Śmieci z bloków – Wszyscy za jednego?

Czy na wysokość opłaty za wywóz odpadów z osiedla może wpłynąć jeden mieszkaniec? Według obowiązujących od początku tego roku przepisów, tak. Zgodnie z unijnymi wymogami połowa śmieci powinna bowiem trafić do recyklingu, a co za tym idzie – segregacji odpadów od mieszkańców wymagać muszą spółdzielnie i lokalne samorządy. W jaki sposób ich do tego zachęcą? Podnosząc stawki opłat za wywóz odpadów zmieszanych.

 

Kara za wyrzucanie odpadów zmieszanych, zamiast segregowanych, może wynieść nawet czterokrotność stawki podstawowej. Co ważne – zapłacą ją wszyscy mieszkańcy, jeśli choćby jeden sąsiad wrzuci do kontenera worek z nieposegregowanymi śmieciami. Trudno będzie bowiem ustalić, kto nie przestrzega nowych zasad, a później udowodnić konkretnej osobie, że to właśnie ona unika segregacji odpadów.

 

Na dostosowanie systemu odbioru odpadów od mieszkańców samorządy mają pół roku. Po tym czasie segregacja będzie obowiązkowa, a kary za jej nieprzestrzeganie staną się codzienną praktyką. Zapytaliśmy naszych czytelników, czy są gotowi dostosować się do nowych przepisów. Aż 172 uczestników naszej sondy odpowiedziało, że nie są odpowiednio przygotowani do selektywnej zbiórki odpadów. Oznacza to, że gdyby do przestrzeganie nowych zasad pod groźbą gary obowiązywało już dzisiaj, dotkliwie by to się odbiło na naszych portfelach.

 

Jak  będzie wyglądała kwestia selektywnej zbiórki odpadów na terenie miasta i odbiór nieczystości, a także jakie stawki będą obowiązywały ełczan lekceważących nowe przepisy, o tym na  najbliżej sesji Rady Miasta Ełku. Ta zaplanowana została na środę 15 stycznia, a rozpocząć się ma o godz. 10.

7 odpowiedzi na “Śmieci z bloków – Wszyscy za jednego?”

 1. Tylko karać ??? pisze:

  Skoro KTOŚ wymaga segregacji – niech dostosuje warunki do tego tak aby to było spełnione dla każdego a nie – za NIEDOSTOSOWANIE będą karani wszyscy. Dlaczego np. za brak nadzoru na tą segregacją mają płacić WSZYSCY?! Jak się od kogoś wymaga – wpierw trzeba ZAPEWNIĆ odpowiednie warunki uniemożliwiające NAWET EWENTUALNĄ POMYŁKĘ w segregacji – a o nieuczciwości – już nie wspomnę !

 2. Jak można?! pisze:

  Niewinne osby karać ?!

 3. tu mieszkam pisze:

  Bardzo dobrze przez kieszeń do głowy !
  To tak jak z mandatami drenaż kieszeni robi swoje.A ludzie niech się uczą racjonalnego myślenia.Robimy to dla przyszłych pokoleń dla swoich bliskich.

 4. Xxxx pisze:

  Ale śmieci segregowane powinny być tańsze

 5. Piotr zatorze pisze:

  Budowano podobno super nowoczesna sortownię by ręcznie segregować śmieci.

 6. Anonim pisze:

  A potem wszystkie śmieci do jednej Smieciarki

 7. Zaraz, zaraz ... pisze:

  Jeżeli ktoś chce kogoś ukarać to wpierw musi przedstawić mu dowód jego winy, więc dlaczego niewinni mają płacić karę za kogoś ? – łamanie Prawa !!!

Powiat Ełcki Starostwo Powiatowe w Ełku zamknięte dla interesantów
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa Starostwo...
Powiat Ełcki Wydział Komunikacji zmienia zasady pracy
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, od...
Powiat Ełcki Nagrody ,,Ełcki Bocian 2020” wręczone
Już po raz piętnasty odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień...
Powiat Ełcki Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”
Zapraszamy do obejrzenia wystawy dokumentującej życie Karola...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015