Ełk, ( od do )
wiatr: , wilgotność:
Sezon na grzyby coraz bliżej

U progu sezonu grzybowego inspektorzy ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku apelują o ostrożność i rozwagę w czasie grzybobrania. Wszystko po to, by uniknąć przykrych niespodzianek, często kończących się tragicznie. W ubiegłym roku w Polsce miało miejsce 28 przypadków zatruć pokarmowych po zjedzeniu grzybów.

 

– Podstawowa zasada bezpiecznego grzybobrania to zbieranie tylko tych grzybów, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne – mówi Bogdan Wlizło ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku. – Wybierając się na grzybobranie warto skorzystać z dobrego atlasu grzybów i zbierać okazy wyrośnięte. Początkujący grzybiarze powinni zbierać jedynie grzyby rurkowe, czyli takie, które na spodniej części kapelusza mają rurki. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia.

 

Inspektorzy przypominają że ważna jest nie tylko wiedza dotycząca gatunków grzybów, ale również ich przechowywanie.

 

– Zebrane grzyby jadalne, pozostawione w zbyt wysokiej temperaturze lub przechowywane w torebkach foliowych, mogą również wywołać zatrucia bakteryjne – mówi Bogdan Wlizło. – Na grzybobranie wybierajmy się więc z przewiewnym koszykiem. Pamiętajmy, że grzyby wchłaniają różnego zanieczyszczenia znajdujące się w ich otoczeniu. Nie zbierajmy więc tych, które rosną w przydrożnych rowach i na skraju lasu.

W razie wątpliwości, czy dany grzyb jest jadalny, można skorzystać z bezpłatnej porady w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku. Warto też pamiętać również o tym, że potrawy z grzybów są ciężkostrawne, więc nie powinny ich jeść dzieci, osoby starsze i cierpiące na problemy z układem pokarmowym.

 

Zatrucie grzybem objawia się nudnościami, bólem brzucha, biegunką i podwyższoną temperaturą. Po ich stwierdzeniu należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy. Po której stan chorego drastycznie się pogarsza.

 

rr

Możliwość komentowania jest wyłączona.

 • Podełckimi bezdrożami przejdzie Ekstremalna Droga Krzyżowa: KIMONO

  UDZIAŁ JEST PŁATNY !!!!!! padłem watykańscy zd ...

 • Podełckimi bezdrożami przejdzie Ekstremalna Droga Krzyżowa: kunamatata

  Niech się nocą po torowisku przejdą do bed ą m ...

 • Podełckimi bezdrożami przejdzie Ekstremalna Droga Krzyżowa: rydzyk

  NO szczyty szczytów,brak słów ...

 • Ruszyły zapisy do tegorocznej edycji „Zorientuj się na Ełk”: Anonim

  Cześć, ZSNEodbędzie się 15 kwietnia ;-) ...

 • Klub parlamentarny zaprasza: Marriu

  Wnuk słynnego prlowskiego kata patriotów przybę ...

 • Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015