Wirus ASF w powiecie ełckim coraz bardziej niebezpieczny - Wiadomości Fakty Wydarzenia Ełk | dm.elk.pl | Wiadomości Fakty Wydarzenia Ełk | dm.elk.pl
Wirus ASF w powiecie ełckim coraz bardziej niebezpieczny

Już trzynasty przypadek afrykańskiego pomoru świń u dzików wykryto na terenie powiatu ełckiego. Do tej pory wszystkie wykryte przypadki padłych zwierząt znajdowały się na terenie gminy Kalinowo, m.in. w okolicach miejscowości: Ryczywół, Romanowo oraz Skrzypki.

 

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się ASF na pozostałe gminy w powiecie ełckim. Dobrą wiadomością jest, że choroba ta nie jest groźna dla ludzi i nie stwarza zagrożenia dla naszego zdrowia oraz życia.

 

Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Na terenach o dużym zagęszczeniu dzików, a tak jest w przypadku powiatu ełckiego, istnieje duże ryzyko kontaktu zwierząt domowych z zakażonymi dzikami. To natomiast może powodować późniejsze rozprzestrzenienie się wirusa ASF między gospodarstwami za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo.

 

Wirus ASF może rozprzestrzenić się również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadkami. Objawy afrykańskiego pomoru świń to: liczne upadki (obserwuje się również padnięcia dzików), sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne lecz liczne wybroczyny w skórze, duszność, pienisty wypływ z nosa, wypływ z worka spojówkowego, biegunka, często z domieszką krwi, wymioty, niedowład zadu, ronienia, oraz objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów kloniczno-tonicznych.

 

W przypadku zauważenia objawów sugerujących chorobę, właściciel zobowiązany jest do natychmiastowego zgłoszenia takiego przypadku do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio lub za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem oraz właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego.

 

mm

Możliwość komentowania jest wyłączona.

 • SPOTKAJMY SIĘ W EŁKU – ROBERT BIEDROŃ: Stanislaw

  Mamy jednego pisiora więcej, prawda panie prezio. ...

 • NOWA ŚCIEŻKA ROWEROWA NAD JEZIOREM EŁCKIM – ZAMKOWA – CHRUŚCIELE: Wyborca

  Oficjalnym kandydatem PiS na prezydenta Ełku w wy ...

 • PODPISANO UMOWĘ NA PROJEKT I BUDOWĘ OSTATNIEGO ODCINKA DROGI S61: Janusz

  Na stronie PIS oficjalnie podano że kandydatem P ...

 • „WŁĄCZ DEMOKRACJĘ” – KSIĄŻKA DLA KACZYŃSKIEGO. ROBERT BIEDROŃ W EŁKU: Hubert

  Pan Biedroń przypomniał że mamy piękne mądre ...

 • SPOTKAJMY SIĘ W EŁKU – ROBERT BIEDROŃ: Alina Elk

  Biedron otworzył nam kobietom ełckim oczy. Kobie ...

 • Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015