SPEED do walki z niebezpiecznymi zachowaniami na drogach Warmii i Mazur

Prędkość – to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Wynika to nie tylko z policyjnych statystyk, ale i z obserwacji użytkowników dróg. Aby przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych, na Warmii i Mazurach powołano specjalną grupę „SPEED”, której trzon stanowią doświadczeni policjanci „drogówki”.

 

Coraz lepsze auta i coraz lepsze drogi „zachęcają” niektórych kierowców do łamania przepisów prawa. Takie osoby powodują zagrożenie nie tylko dla siebie, ale stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innych uczestników dróg. Do najbardziej zagorzałych zwolenników jazdy z dużą prędkością nie docierają przekazy edukacyjno-profilaktyczne ani informacje o kolejnych tragediach, do jakich dochodzi na drodze.

 

Aby przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drodze, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, bazując na doświadczeniu Komendy Stołecznej Policji, na Warmii i Mazurach jak i również w całym kraju od 19 lipca br. powołano zespoły „drogówki”, pn. „SPEED”, które mają ukrócić karygodne zachowania na drodze i być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości.

 

Policjanci zespołu „SPEED” będą działali na terenie całego garnizonu warmińsko-mazurskiego, wykorzystując przede wszystkim radiowozy nieoznakowane. Jednak „piraci drogowi” mogą również zostać namierzeni poprzez pomiary statyczne za pomocą mierników prędkości z wizualizacją.

 

W skład zespołu wchodzą policjanci z komórek właściwych do spraw ruchu drogowego z jednostek terenowych Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, posiadających przeszkolenie specjalistyczne w zakresie stosowania przyrządów kontrolno – pomiarowych i mających odpowiednie przygotowanie zawodowe oraz doświadczenie.

 

Zadaniem zespołu będzie ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń między innymi, takich jak: przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie w obrębie przejść dla pieszych, a także innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych.

 

Źródło: KWP Olsztyn

2 odpowiedzi na “SPEED do walki z niebezpiecznymi zachowaniami na drogach Warmii i Mazur”

  1. Kajak Godeek pisze:

    Mam nadzieję, że kierowcy z Policji jeżdżą trochę lepiej od tych z SOP pani Szydło
    i Macierewicza !

  2. Kajtek pisze:

    Nadali nową nazwę dla komórek już funkcjonujących. Nie powstało nic nowego więc po co ta nowa nazwa? Chyba żeby zwiększyć kwoty na premię dla tych funkcjonariuszy. Przecież w zadaniach nowej komórki zapisane są już nadane im obowiązki służbowe w komórkach ruchu drogowego. Gdzie sens tego działania ?

Powiat Ełcki Szczepienia przeciw COVID-19
Szczepienie przeciw COVID-19 zmniejsza ryzyko zachorowania, a w...
Powiat Ełcki Wspólna wideokonferencja
Wideokonferencja dla partnerów projektu pn. „Połączenie...
Powiat Ełcki Wesołych Świąt
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego...
Powiat Ełcki Samorządowcy dwóch województw poparli budowę drogi S16
Wczoraj w Osowcu samorządowcy z województw warmińsko-mazurskiego...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015