Już po raz 10-ty obchodzimy będzie na całym świecie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Z tej okazji Powiatowe Centrum Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Ełku, przygotowało serię spotkań oraz zajęć dla dzieci, młodzieży, rodziców oraz dziadków.
W dniach 30.03 – 1.04 2017 odbędą się:
30.03 ( czwartek ) godz. 10.00 – Filmoterapia – „Życie z autyzmem” – projekcja filmów dla młodzieży.
31.03 ( piątek ) godz. 9.00 – Konkurs wiedzy o autyzmie dla uczniów klas III gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.
1.04 ( sobota ) godz.9.00 – Konsultacje dla rodziców ze specjalistami z Poradni.
1.04 ( sobota ) godz. 9.00 – Spotkanie z doradcą zawodowym dla młodzieży ze spectrum zaburzeń autystycznych
1.04 ( sobota ) godz.10.00 – 12.00 – Warsztaty dla dziadków dzieci z autyzmem ” Babciu ,dziadku, proszę zrozum mnie”
Zapraszamy serdecznie
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ( World Autism Awareness Day, WAAD) – święto obchodzone corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozah, małżonki emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 (A/RES/62/139) i opublikowaną 21 stycznia 2008 roku[.
Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. Wizja i inicjatywy Jej Wysokości pomogły w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie.
Obchody Dnia są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób dotkniętych autyzmem.
W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że:
„Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności”