Przyłbice ochronne z PNT dla ełckiego szpitala
Park Naukowo-Technologiczny w Ełku wyprodukował przyłbice ochronne w technologii druku 3d. Pierwsze 40 sztuk PNT przekazał dziś (6 kwietnia) do szpitala miejskiego Pro-Medica w Ełku.

 

W związku z epidemią koronawirusa wzrosło zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej takie jak rękawiczki, maseczki, kombinezony, czy przyłbice ochronne. Szczególnie niezbędne są one dla osób bezpośrednio narażonych na kontakt z osobami zakażonymi, czyli lekarzy i pracowników służby  zdrowia. Dlatego z inicjatywy prezydenta Tomasza Andrukiewicza Park Naukowo-Technologiczny w Ełku podjął starania w celu wyprodukowania przyłbic, wykorzystując do tego zadania technologię druku 3d.

 

Produkcję udało się rozpocząć pod koniec marca, a dziś do miejskiego szpitala „Pro-Medica” przekazano pierwszą wyprodukowaną partię przyłbic (40 sztuk). PNT rozpoczyna druk kolejnych egzemplarzy, które powinny być gotowe już w przyszłym tygodniu.

 

Do produkcji został wykorzystany filament PLA – tworzywo sztuczne, które jest biodegradowalne. Przyłbice ochronne są wielokrotnego użytku (po dezynfekcji). Wyprodukowanie 1 sztuki przyłbicy obecnie trwa 4 godziny. Park pracuje nad przyspieszeniem procesu produkcji, testowany jest nowy projekt maski.

 

Podziękowania za pomoc należą się wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inicjatywy. Przy wykonaniu zadania PNT wsparli:
  • Artflex3d.pl
  • zs5.elk.pl
  • pixel.elk.pl
  • jatva.pl

 

Wszyscy, którzy chcieliby dalej wspierać ełcki Park Naukowo-Technologiczny (w zakresie np. sprzęt/ materiały/ proces), mogą kontaktować się poprzez e-mail: info@technopark.elk.pl lub telefonicznie 606232068.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powiat Ełcki Starostwo Powiatowe w Ełku zamknięte dla interesantów
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa Starostwo...
Powiat Ełcki Wydział Komunikacji zmienia zasady pracy
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, od...
Powiat Ełcki Nagrody ,,Ełcki Bocian 2020” wręczone
Już po raz piętnasty odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień...
Powiat Ełcki Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”
Zapraszamy do obejrzenia wystawy dokumentującej życie Karola...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015