Służby ratownicze przypominają: Lód na jeziorze jest niebezpieczny

Uczniowie z Warmii i Mazur rozpoczęli ferie zimowe. Przez dwa najbliższe tygodnie będą odpoczywać od zajęć szkolnych. Nie wszyscy wyjadą na zorganizowany wypoczynek. Wielu młodych ełczan nie weźmie też udziału w organizowanych w mieście zajęciach. Dni wolne od szkoły zorganizują sobie we własnym zakresie. Służby ratownicze apelują o rozwagę i przypominają: Wpadnięcie pod lód najczęściej kończy się tragicznie, w wodzie o temperaturze paru stopni organizm ludzki wychładza się błyskawicznie.

– Czas na podjęcie akcji ratowniczej zakończonej uratowaniem tonącego jest bardzo krótki – informują służby ratunkowe. – Sam dojazd ratowników do akwenu, na którym doszło do niebezpiecznego zdarzenia często wynosi kilkanaście minut. Następnie dotarcie po załamującym się lodzie znacznie wydłuża działania. Gdy do takiej sytuacji dojdzie na akwenach innych, niż w pobliżu miejscowości, w których jednostki ochrony przeciwpożarowej stacjonują szanse na uratowanie tonących są znikome.

 

Co zrobić, gdy zabraknie rozsądku i dojdzie już do załamania się lodu? Jeśli widzisz, że pod kimś załamał się lód, przed rozpoczęciem akcji ratunkowej poinformuj służby ratownicze dzwoniąc pod numer alarmowy 112 bądź 998. Należy zachować spokój i nie wpadać w panikę. Jeśli na miejscu są inne osoby – poproś je o pomoc.

 

– Ratując osobę z przerębli oceń najpierw, czy wchodząc na taflę lodu sam nie wpadniesz do wody – informują ratownicy. – Do osoby w wodzie nie podchodzimy, kładziemy się na lód i czołgając zbliżamy się do przerębli. Do wyciągnięcia tonącego wykorzystajmy takie przedmioty jak: gałąź, kurtka, szalik, kawałek linki. Zbliżamy się na odległość rzutu i po schwytaniu staramy się wyciągnąć na lód. Jeśli jesteśmy w okolicach wypożyczalni sprzętu wodnego możemy na lód wciągnąć np. kajak, rower wodny, pchając przed sobą zbliżamy się do poszkodowanego. Przy wykorzystaniu tego typu sprzętu sami mamy jednocześnie asekurację w przypadku załamania się pod nami lodu. Gdy tonącego wyciągniemy na brzeg zdejmijmy mokre ubrania i zastąpmy w miarę możliwości suchym odzieniem, nawet zdejmując z siebie. Nie podajemy wyziębionym żadnych ciepłych napoi, tym bardziej alkoholu.

 

Źródło: Ratownictwo Powiatu Ełckiego

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powiat Ełcki Wspólna wideokonferencja
Wideokonferencja dla partnerów projektu pn. „Połączenie...
Powiat Ełcki Wesołych Świąt
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego...
Powiat Ełcki Samorządowcy dwóch województw poparli budowę drogi S16
Wczoraj w Osowcu samorządowcy z województw warmińsko-mazurskiego...
Powiat Ełcki Długo wyczekiwany chodnik powstanie w gminie Kalinowo
Minister Infrastruktury zatwierdził program inwestycyjny ,,Budowa...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015