Młodzi ełczanie mogą skorzystać z okazji, by rozpocząć praktyczną przygodę z dźwiękami. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku rozpoczyna rekrutację przyszłych wirtuozów. Nauka jest bezpłatna, a propozycja skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat.
Wystarczy słuchać 15 minut dziennie muzyki klasycznej aby stopniowo wzmacniać układ odpornościowy naszego organizmu. Stwierdzono, że słuchanie 0,5 h dziennie muzyki Mozarta normuje tętno i obniża ciśnienie krwi, rozwija pamięć, umiejętności manualne, wspiera koncentrację, dlatego wykorzystywana jest między innymi w leczeniu osób chorych na Alzheimera. Ciekawostką jest, że spożywanie posiłków podczas słuchania muzyki klasycznej, zmniejsza apetyt i jest profilaktykę otyłości.
Swoje pasje muzyczne mogą realizować młodzi ełczanie. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku ogłasza bowiem zapisy do Szkoły Muzycznej I stopnia na rok szkolny 2021//2022. Dlaczego warto by dziecko uczyło się gry na instrumencie?
– Dzięki nauce gry na instrumencie dziecko uczy się słuchać i poprzez słuch zdobywa nowe informacje – odpowiada Katarzyna Krajewska-Openchowska, nauczycielka z Zespołu Szkół Muzycznych w Ełku. – Te dzieci, które podjęły edukację muzyczną z reguły lepiej uczą się w szkole oświatowej, nie mają w ogóle lub mniejsze problemy z przymiotami ścisłymi. Muzyka u dziecka grającego na instrumencie stymuluje pracę obu półkul mózgu, polepszając koordynację rąk i przepływ impulsów nerwowych w palcach dłoni.
Niezliczona ilość prac naukowych podkreśla fakt, jak muzyka klasyczna wspaniale wpływa na rozwój i kondycję ludzkiego mózgu. Wpływa na produkcję neuroprzekaźników, wydzielanie epinefryny, noradrenaliny, serotoniny i dopaminy, które odpowiadają za nasz nastrój, aktywność, poczucie szczęścia i przyjemności. Odpowiednio dobrana muzyka klasyczna wykorzystywana jest w leczeniu depresji, w terapii bólu i rehabilitacji poudarowej.
– Dziecko w trakcie nauki gry na instrumencie nabiera cierpliwości, wytrwałości, motywacji do realizacji postawionych sobie celów, rozwija pracowitość i umiejętność organizacji swojego czasu – mówi Katarzyna Krajewska-Openchowska. – Dziecko wychowywane w świecie dźwięku zakochuje się w jego pięknie. Jest to cenna wartość szczególnie w obecnych czasach, gdy dzieci bombardowane są masą bodźców z komputerów, tabletów i telefonów. Czynne obcowanie z muzyką i grą na instrumencie daje dziecku szansę na rozwój pasji i radości życia.
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji uzyskać można w sekretariacie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku przy ul. Armii Krajowej 21, tel.: 87 610 36 23 oraz na stronie internetowej placówki.
Mówią że radny wilo się skarasił. Co to znaczy?