Trwa strajk w oświacie. W Ełku zapłonął Łańcuch Światła.

 

Około stu osób przyszło w poniedziałek 16 kwietnia do Parku Solidarności w Ełku, by wyrazić swoje poparcie dla trwającego od tygodnia strajku w oświacie. Było to drugie wieczorne spotkanie po hasłem „Łańcuch Światła – bądźmy razem dla edukacji” i jak zapowiadają uczestnicy – nie ostatnie.

 

Wraz z kolejnym tygodniem strajku pojawiło się pytanie: Jak długo jeszcze? Protestujący odpowiadają na nie krótko – do skutku.

 

– Jestem pewna, że ZNP nie podpisze takiego porozumienia, jakie podpisała Solidarność – mówi Alicja Hawrus, prezes ełckiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Sytuację może zmienić jedynie konkretna rozmowa rządu ze związkowcami. Nie to, co zaproponował premier z pod stolikiem dotyczącym płac, który ma się wydzielić w ramach okrągłego stołu. Związkowcy nie przyjdą i nie podpiszą porozumienia, na co liczy premier.

 

Strajk w oświacie i dni wolne od szkolnych zajęć budzą wśród rodziców wiele skrajnych emocji. Wielu z nich zderzyło się z problemem dotyczącej zapewnienia dzieciom opieki. Inni narzekają na stres towarzyszący niepewności o przebieg egzaminów – te, jak na razie, odbywają się w Ełku bez zakłóceń. Pojawiają się jednak głosy zrozumienia i poparcia dla strajkujących pracowników oświaty.

 

– Nie poddawajcie się – strajkujących pracowników oświaty podtrzymywali na duchu ełczanie, którzy przyszli na poniedziałkowe spotkanie w Parku Solidarności, by okazać swoje poparcie dla protestu. – Jeśli teraz przerwiecie strajk, to cały ubiegły tydzień można będzie uznać za stracony. Jeśli teraz nie wywalczycie dla siebie godności, to kiedy?

 

Przy pomniku Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę o minionym tygodniu w poniedziałek 15 kwietnia rozmawiali przedstawiciele ełckich szkół i przedszkoli. Na spotkanie przyjechali również pracownicy placówki w Starych Juchach.

 

– Na terenie gminy Stare Juchy jest jedna szkoła – mówi Ewa Gumińska, nauczycielka ze Starych Juch. – Małe samorządy, jak nasz, przestają wyrabiać się z utrzymaniem szkół. Do naszej w ubiegłym roku gmina dołożyła milion trzysta złotych. To prawie połowa budżetu. Od nowego roku szkolnego zafundowano nam 32-osobowe klasy, zmiana pensum i mniej nauczycielskich etatów. To rodzi wiele konfliktów i nie wiemy, kogo obwiniać za taką sytuację. A prawda jest taka, że rząd ma za małe nakłady – dopłata na dziecko miejskie i wiejskie wynosi tyle samo. Z tym, że u nas na wsi gmina za własne pieniądze musi zapewnić dzieciom dodatkowo dojazd do szkoły. Do tego dochodzą zajęcia dodatkowe, wsparcie psychologa, pedagoga – gmina nie wyrabia. Nie będzie przecież brała kredytu, żeby dokładać do szkoły. Niby to rozumiemy, a w środku się gotujemy, bo jak tu dopracować do emerytury? Człowiek ciągnie na oparach, ale się nie poddajemy.

 

em

22 odpowiedzi na “Trwa strajk w oświacie. W Ełku zapłonął Łańcuch Światła.”

 1. Wyborca pisze:

  Drodzy nauczyciele pisuary to największe zło jakie zdarzyło się od Iwony światowej. Dlatego będą chcieli Was zniszczyć obojętnie jakim sposobem. Pamiętamy że Kaczor dla władzy pisał list do Rosjan ipokochal Gierka. Walczcie. Macie poparcie Polaków. Jesteśmy z Wami.

 2. Ar pisze:

  Wstyd

 3. ecik pisze:

  prosze przjecha na baranki i zobaczyc czym jezdza nauczyciele nowki fumki za 20 godz w tygodiu gdzie paragony za korepetycje to sa zlodzieje nieudaczniki bo w szkole nie nauczy a za dodatkowa juz umie uczyc pognac patalajstwo prawdziwy nauczyciel uczy dzieci i tym nalezy sie kasa a nie spiewajacym nieudacznikom w internecie

 4. Ar pisze:

  Do roboty

 5. Nauczyciel pisze:

  Wyborco zalecam szklankę zimnej wody, takich bzdur już dawno nie czytałam, a i z kulturą też na bakier.

 6. Tadeusz. pisze:

  Brawo wyborca podpisujemy się całkowicie. Trwa kabaret.

 7. Cacy mądrzy i zjednoczeni pisze:

  a za tuska przez 8 lat siedzieli cichutko ze swym ZNP guru i było OK. POkazują na czym POlega edukacja i że najważniejsza jest: kasa i POlityka antyPOlska. Baaaardzo PEDAGOGICZNIE, baaaardzo !

 8. tobiasz pisze:

  Strajk OK,Pisowskie mendy

 9. Ar pisze:

  Zero wolnego w wakacje do roboty

 10. Jerzy pisze:

  Nauczyciel, jeśli zarzucasz wyborcy brak kultury to przypomnij ohydne wystąpienie twojego guru w sejmie. Przeczytaj sobie wystąpienie Senatora RP Bieleckiego o likwidacji tych co nie pasują pisowni. Typowy nazizm. Kulturalny klakier się odezwał.

 11. ktoś pisze:

  Tobiasz menda to cię zrobiła

 12. mistrzu pisze:

  Morda w kubeł(ktoś pisze)ha pisowskie ścierwo

 13. ełczanin pisze:

  Te ,,ktoś,,to zero kompletne

 14. Jola. D pisze:

  Dziwne te pisiaki geja za szefa maja a ubliżają lgbt. Co drugi u nich żyd a Żydzi im przeszkadzają. Dziwaki

 15. Dla nich pisze:

  uczeń się nie liczy – chyba, że „bierze korki”

 16. Ehh pisze:

  „pisowskie scierwo” „pisowskie mendy” ładnie tu się celebryci opozycjonisci nam przedstawiają. To ta wasza słynna tolerancja elito? Tylko w weekendy i wakacje nie przerywajcie strajku czy wycieczki zagraniczne już wykupione?

 17. Anonim pisze:

  Podobno miasto zapłaci za strajk nauczycielom. Super ciekawe z czego. Kto nie dostanie lub czego nie zbudują??. A ci co nie strajkowali wyjdą na frajerów bo wychodzi na to że lepiej strajkować a i tak kasa wpadnie.

 18. Magda pisze:

  AR weź się do roboty a nie siedzisz na dupie przed telefonem i piszesz smuty. Nie wiesz jak jest to się nie wypowiadaj!! A jak Ci źle to zmień branżę i zostań nauczycielem zobaczymy jaki mądry wtedy będziesz. Szkoła państwowa zła? To zapisz dzieci do prywatnej. Kozak w necie p**da w świecie!!

 19. Leda pisze:

  Ten AR to pisowski Knur z500+

 20. To są nauczyciele ?! pisze:

  Czego ???

 21. antek pisze:

  Jeśli nie wystawicie uczniom ocen, chleb będzie oddany w życiu codziennym.
  My uczniowie za parę lat będziemy pracować w różnych branżach i też będziemy Wam nauczyciele utrudniać życie.

 22. Polak pisze:

  Widzę,że przeważnie wypowiadają się czerwone farbowane lisy. Lenie do roboty a nie strajk. A jak nie pasuje , to wysyłam Was LENIE do Moskwy do Putina i u niego strajkujcie cy…..y.

Powiat Ełcki Starostwo Powiatowe w Ełku zamknięte dla interesantów
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa Starostwo...
Powiat Ełcki Wydział Komunikacji zmienia zasady pracy
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, od...
Powiat Ełcki Nagrody ,,Ełcki Bocian 2020” wręczone
Już po raz piętnasty odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień...
Powiat Ełcki Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”
Zapraszamy do obejrzenia wystawy dokumentującej życie Karola...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015