Sezon na grzyby coraz bliżej

U progu sezonu grzybowego inspektorzy ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku apelują o ostrożność i rozwagę w czasie grzybobrania. Wszystko po to, by uniknąć przykrych niespodzianek, często kończących się tragicznie. W ubiegłym roku w Polsce miało miejsce 28 przypadków zatruć pokarmowych po zjedzeniu grzybów.

 

– Podstawowa zasada bezpiecznego grzybobrania to zbieranie tylko tych grzybów, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne – mówi Bogdan Wlizło ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku. – Wybierając się na grzybobranie warto skorzystać z dobrego atlasu grzybów i zbierać okazy wyrośnięte. Początkujący grzybiarze powinni zbierać jedynie grzyby rurkowe, czyli takie, które na spodniej części kapelusza mają rurki. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia.

 

Inspektorzy przypominają że ważna jest nie tylko wiedza dotycząca gatunków grzybów, ale również ich przechowywanie.

 

– Zebrane grzyby jadalne, pozostawione w zbyt wysokiej temperaturze lub przechowywane w torebkach foliowych, mogą również wywołać zatrucia bakteryjne – mówi Bogdan Wlizło. – Na grzybobranie wybierajmy się więc z przewiewnym koszykiem. Pamiętajmy, że grzyby wchłaniają różnego zanieczyszczenia znajdujące się w ich otoczeniu. Nie zbierajmy więc tych, które rosną w przydrożnych rowach i na skraju lasu.

W razie wątpliwości, czy dany grzyb jest jadalny, można skorzystać z bezpłatnej porady w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku. Warto też pamiętać również o tym, że potrawy z grzybów są ciężkostrawne, więc nie powinny ich jeść dzieci, osoby starsze i cierpiące na problemy z układem pokarmowym.

 

Zatrucie grzybem objawia się nudnościami, bólem brzucha, biegunką i podwyższoną temperaturą. Po ich stwierdzeniu należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy. Po której stan chorego drastycznie się pogarsza.

 

rr

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powiat Ełcki Konkurs poezji Baczyńskiego
„Po stronie nadziei” – to temat przewodni XXVI Wojewódzkiego...
Powiat Ełcki „Aktywna Tablica”
Powiat Ełcki realizuje rządowy program „Aktywna Tablica”,...
Powiat Ełcki Nagroda „Ełcki Bocian” 2021
Starostwo Powiatowe w Ełku zachęca do zgłaszania kandydatów...
Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015