PRZEBUDOWA ULICY WOJSKA POLSKIEGO

Prezydent Tomasz Andrukiewicz podpisał umowę z Zarządem Województwa Warmińsko – Mazurskiego na dofinansowanie przebudowy ul. Wojska Polskiego. W ramach inwestycji kształt zmieni obecne skrzyżowanie z ul. Zamkową i Armii Krajowej, które aktualnie ze względu na konieczność nawrotów jest wyjątkowo problematyczne i niebezpieczne – zarówno dla kierowców samochodów osobowych, jak i autobusów MZK. Pojawi się też kolejne bezpieczne przejście dla pieszych oraz ścieżka rowerowa.

 

 

– Cieszę się, że udało się nam pozyskać te pieniądze, dzięki którym poprawi się bezpieczeństwo ełczan oraz płynność ruchu. Mam świadomość, że będzie to trudna inwestycja, realizowana w centrum Ełku, ale jestem przekonany, że wspólnie pokonamy wszystkie problemy – powiedział włodarz miasta.

 

Modernizacja jest niezbędna z uwagi na bardzo liczne kolizje drogowe z udziałem pieszych, kierowców i rowerzystów. Również zwiększający się każdego roku ruch samochodów – zarówno osobowych (w samym tylko mieście zarejestrowanych jest prawie 32 tys. samochodów osobowych), jak i ciężarowych, autobusów oraz wnioski i uwagi mieszkańców były podstawą rozpoczęcia modernizacji kolejnego odcinka ul. Wojska Polskiego. Ma ona poprawić bezpieczeństwo, płynność ruchu i poprawić funkcjonowanie komunikacji autobusowej MZK.

 

Po wysłuchaniu wniosków ełczan zmieniono niektóre elementy projektu, w szczególności dotyczące zmniejszenia wycinki drzew oraz zwiększenia nowych nasadzeń drzew i krzewów.

 

W tej chwili skrzyżowanie Armii Krajowej – Wojska Polskiego – Zamkowa , to skomplikowane skrzyżowanie 4-wlotowe (od strony Wieży Ciśnień, od strony Placu Jana Pawła II, ul. Zamkowej i ul. Armii Krajowej). Przy czym ulice Zamkowa i Armii Krajowej nie są bezpośrednio skomunikowane, to znaczy, że np. żeby wyjeżdżając z ul. Zamkowej wjechać w ul. Armii Krajowej – trzeba zawrócić na specjalnym nawrocie. Tak samo jest w sytuacji wjazdu z ul. Armii Krajowej w ul. Zamkową.

 

Dlatego w ramach przebudowy tego skrzyżowania zlikwidowane będą te dwa nawroty, a w to miejsce wydzielone będą skręty ułatwiające ruch i będzie to skrzyżowanie 4-wlotowe, bezpośrednio krzyżujące się. I tak będą:

 

 • z ulicy Zamkowej lewoskręt w ulicę Wojska Polskiego (jadąc w stronę ul. Mickiewicza)
 • z ulicy Armii Krajowej prawoskręt w ul. Wojska Polskiego (jadąc w stronę ul. Mickiewicza)
 • z ulicy Wojska Polskiego lewoskręt w ulicę Armii Krajowej (jadąc w stronę ul. Kościuszki)
 • z ulicy Wojska Polskiego prawoskręt w ulicę Armii Krajowej (jadąc w stronę ulicy Mickiewicza)
 • z ulicy Wojska Polskiego lewoskręt w ulicę Zamkową (jadąc w stronę ulicy Mickiewicza).

 

 

Rozbudowana zostanie sygnalizacja świetlna. Przebudowane zostaną również  dwa przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniach ul. Zamkowej i ul. Armii Krajowej.

Ułożona zostanie też ścieżka rowerowa stanowiąca połączenie ul. Roosevelta z ul. Zamkową oraz na odcinku od ul. Zamkowej do ul. Mickiewicza.

 

Ważnym elementem inwestycji będzie zmiana lokalizacji dwóch przystanków autobusowych (zostaną nieco przesunięte), a także wybudowany będzie dodatkowy przystanek na ul. Armii Krajowej. Dzięki zmianom zostanie m.in. skrócona trasa przejazdu autobusów komunikacji miejskiej.

 

Ponadto pojawią się nowe chodniki, zjazdy i miejsca parkingowe, a także nowe słupy oświetleniowe LED. Zamontowane też będą elementy poprawiające bezpieczeństwo, w tym m.in. barierki w pasie zieleni.

 

Całkowita wartość projektu to ponad  8,9 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO województwa warmińsko – mazurskiego stanowi ponad 4,5 mln zł.

Realizacja inwestycji planowana jest w 2019 roku.

 

Inwestycja  jest kolejnym etapem projektu „Przebudowa linii komunikacji miejskiej nr 3 i 5 w celu poprawy transportu publicznego w mieście Ełku – etap II”.

 

 

2 odpowiedzi na “PRZEBUDOWA ULICY WOJSKA POLSKIEGO”

 1. Mar. pisze:

  Pisior już sam nie wie za co ma się złapać.

 2. Wyborca pisze:

  Wkrótce nowa inwestycja. Pisior ogłosił. Już raz Pan ogłosił fabrykę wieszaków, wyborcy nie idioci i nie dadzą się nabrać na kolejne oszustwa w tym nawet 5 słownie pięciu synów. Teraz nawet dziesięciu inwestorów Panu nie pomoże.

Powiat Ełcki Ogólnopolska akcja edukacyjna ,,Senior na drodze – pamiętaj o bezpieczeństwie”
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby starsze na spotkanie z...
Powiat Ełcki ,,Kangur Matematyczny”
Uroczyste podsumowanie XXVIII edycji Międzynarodowego Konkursu...
Powiat Ełcki VI Przegląd Twórczości Ludowej Osób Niepełnosprawnych
VI Przegląd  Twórczości Ludowej Osób Niepełnosprawnych „W...
Powiat Ełcki X Wyścigi Smoczych Łodzi za nami
Straż Pożarna w Ełku, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015