Radni apelują do prezydenta: Wyciszmy emocje, rozpocznijmy merytoryczną dyskusję.
Materiał video

Nie stygną emocje po środowej (26 czerwca) sesji Rady Miasta Ełku. Przypomnijmy: Obrady trwały ponad 7 godzin, a główną część stanowiła debata dotycząca Raportu o Stanie Gminy Miasta Ełku za 2018 rok. Ostatecznie radni udzielili prezydentowi Ełku Tomaszowi Andrukiewiczowi absolutorium, ale bez wotum zaufania.

 

– Prezydent miasta nie chce zawierać koalicji, które mają być polityczne, które mają być kupczeniem stanowisk – wynik środowych obrad skomentował prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. – Jestem z dala od tego typu działań. Nie chcę być zakładnikiem stanowiska i zawierania koalicji, które są kosztowne dla miasta. Szanuję koleżanki i kolegów radnych, ale jako komentatorzy życia publicznego zauważacie państwo, że podejmowanych jest dużo politycznych działań. Nie chcę, by wciągały one miasto w ogólnopolski nurt polityki dzielenia społeczeństwa, dzielenia radnych.

 

Tymczasem o dzieleniu ełczan, ale przez włodarza miasta, wspominał w czwartek 27 czerwca na konferencji zorganizowanej przez Koalicję Obywatelską i Lewicę radny Hubert Górski.

 

– Pan Andrukiewicz jest politykiem z wieloletnim doświadczeniem – mówi radny miasta Ełku Hubert Górski. – Jego wczorajsze (27.06.2018 – red.) wypowiedzi przypominały bardziej te z Wiejskiej i Nowogrodzkiej, niż te które powinny padać w Ełku. Tym samym doprowadził do tego, że w Ełku zarysowała się jasna linia polaryzacji. Podzielił ełczan na ty, którzy są źli, partyjni i tych, którzy popierają jego prezydenturę.

 

Czwartkową konferencję prasową radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zorganizowali, by zaapelować o wyciszenie emocji i rozpoczęcie merytorycznej dyskusji oraz ustosunkowanie się do środowej wypowiedzi medialnej prezydenta Andrukiewicza podsumowującej dyskusję nad Raportem o Stanie Gminy Miasta Ełku za ubiegły rok i głosowanie nad wotum zaufania.

 

– Osoby publiczne podlegają krytyce – mówił podczas konferencji radny Ireneusz Dzienisiewicz. – Zarówno my, jako radni mamy prawo, a nawet obowiązek oceniać prezydenta, tak też prezydent może oceniać i krytykować nas, jako radnych. To jest normalna rzecz w każdej merytorycznej dyskusji. Niestety, każda dyskusja kończy się w momencie, gdy zaczynają się insynuacje. Jeżeli prezydent Ełku insynuuje, że którykolwiek z radnych, choćby z naszego klubu, kupczył stanowiskami w celu zawarcia koalicji, uzyskania pozytywnego głosu, to chcielibyśmy wiedzieć: Kto, kiedy i o jakie stanowiska ubiegał się u prezydenta? Jeżeli prezydent Ełku nie jest w stanie tego stwierdzić, to bardzo byśmy prosili, żeby powiedział jedno, krótkie słowo: „Przepraszam”. My to rozumiemy i przyjmiemy je do wiadomości uwzględniają, że ta niefortunna wypowiedź miała miejsce pod wpływem ogromnych emocji.

 

O ponowne, spokoje wysłuchanie wystąpień radnych z opozycji podczas debaty, do prezydenta Ełku zaapelował w czwartek radny Krzysztof Wiloch.

 

– W naszych wypowiedziach w sposób wyraźny wybrzmiały tematy, które z naszego punktu widzenia są niezmiernie ważne zarówno dla rozwoju miasta Ełku, jak i dla mieszkańców. Jako reprezentacji znacznej części społeczeństwa ełckiego chcemy, żeby głos ełczan i ich postulaty były nie tylko reprezentowane w samorządzie ełckim, ale też wysłuchane, respektowane i realizowane.

 

O tym, że emocje są złym doradcą, wspomniała radna Wojciechowska, prosząc o rozwagę i wzajemny szacunek dla siebie.

 

– Wczoraj (27.06.2018 – red.) tych emocji było za dużo – mówi radna miasta Ełku Anna Wojciechowska. – Być może trzeźwe myśli gdzieś uciekły panu prezydentowi. Wszyscy reprezentujemy mieszkańców miasta i wszyscy chcielibyśmy, aby Ełk był nie tylko piękny, ale również bogaty. Ten cel możemy osiągnąć jedynie poprzez zrozumienie i szacunek dla siebie. Prędzej, czy później – ten cel na pewno osiągniemy.

 

O zabranie głosu w tej sprawie poprosiliśmy prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza. Stanowisko włodarza miasta przedstawimy wkrótce.

 

em

 

26 odpowiedzi na “Radni apelują do prezydenta: Wyciszmy emocje, rozpocznijmy merytoryczną dyskusję.”

 1. Ja pisze:

  Pani Wojciechowska nie powinna się odzywać na tematy miasta. Została obdarzona dużym poparciem w wyborach a gdy tylko nadarzyła się okazja chciała uciec do parlamentu europejskiego. Myśle ze przy najbliższej możliwej okazji z tym poparciem wystartuje w wyborach do sejmu i tyle z jej misji tutaj.

 2. Czytelnik pisze:

  System dodawania komentarzy szwankuje – proszę o weryfikację! Prezydencie ogarnij się, to już nie ta kadencja, w której wszyscy Ci będą słodzili. Brawo radni!

 3. Mariusz pisze:

  Chłopaki się obrazili, matko boska, niech sie rozpłaczą. Pan prezydent pokiwał palcem i płaczą.

 4. Wyborca KE pisze:

  Brawo Radni opozycji. W końcu mamy mądrych odważnych ludzi w Radzie.

 5. J. M pisze:

  Tobie mariusek coś się pomyliło kto komu pokiwal palcem. To humorzasty dał radzie wg ciebie votum nieufności?czy było odwrotnie.

 6. jan1957 pisze:

  Prezydent czeka na stanowisko biskupa i wtedy da odpowiedż

 7. jola pisze:

  Opocyzjo weź sie do pracy a nie do władzy Was ciągnie. Prezydenta wybrali ełczanie 70 %. to oni dali mu wotum zaufania a nie kilku radnych. Zastanówcie się

 8. mieszkanka ełku pisze:

  Panie Tomku popieram pana ja i moja rodzina. proszę robić dalej to co robi pan najlepiej

 9. Artur. Baranki pisze:

  Brawo Radni Opozycji Brawo Pani Ania która ma nasze poparcie i nie siedzi jak klakierzy prezia na tureckim kazaniu. Zabiera głos bo ma co powiedzieć. Niektórzy Klakierzy dobrzaccy nie odezwali się ani razu od początku kadencji. Pani Aniu rośnie liczba pani zwolenników. Czy w RM czy w sejmie nie będziemy się za Panią wstydzić. To wiemy.

 10. Kasia pisze:

  Czy można obrażać radnych i zarzucac im przekupstwo ? Prezydent powinien to wyjaśnić.

 11. Beeee pisze:

  Większość ludzi nawet nie pofatygowała się, żeby zapoznać się z sprawą. Banda baranów ślepo wierząca w jedynego słusznego Prezesa

 12. Hubert pisze:

  Ludzie weźcie się nie błaznujcie. Zobaczcie jaki jest Ełk za Andrukiewicza. Wiekszość ludzi nie ogląda bo nie interesuje ich polityka, widzą co jest zriobione w Ełku. A wy se możecie krzyczeć, jekać i stękać. Tyle waszego chłopaki z jednej paki.

 13. ed pisze:

  Ełcka lewica, wzorem centrali PO+przystawki, jątrzy nie mając nic do zaoferowania. LGBT, antyklerykalizm, aborcja itp… na prowincji się nie przyjmie, więc trzeba robić hucpę. Panie Prezydencie Ełku … olej ich i nawet nie odpowiadaj. Niedługo wybory , więc lewactwo dostanie cios decydujący.

 14. Wyborca pisze:

  Jeśli sytuacja się powtórzy po raz drugi. RM może podjąć
  decyzję o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta.

 15. Artur. Zatorze pisze:

  Dziś wszystkie miasta są piękne. Fundusze Europejskie pozwoliły na ich rozwój. Ten kto mówi że Ełk taki pięknyvto niech zajrzy od tyłu np Orzeszkowa od podwórka to tzw Czeczenia, tak jest na każdej ulicy elewacja z zewnątrz a od tyłu koszmar. Takich miast jak Ełk są dziesiątki tysięcy. Ruszcie się i zobaczcie zobaczcie suwalską strefę przemysłowa i powstające tam firmy. U nas wyrzucają 200 pracowników na bruk i jest pytanie gdzie oni znajdą pracę. Co jest ok mówmy o, k ale miejmy też odwagę na krytykę.

 16. ligiusz pisze:

  Pani Wojciechowska to karierowiczka, nie dajcie się oszukać w następnych wyborach PO pokazało ile przez 8 lat zła się stało, teraz Wam naobiecują a tego nie wykonają. Prezydent Ełku niech spojrzy na Suwałki, tam pierw zbudowali mnóstwo miejsc pracy potem zaczeli przekładać kostkę brukową i sadzić kwiaty.

 17. Jan pisze:

  Radni opozycji KOL i PiS wreszcie zaczęli rozliczać te 12 letnia klikę kolesi i układów.

 18. Mieszkańcy zatorze pisze:

  Doczekaliśmy się po latach wspaniałych Radnych opozycji. Pokazali humorzastemu że Radnych należy szanować i odpowiadać na ich interpelację które składają w imieniu nas mieszkańców.

 19. Wyborca. pisze:

  Czy to prawda że niby rzetelne radio 5.usunelo z wypowiedzi humorzastego slowa”kupczenie stanowiskami”. Jeżeli tak to ktoś się przestraszył.

 20. Mieszkan8ec pisze:

  Biedny humorzasty błaga o wsparcie swoich wyborców. Wybraliście mnie to teraz ratujcie a klakierzy szturmem piszą, jesteś wielki, nie płacz kochamy cię ha, ha, ha,

 21. Artur pisze:

  Adaś nie nudzi się ci pisać?

 22. Adaś pisze:

  Artur nie nudzi się ci pisać?

 23. Wyborca pisze:

  Panie Prezydencie dziś odbyło się na granicy dwóch Korei historyczne spotkanie dwóch przywódców Pana Trumpa i Pana Kim Zong Una. Może śladem tych wielkich przywódców zorganizujecie podobne spotkanie na granicy miasta i Gminy np pod wiaduktem w Siedliskach do którego odmówił Pan współfinasowania celem poprawy stosunków

 24. Wyborca pisze:

  Miał oczywiście spotkanie z Panem Wójtem

 25. Pijaczek pisze:

  a pietruszka po 20 zł za kilogram, drożej niż flaszka…

 26. Alexander pisze:

  Pisuary doprowadza Polskę do ruiny.

Powiat Ełcki Starostwo Powiatowe w Ełku zamknięte dla interesantów
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa Starostwo...
Powiat Ełcki Wydział Komunikacji zmienia zasady pracy
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, od...
Powiat Ełcki Nagrody ,,Ełcki Bocian 2020” wręczone
Już po raz piętnasty odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień...
Powiat Ełcki Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”
Zapraszamy do obejrzenia wystawy dokumentującej życie Karola...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015