewoskręt w ulicę Zamkową (jadąc w stronę ulicy Mickiewicza).

 

 

Rozbudowana zostanie sygnalizacja świetlna. Przebudowane zostaną również  dwa przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniach ul. Zamkowej i ul. Armii Krajowej.

Ułożona zostanie też ścieżka rowerowa stanowiąca połączenie ul. Roosevelta z ul. Zamkową oraz na odcinku od ul. Zamkowej do ul. Mickiewicza.

 

Ważnym elementem inwestycji będzie zmiana lokalizacji dwóch przystanków autobusowych (zostaną nieco przesunięte), a także wybudowany będzie dodatkowy przystanek na ul. Armii Krajowej. Dzięki zmianom zostanie m.in. skrócona trasa przejazdu autobusów komunikacji miejskiej.

 

Ponadto pojawią się nowe chodniki, zjazdy i miejsca parkingowe, a także nowe słupy oświetleniowe LED. Zamontowane też będą elementy poprawiające bezpieczeństwo, w tym m.in. barierki w pasie zieleni.

 

Całkowita wartość projektu to ponad  8,9 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO województwa warmińsko – mazurskiego stanowi ponad 4,5 mln zł.

Realizacja inwestycji planowana jest w 2019 roku.

 

Inwestycja  jest kolejnym etapem projektu „Przebudowa linii komunikacji miejskiej nr 3 i 5 w celu poprawy transportu publicznego w mieście Ełku – etap II”.

 

 

2 odpowiedzi na “PRZEBUDOWA ULICY WOJSKA POLSKIEGO”

 1. Mar. pisze:

  Pisior już sam nie wie za co ma się złapać.

 2. Wyborca pisze:

  Wkrótce nowa inwestycja. Pisior ogłosił. Już raz Pan ogłosił fabrykę wieszaków, wyborcy nie idioci i nie dadzą się nabrać na kolejne oszustwa w tym nawet 5 słownie pięciu synów. Teraz nawet dziesięciu inwestorów Panu nie pomoże.

Powiat Ełcki Punkt Szczepień Powszechnych otwarty
Powszechnych w Ełku, który znajduje się w hali sportowej Zespołu...
Powiat Ełcki Równać Szanse -Małe Granty
Ruszył konkurs „Równać Szanse - Małe Granty”, który jest...
Powiat Ełcki Nowy punkt szczepień w Ełku gotowy
Od środy, 5 maja, będzie można się zaszczepić przeciw Covid-19 w...
Powiat Ełcki Życzenia dla Maturzystów
Drodzy Maturzyści, przed Wami jeden z najważniejszych...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015