Tyle po nowym roku zapłacą mieszkańcy gminy Ełk

Radni gminy Ełk uchwalili stawki podatków na 2018 rok. Rolnicy z gminy Ełk zapłacą niższy podatek rolny. Obowiązywać ich będzie również niższa, niż obecnie stawka podatku od środków transportowych.

 

– Niższa stawka podatku rolnego związana jest z uchwaleniem nowej ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego – mówi Tomasz Osewski, wójt gminy Ełk. – Z kwoty 52,49 zł za 1 decytonę (dawniej 1 kwintal) spadła ona do kwoty 44,84 zł za 1 decytonę. Radni zmniejszyli także stawki podatku od środków transportowych obowiązujące na terenie Gminy Ełk. W wielu przypadkach uchwalając najniższe możliwe kwoty przewidywane prawem.

 

Zgodnie z decyzją Rady Gminy Ełk, stawka podatku od nieruchomości w przypadku gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków wynosić będzie 0,91 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni.

 

– Natomiast 3,04 zł on 1 metra kwadratowego podatku od nieruchomości mieszkańcy gminy Ełk zapłacą w przypadku terenów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy – mówi wójt Osewski. – Dotyczy to przypadków, w których od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do wspomnianych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

 

Stawka podatku od budynków mieszkalnych lub ich części, z jaką w przyszłym roku zmierzą się mieszkańcy gminy Ełk, to 0,77 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

 

– W przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, stawka wyniesie 23,10 zł od 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej – mówi wójt gminy Ełk. –Natomiast jeśli chodzi o budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym, stawka podatku w roku 2018 będzie wynosiła 10,80 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. W przypadku budowli będzie to kwota równa 2 procentom ich wartości.

 

mm
Fot.: Urząd Gminy Ełk

2 odpowiedzi na “Tyle po nowym roku zapłacą mieszkańcy gminy Ełk”

  1. cez pisze:

    Czemu tam wisi krzyż a nie godło,czy to jest salka katechetyczna czy pomieszczenie urzędu państwowego a nie wyznaniowego.

  2. do "cez": pisze:

    A co – oczy cię bolą gdy patrzysz na ukrzyżowanego Jezusa…?

Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Powiat Ełcki Volkswagen Grup Polska z ogromną karą
Ponad 120 milionów złotych kary nałożył Urząd Ochrony...
Powiat Ełcki Mali kolędnicy odwiedzili starostwo
Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia władze powiatu oraz...
Powiat Ełcki Młodzież ratuje życie
Szkolny Klub Ratownika „Cor” zorganizował Międzyszkolny Konkurs...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015