To był pracowity rok dla ełckiego MONAR-u

Dobiegają końca projekty realizowane w tym roku przez Stowarzyszenie MONAR – Schronisko dla Osób Bezdomny w Ełku. Ze wsparcia placówki w wychodzeniu z bezdomności skorzystało ponad 120 osób.

 

Przez cały rok realizowany był współfinansowany z budżetu miasta Ełku projekt „Wychodzenie z bezdomności z MONAR Ełk – 2017”, w ramach którego podopieczni MONAR – MARKOT otrzymali m.in. schronienie, gorące posiłki i dostęp do środków higienicznych.

 

– Działania, jakie podjęliśmy w ramach projektu, to udzielnie wsparcia osobom bezdomnym zgłaszającym się do placówki – mówi Monika Kemicer ze Stowarzyszenia MONAR – Schronisko dla Osób Bezdomny w Ełku. – Zapewniliśmy im schronienie, podstawowe warunki sanitarno-higieniczne oraz dostęp do bieżącej wody ciepłej i zimnej. Umożliwiliśmy im również pranie i suszenie ubrań. Projekt współfinansowany jest z budżetu Miasta Ełku, a realizujemy go jako zadanie publiczne w ramach prowadzenia placówki. Mowa tu o zadaniu, jakim jest pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób.

 

Projektem, który miał wzmocnić i usprawnić system interwencji, ochrony zdrowia i życia osób bezdomnych, były działania współfinansowane ze środków przyznanych przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

– „Bezdomność to nie hospicjum – tu nie kończy się życie, Edycja 2017” było kontynuacją zeszłorocznego projektu – mówi Monika Kemicer. – Pomysł wznowienia działań wyszedł od samych podopiecznych, którzy zgłaszali nam potrzebę ich ponownego uruchomienia.
W ramach projektu zrealizowano działania terapeutyczne, psychologiczne, pedagogiczne oraz z zakresu pracy socjalnej, poradnictwa psychiatrycznego i prawnego- Wszystkie miały na celu rozbudzenie chęci porzucenia przez osoby bezdomne życia na ulicy, naprawę ich relacji rodzinnych i zamieszkania w schronisku – dodaje Monika Kemicer.

 

W trakcie realizacji tego projektu powstało wiele inicjatyw. Były to m.in.: wyjazd integracyjny do Raczek, udział w rajdzie rowerowym na orientację, zorganizowanie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej ciepłego posiłku w Parku Solidarności, stworzenie ulotki informacyjnej o miejscach udzielających wsparcia, sprzątanie ełckiego cmentarza i przygotowanie mikołajkowych niespodzianek dla dzieci.

 

– Ciekawą akcją była Rowerowa Reanimacja „Tchnij nowe życie w stary rower – opowiada Monika Kemicer. – Przerosła ona nasze oczekiwania. Nasi podopieczni otrzymali od ełczan 12 rowerów. Część jednośladów wymagała odnowienia praktycznie od zera, inne wymagały jedynie przeglądu. Wszystkie prace naprawcze w całości wykonali mieszkańcy naszej placówki, a robili to z ogromnym zaangażowaniem.

 

Kolejnej edycji doczekał się w tym roku również projekt „Powrót osób bezdomnych do społeczności” współfinansowany z budżetu wojewody warmińsko-mazurskiego. Jego głównym celem było podniesienie jakości usług świadczonych w schronisku poprzez zaspokojenie bieżących potrzeb osób bezdomnych, poprawa bytowa mieszkańców domu, doposażenie placówki oraz podejmowanie działań wzmacniających podopiecznych.

 

– Rok 2017 upłynął nam pod znakiem działań nie tylko projektowych – podsumowuje Monika Kemicer. – Wspólnie z Fundacją Wolontariacki Ośrodek Wsparcia wzięliśmy udział w spływie kajakowym. Zorganizowaliśmy zbiórkę żywności, w której uczestniczyli nasi podopieczni. Mieszkańcy schroniska pomagali też przy rozładowaniu TIRa Szlachetnej Paczki i wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ełku oraz lokalnymi przedsiębiorcami zorganizowali V Ełcką Wigilię pod Gwiazdami. Teraz przygotowują się do wyjścia na Jasełka, które przygotowali dla nich uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku.

 

mm

Fot: MONAR Ełk

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Powiat Ełcki Volkswagen Grup Polska z ogromną karą
Ponad 120 milionów złotych kary nałożył Urząd Ochrony...
Powiat Ełcki Mali kolędnicy odwiedzili starostwo
Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia władze powiatu oraz...
Powiat Ełcki Młodzież ratuje życie
Szkolny Klub Ratownika „Cor” zorganizował Międzyszkolny Konkurs...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015