Świeć przykładem – Noś odblaski!

Coraz krótsze dni, ciemne i deszczowe popołudnia, szybko zapadający zmrok. Za oknem jesień – najtrudniejsza i najbardziej niebezpieczna pora dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. To właśnie jesienią dochodzi do wielu wypadków z udziałem pieszych. Niestety – często bardzo tragicznych w skutkach. Nie musi tak być. Wystarczy, że założysz element odblaskowy.

 

Jesień i zima to najtrudniejsze pory roku dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy późnym popołudniem, w jesiennych ciemnych kurtkach stają się praktycznie niewidoczni dla kierowców – zwracają uwagę warmińsko-mazurscy policjanci. – W takich warunkach może dojść do wielu tragicznych wypadków. Potwierdzają to policyjne dane. W ubiegłym roku na drogach naszego regionu doszło do 318 wypadków z udziałem pieszych, z tego blisko połowa miała miejsce w okresie od września do grudnia. W ciągu tych czterech jesienno – zimowych miesięcy zginęło 16 osób, a 138 zostało rannych.

 

Policjanci co roku jesienią uczulają niechronionych uczestników ruchu drogowego na zagrożenia i promują używanie elementów odblaskowych. W tym roku ponownie pod hasłem „Świeć przykładem”.

 

– Podobnie jak w ubiegłym roku celem akcji informacyjno – edukacyjnej „Świeć przykładem” jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania odblasków w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu – informują policjanci. – Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 – 200 metrów. Kierowca ma wtedy więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście, pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

 

Zgodnie z przepisami każdy pieszy poruszający się po zmroku poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla uczestników ruchu. W ubiegłym roku na warmińsko – mazurskich drogach policjanci potwierdzili 742 przypadków braku wymaganego prawem odblasku u pieszych poza obszarem zabudowanym. Takie zachowanie jest skrajną nieodpowiedzialnością, pieszy niepotrzebnie ryzykuje własnym życiem.

 

– Podczas spotkań profilaktycznych często zadajemy pytanie: „Czy macie odblaski?” i najczęściej pada wtedy odpowiedź twierdząca – swoim doświadczeniem dzielą się policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. – Na kolejne pytanie: „Gdzie są te odblaski?” również najczęściej pada podobna odpowiedź: „W szafie” lub: „W szufladzie”, przedszkolaki najczęściej mówią: „W pudełku z klockami lub zabawkami”. W szafie, w szufladzie, w pudełku – tam odblaski przeleżą kolejną jesień i zimę, a przecież mogłyby komuś uratować życie. Dlatego ruszamy z akcją #uwolnijodblaski. Jeżeli masz w domu, w pracy więcej odblasków niż potrzebujesz – dołącz do naszej akcji. Wyjmij odblaski z szafy czy szuflady i podziel się z innymi. Pamiętaj: jeden mały odblask może uratować życie!

 

Źródło: KWP Olsztyn

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powiat Ełcki Przedłużenie terminu składania wniosków
W związku z pandemią koronawirusa Starostwo Powiatowe w Ełku...
Powiat Ełcki Internetowe spotkania Działaj Lokalnie
Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA zaprasza na internetowe...
Powiat Ełcki Sprzęt komputerowy powędrował do szkół
Nowoczesne laptopy wraz z oprogramowaniem i mobilnym Internetem...
Powiat Ełcki Nowoczesne laptopy trafią do szkół
Powiat ełcki pozyskał grant na zakup czterdziestu nowoczesnych...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015