W powiecie ełckim powstanie sieć szybkiego Internetu

W powiecie ełckim powstaje infrastruktura dostępu do szybkiego Internetu. Docelowo ma ona objąć swoim zasięgiem 5,5 tysiąca gospodarstw domowych oraz ponad 20 szkół.

 

Dostęp do szybkiej łączności z globalną siecią poprzez sieć światłowodową to duża szansa nie tylko dla mieszkańców obszarów, które do tej pory uznawane były za „wykluczone cyfrowo”, którzy będą mogli swobodnie korzystać z cyfrowej rozrywki wymagającej dużej prędkości połączenia z Internetem, elektronicznej bankowości czy modelu pracy zdalne,j ale również dla placówek oświatowych oraz lokalnych dostawców Internetu, którzy zyskają możliwość sprzedawania usług na nowych rynkach.

 

Budowa sieci światłowodowej w regionie jest częścią ogólnopolskiego projektu, w wyniku którego dostęp do szybkiej sieci światłowodowej otrzyma łącznie 530 tysięcy gospodarstw domowych. NEXERA przeznaczy na to ok 1,5 miliarda złotych, w tym niemal 600 mln zł pozyskanych ze środków unijnych, na stworzenie szybkiej sieci dostępu do Internetu na terenach cyfrowo wykluczonych w 4 regionach Polski. Powiat ełcki jest jednym z nich.

 

Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową, do 2020 roku każdy Europejczyk ma mieć zagwarantowaną możliwość korzystania z internetowego łącza nie wolniejszego niż 30 Mb/s, a co najmniej połowa gospodarstw domowych powinna korzystać z dostępu do Internetu o prędkości 100 Mb/s. Tymczasem, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Zgodnie z aktualnymi danymi GUS, w woj. warmińsko-mazurskim bez dostępu do Internetu pozostaje wciąż 17,3% gospodarstw domowych.

 

tt

2 odpowiedzi na “W powiecie ełckim powstanie sieć szybkiego Internetu”

  1. Adam pisze:

    … a nowe miejsca pracy?

  2. Wyborca pisze:

    Ten temat Ełku nie doyczy. Od 12 lat nie zainwestował tu żadna poważna firma, wiadomo powszechnie że ważniejsze tu mostki Lampki, klomby służenie klerowi.

Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (2/6)
Dziś prezentujemy drugą inwestycję drogową, która została...
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (1/6)
Ponad 13 milionów złotych kosztowało 6 głównych inwestycji...
Powiat Ełcki Starostwo Powiatowe w Ełku zamknięte dla interesantów
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa Starostwo...
Powiat Ełcki Wydział Komunikacji zmienia zasady pracy
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, od...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015