Rail Baltica przez gminę Ełk

Wójt Gminy Ełk Tomasz Osewski wziął udział w spotkaniu dotyczącym linii kolejowej Rail Baltica, będącej elementem transeuropejskiego korytarza transportowego. Przypomnijmy, że Rail Baltica ma połączyć normalnym torem Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki. Planowana Rail Baltica w Polsce to 374 km trasy kolejowej[, a pociągi będą mogły jeździć z prędkością 160 km/h.a na niektórych odcinkach nawet 200 km/h.

 

– Zapoznaliśmy się ze stopniem zaawansowania prac na odcinkach Białystok – Ełk oraz Ełk – Trakiszki – mówi Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk. – Jeśli chodzi o etap I, odcinek Białystok – Ełk, to trwa opracowanie dokumentacji projektowej, zaś realizacja robót została zaplanowana na lata 2021-2023. Z kolei co do etapu II i odcinka Ełk – Trakiszki – granica państwa, trwa analiza wariantów w ramach uzupełniającego studium wykonalności, zaś realizacja robót planowana jest na lata 2023 – 2027.

 

Inwestycja zakłada budowę drugiego toru na odcinku Białystok Starosielce – Ełk, dostosowanie infrastruktury technicznej linii do prędkości 200 km/h dla ruchu pasażerskiego oraz 120 km/h dla ruchu towarowego, umożliwienie uruchomienia pociągów o długości 750 m. Projekt zakłada dwa tory, korektę łuków i nowoczesne urządzenia obslugi, a także przebudowę i budowę stacji: Lipińskie Małe, Ełk Towarowy, Ełk.

 

Odcinek Grajewo – Ełk obecnie jest jednotorowy, kręty, z małymi promieniami łuków i prędkością maksymalną 120 km/h, ze stacjami i mijankami w Prostkach, Ełku Towarowym i Ełku. Po realizacji linii Rail Baltica szacowany czas jazdy na odcinku Warszawa – Białystok – Ełk – granica państwa ma wynieść ok. 2,5-3 godzin, zaś dojazd z Ełku do granicy ma pochłonąć ok. 45 minut.

 

– Przypomnę jeszcze, że początkowo rozważano dwa przebiegi trasy Rail Baltica na terenie Polski: przez Sokółkę i Augustów oraz przez Ełk i Olecko – dodaje Tomasz Osewski. – Udało się jednak ustalić przebieg przez Ełk i Olecko, a chyba największa w tym zasługa ministra Jerzego Szmita.

 

Źródło: Urząd Gminy Ełk

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powiat Ełcki Wspólna wideokonferencja
Wideokonferencja dla partnerów projektu pn. „Połączenie...
Powiat Ełcki Wesołych Świąt
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego...
Powiat Ełcki Samorządowcy dwóch województw poparli budowę drogi S16
Wczoraj w Osowcu samorządowcy z województw warmińsko-mazurskiego...
Powiat Ełcki Długo wyczekiwany chodnik powstanie w gminie Kalinowo
Minister Infrastruktury zatwierdził program inwestycyjny ,,Budowa...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015