To będzie ciężki rok – Budżet miasta przyjęty

Dochody wynoszące w sumie 331,8 mln zł i wydatki na łączną kwotę 360,6 mln zł – to założenia przyszłorocznego budżetu miasta Ełku. Dokument został przyjęty przez radnych na dzisiejszej (16 grudnia) sesji. Prognozowana kwota długu ogółem na koniec 2021 roku wynieść ma ponad 128,5 mln zł.

 

– Przedłożony projekt budżetu miasta na rak 2021 powinien odzwierciedlać z jednej strony potrzeby i oczekiwania mieszkańców, całego samorządu, ale także powinien być opracowany w oparciu o realne możliwości – mówił podczas obrad Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. – Dzisiaj mogę powiedzieć, że tak jak w ubiegłym roku mówiliśmy o budżecie oszczędności, konieczności, cięć. Na pewno jest to budżet ubogi. Ale też była mowa, że jest to budżet szary i trudny. Jestem przekonany, że będzie to też budżet nadziei, ponieważ będą realizowane zadania, może w zmniejszonym zakresie. Będzie to jednak cały czas budżet naszego miasta.

 

W przyjętym przez radnych budżecie miasta Ełku na rok 2021 dochody bieżące wynieść mają 304,7 mln zł, a dochody majątkowe zaplanowane zostały na poziomie ponad 27 mln zł. Z kolei na wydatki bieżące przeznaczono ponad 311 mln zł, a na wydatki majątkowo-inwestycyjne 49,5 mln zł. Deficyt budżetowy wynoszący ponad 28,8 mln zł pokryć mają przychody pochodzące z emisji obligacji komunalnych – 17,8 mln zł oraz z wolnych środków z lat ubiegłych – nieco ponad 11 mln zł.

 

W głosowaniu nad budżetem wzięło udział 23 radnych. Za przyjęciem budżetu głosowało 16 z nich: Ewa Awramik, Adam Dobkowski, Ireneusz Dzienisiewicz, Hubert Górski, Piotr Karpienia, Nikodem Kemicer, Robert Klimowicz, Ada Lewandowska, Idzi Podwojski, Marcin Przygodziński, Mirosław Sawczyński, Andrzej Surynt, Michał Tyszkiewicz, Bogusław Wisowaty, Anna Wojciechowska i Aneta Wolna. Swój sprzeciw wyraziło 5 rajców: Adam Bartoszewicz, Łukasz Cegiełka, Dariusz Dracewicz, Rafał Karaś i Krzysztof Wiloch. Od głosu wstrzymali się: Włodzimierz Szelążek i Robert Wesołowski.

 

– Ten budżet jest smutny – uważa Anna Wojciechowska, radna z Klubo Koalicja Obywatelska – Lewica. – Zostało z niego wyciśnięte wszystko, co można było.

 

Zdanie radnej Wojciechowskiej popiera radny Dobkowski z tego samego klubu.

 

– To jest budżet, na jaki w danej sytuacji stać nasz samorząd miejski – uważa radny Adam Dobkowski. – To nie jest budżet satysfakcjonujący. Każdy z nas widziałby tutaj inwestycje na swoim osiedlu, w całym mieście. Niestety, inwestycji jest tyle, co kot napłakał. Jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne, to jest ich zaledwie kilka. Mam nadzielę, że w trakcie roku ta liczba ciut się zwiększy. Czym to wszystko jest spowodowane? Przez pięć ostatnich lat rządy Prawa i Sprawiedliwości dały się odczuć dla każdego samorządu, nie tylko miasta Ełku. Każdy odczuwa tą srogą, ciężką rękę rządzących, co widać na każdym kroku, jeśli chodzi o dochody, które z roku na rok się uszczuplają i wydatki, które się zwiększają.

 

Wnioski dotyczące zmniejszenia wydatków w Ełckim Centrum Kultury oraz w Miejskim Ośrodku Sportu zostały przez ełcką radę miasta odrzucone. To oznacza, że w przyszłorocznym kalendarzu wydarzeń nie zabraknie Runmageddonu, maratonu rowerowego MTB oraz Zawodów Balonowych, „Mulatki” oraz Festiwalu Ełk, Ogień i Woda.

8 odpowiedzi na “To będzie ciężki rok – Budżet miasta przyjęty”

 1. Werte pisze:

  Nie mam kasy nie imprezuje – proste. Lepiej zadłużyć się co raz bardziej kosztem baloników, fajerwerków i błotka z przeszkodami. Żal mi Was radni nie poradni…

 2. Adam konieczki pisze:

  Pisiory zawsze na nie. Oto radni których miasto nie interesuje.

 3. Wyborca pisze:

  Jak zawsze nie zadowoleni. Radni nie poradni.

 4. Ona pisze:

  Na osiedlu gdzie mieszkam nie ma ani jednej latarni. Od dwóch lat czekam i nic. Prosilam o strefę ruchu lub jakaś alternatywnę to krzyczeli, ze nie ma bo budżet w komunalnym ucięty ale ławeczki dla seniorów są. Ludzie zlitujcie się teren miejski i brak oświetlenia? Sądzicie drzewa tylko na Placu Jana Pawła a co z reszta miasta?

 5. Adam pisze:

  Prywatna droga i oświetlenie musi zainstalować developer który sprzedał mieszkanie. Jeśli chodzi o drzewka sami posadzilismy drzewka zakupione w Mrozach za 10 zł sztuka.

 6. Czytelnik Elk pisze:

  Jestem zwolennikiem obecnej Rady szczególnie opozycji. Apeluje do Państwa by nie ulec sztuczce Rabina czyli Pana G. Ten cwaniaczek celowo wyskoczył z obniżeniem waszych diet. Wielu mieszkańców widzi zmianę w funkcjonowaniu Rady. Tego klakierskiego zachowania DOBRZAKOW od kilku lat nie można było już znieść. Państwo wprowadziliscie metodę że jak trzeba to się gani a jak trzeba to chwali. Te kilka tysięcy oszczędności to. kpina i kompromitacja tego pana od przegranej wiosny. Uważam że podobnie zostawić trzeba w spokoju wynagrodzenie Pana Prezydenta. Intencje rabina nie są czyste to wie każdy.

 7. WESOŁU pisze:

  Zaraz w jednej z ełckich firm będą grupowe zwolnienia i tutaj będzie trzeba pomóc.

 8. Elczanka pisze:

  Patriotyczny stosunek PiS do rozwoju naszego miasta. Blokować wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

1 + 2 =

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 28 = 29

Powiat Ełcki Wspólna wideokonferencja
Wideokonferencja dla partnerów projektu pn. „Połączenie...
Powiat Ełcki Wesołych Świąt
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego...
Powiat Ełcki Samorządowcy dwóch województw poparli budowę drogi S16
Wczoraj w Osowcu samorządowcy z województw warmińsko-mazurskiego...
Powiat Ełcki Długo wyczekiwany chodnik powstanie w gminie Kalinowo
Minister Infrastruktury zatwierdził program inwestycyjny ,,Budowa...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015