WYMIANA OŚWIETLENIA W CAŁEJ GMINIE EŁK

Nowoczesne, energooszczędne oświetlenie, istotne nie tylko dla komfortu mieszkańców, ale i dla bezpieczeństwa użytkowników dróg, stanie się wkrótce powodem do dumy Gminy Ełk. Czasowe wyłączanie latarni w gminie po północy,  ze względu na oszczędność – przechodzi już do historii! Poprawa infrastruktury oświetleniowej, zmodernizowanie gminnego oświetlenia było jedynym z  priorytetowych  dążeń  Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego. Wkrótce zamierzenia zostaną zrealizowane. W krajobraz gminy na stałe wpiszą się inteligentnie sterowane latarnie z możliwością redukcji mocy. Instalacja  zdalnego monitoringu umożliwi  szybkie dotarcie informacji o  uszkodzonej lub niedziałającej prawidłowo oprawie bezpośrednio do zarządcy.

 

Wójt podpisał ze spółką Pollight umowę na wykonanie zadania: „Modernizacja oświetlenia drogowego w Gminie Ełk wraz z zapewnieniem finansowania”.

 

–  Po wielu miesiącach trudnej pracy naszych urzędników, pokonywania barier prawnych i długiej procedurze przetargowej wyłoniliśmy wykonawcę, który wymieni wszystkie lampy w Gminie Ełk . Stare, zużywające mnóstwo energii lampy sodowe i rtęciowe zastąpione zostaną oprawami typu LED. Wykonawca zobowiązał się do przeprowadzenia wymiany w ciągu pięciu miesięcy – cieszy się Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk.

W naszej gminie mamy 1189 lamp, rtęciowych i sodowych, które zużywają dwukrotnie więcej energii elektrycznej w porównaniu do oświetlenia LED. Wszystkie zostaną wymienione. Nowe lampy dadzą bielsze i jaśniejsze światło.
Dobudowane zostanie 379 sztuk nowych opraw LED na istniejących słupach. Umowa przewiduje także wymianę na nowe 234 sztuk i dobudowę nowych 379 sztuk wysięgników na słupach. Łączna moc wszystkich opraw po modernizacji (wymianie i dobudowie), w ilości 1568 sztuk, nie może być wyższa niż 55,3 kW.

Dodatkowo latarnie zostaną wyposażone w urządzenia do inteligentnego sterowania oraz redukcji mocy. Przewiduje się wykonanie zdalnego monitoringu pracy urządzeń. Informacja o uszkodzonej lub niedziałającej prawidłowo oprawie dotrze bezpośrednio do zarządcy. Zgłaszanie tego typu usterek nie będzie opierać się więc wyłącznie o sygnały inspektorów i mieszkańców Gminy Ełk.
Modernizacja obejmie również budowę 94 szt. szaf oświetleniowych oraz wdrożenie systemu redukcji mocy, który obniży pobór energii.

 

 

– Wymiana oświetlenia pochłonie z budżetu Gminy Ełk dokładnie 3.762.570,00 złotych . Oczywiście to duży wydatek, ale w perspektywie kilkunastu lat jeszcze większe oszczędności. Poszukiwanie oszczędności idzie w parze z poprawą jakości życia i ograniczeniem wpływu na klimat – mówi Wójt Tomasz Osewski.

 

 

Już niebawem mieszkańcom zostanie przedstawiony  harmonogram wymiany oświetlenia.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powiat Ełcki Ogólnopolska akcja edukacyjna ,,Senior na drodze – pamiętaj o bezpieczeństwie”
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby starsze na spotkanie z...
Powiat Ełcki ,,Kangur Matematyczny”
Uroczyste podsumowanie XXVIII edycji Międzynarodowego Konkursu...
Powiat Ełcki VI Przegląd Twórczości Ludowej Osób Niepełnosprawnych
VI Przegląd  Twórczości Ludowej Osób Niepełnosprawnych „W...
Powiat Ełcki X Wyścigi Smoczych Łodzi za nami
Straż Pożarna w Ełku, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015