Segregacja śmieci – nowe zasady: wyższe opłaty i możliwe kary

Nowy Rok przyniósł zmiany w zasadach dotyczących segregacji odpadów. Teraz będą one dzielone na 5 frakcji, a każdą z nich należy gromadzić w osobnych pojemnikach. Kolor nieniebieski przeznaczony jest na papier. Do żółtych pojemników trafiać mają odpady plastikowe i metal, do zielonych szkło, do brązowych bioodpady, a do czarnych na odpady zmieszane pozostałe po segregacji.

 

W życie wchodzi zasada „Nie segregujesz? Płacisz więcej”. Nowelizacja ustawy obliguje do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Oznacza to, że nie będzie możliwości deklaracji o sposobie gromadzenia odpadów – segregowane lub zmieszane, jak miało to miejsce dotychczas. Obecnie, zgodnie ze znowelizowaną ustawą, za źle wszystkie odpady wrzucone do jednego worka mogą zostać nałożone kary w wysokości od dwóch do nawet czterech stawek podstawowych.

 

W ełckim budżecie na 2020 r. zaplanowano wzrost wpływów w „paragrafie śmieciowym” o ok. 35%. Dokładną stawkę, jaka będzie obowiązywać nas za odbiór odpadów poznamy w I kwartale roku, gdy rozstrzygnięty zostanie przetarg na odbiór i transport śmieci. Selektywna zbiórka w naszym mieście będzie obowiązywała od 1 czerwca 2020 r. W związku ze zmianami planowane jest zatrudnienie dwóch pracowników ds. kontroli nieruchomości w zakresie prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz firm odbierających odpady.

 

Jesteś przygotowany/przygotowana do segregacji odpadów?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

13 odpowiedzi na “Segregacja śmieci – nowe zasady: wyższe opłaty i możliwe kary”

 1. Paweł pisze:

  Akcja z segregacją odpadów mija się z celem w momencie gdy przyjeżdża po śmieci 1 ciężarówka i panowie wrzucają wszystkie posegregowane odpady do 1 śmieciarki.
  Tak, wiem, słyszałem że potem są one prawdopodobnie segregowane w sortowni ale jaki sens ma wtedy segregacja odpadów w domu.

 2. Artur Bierylo pisze:

  I tu masz rację ta cała segregacja to nabija nie w butelkę ludzi,wyciaganie kasy z waszych kieszeni. Setki,, tysiące pojemników na śmieci. Opłaty wyższe.. Segregacja już nam nie pomoże. Za późno

 3. Jola pisze:

  Ciekawe czy to nie będzie 50 procent podwyżki a nie 35

 4. krzych pisze:

  Trzeba segregować śmieci i społeczeństwo powinno do tego dorasnąć. Trudno takie czasy

 5. Mariola pisze:

  Kto będzie to kontrolował, przyjdzie ktos do mego domu?

 6. JAN pisze:

  no cóz miasto w kryzysie, trzeba podniesc ceny za smieci

 7. Greg pisze:

  Mariola, Będzie tak zwana odpowiedzialność zbiorowa, jak ty nie posegregujesz, zapłaci cała wspólnota !!!

 8. Mariola pisze:

  A kto będzie to kontrolował? Ja mam pilnować sąsiada aby nie wrzucał?

 9. Mieszkaniec pisze:

  Doprowadził miasto do upadku i teraz haracz za śmieci będziemy płacić. To po co ta super nowoczesna sortowania. Pobrana zmiany w Urzędzie coraz więcej mieszkańców to widzi.

 10. Do wszystkich pisze:

  Segregować śmieci powinniśmy od dawna, bez żadnych nakazów i oglądania na innych. Tylko działania, którymi będziemy chronić ziemię, wodę i powietrze, pozwolą nam i naszym potomnym cieszyć się z życia.

 11. Monika pisze:

  Za segregowanie śmieci powinno się nagradzac a nie karać podwyżkami. Wpierw powinno się stworzyć infrastrukturę tak jak w Niemczech a potem myśleć o segregacji, dać ludziom wybór nie narzucać. Wszystko to od dupy strony

 12. Wojtas pisze:

  Zgadzam się z monika. Ale gdzie nam do Niemiec. W Ełku albo marchewka albo kij. Jaki Pan taki kram

 13. Za PolExit pisze:

  Skoro mam płacić więcej to niech ten co odbiera śmieci ode mnie sam je segreguje. Niech stworzy do tego właściwe miejsce na swój koszt. Dla mnie cała ta sytuacja z dzieleniem śmieći to bzdura idiotyczna instytucja jak ta UE narzuca co mamy robić u siebie w kraju wszyscy ci zieloni itd niech się kompostem przykryja. Zacząć należy od pozbycia się produkcji plastiku lub jej zmniejszenia.(zamiast pompowac pieniądze w bzdury niech UE sfinansuje badania nad alternatywa dla plastiku) Kłopot nr 2 gdzie upchnac 5 koszy w kuchni.

Powiat Ełcki Nagrody ,,Ełcki Bocian 2020” wręczone
Już po raz piętnasty odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień...
Powiat Ełcki Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”
Zapraszamy do obejrzenia wystawy dokumentującej życie Karola...
Powiat Ełcki Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Szanowni Państwo, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych,...
Powiat Ełcki Miejsce spotkań w Prostkach
Uroczyste otwarcie zmodernizowanego stadionu leśnego w Prostkach, w...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015