WYMIANA OŚWIETLENIA W CAŁEJ GMINIE EŁK

Nowoczesne, energooszczędne oświetlenie, istotne nie tylko dla komfortu mieszkańców, ale i dla bezpieczeństwa użytkowników dróg, stanie się wkrótce powodem do dumy Gminy Ełk. Czasowe wyłączanie latarni w gminie po północy,  ze względu na oszczędność – przechodzi już do historii! Poprawa infrastruktury oświetleniowej, zmodernizowanie gminnego oświetlenia było jedynym z  priorytetowych  dążeń  Wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego. Wkrótce zamierzenia zostaną zrealizowane. W krajobraz gminy na stałe wpiszą się inteligentnie sterowane latarnie z możliwością redukcji mocy. Instalacja  zdalnego monitoringu umożliwi  szybkie dotarcie informacji o  uszkodzonej lub niedziałającej prawidłowo oprawie bezpośrednio do zarządcy.

 

Wójt podpisał ze spółką Pollight umowę na wykonanie zadania: „Modernizacja oświetlenia drogowego w Gminie Ełk wraz z zapewnieniem finansowania”.

 

–  Po wielu miesiącach trudnej pracy naszych urzędników, pokonywania barier prawnych i długiej procedurze przetargowej wyłoniliśmy wykonawcę, który wymieni wszystkie lampy w Gminie Ełk . Stare, zużywające mnóstwo energii lampy sodowe i rtęciowe zastąpione zostaną oprawami typu LED. Wykonawca zobowiązał się do przeprowadzenia wymiany w ciągu pięciu miesięcy – cieszy się Tomasz Osewski, Wójt Gminy Ełk.

W naszej gminie mamy 1189 lamp, rtęciowych i sodowych, które zużywają dwukrotnie więcej energii elektrycznej w porównaniu do oświetlenia LED. Wszystkie zostaną wymienione. Nowe lampy dadzą bielsze i jaśniejsze światło.
Dobudowane zostanie 379 sztuk nowych opraw LED na istniejących słupach. Umowa przewiduje także wymianę na nowe 234 sztuk i dobudowę nowych 379 sztuk wysięgników na słupach. Łączna moc wszystkich opraw po modernizacji (wymianie i dobudowie), w ilości 1568 sztuk, nie może być wyższa niż 55,3 kW.

Dodatkowo latarnie zostaną wyposażone w urządzenia do inteligentnego sterowania oraz redukcji mocy. Przewiduje się wykonanie zdalnego monitoringu pracy urządzeń. Informacja o uszkodzonej lub niedziałającej prawidłowo oprawie dotrze bezpośrednio do zarządcy. Zgłaszanie tego typu usterek nie będzie opierać się więc wyłącznie o sygnały inspektorów i mieszkańców Gminy Ełk.
Modernizacja obejmie również budowę 94 szt. szaf oświetleniowych oraz wdrożenie systemu redukcji mocy, który obniży pobór energii.

 

 

– Wymiana oświetlenia pochłonie z budżetu Gminy Ełk dokładnie 3.762.570,00 złotych . Oczywiście to duży wydatek, ale w perspektywie kilkunastu lat jeszcze większe oszczędności. Poszukiwanie oszczędności idzie w parze z poprawą jakości życia i ograniczeniem wpływu na klimat – mówi Wójt Tomasz Osewski.

 

 

Już niebawem mieszkańcom zostanie przedstawiony  harmonogram wymiany oświetlenia.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powiat Ełcki Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
Konkurs fotograficzny „Rower i ja”. Z obiektywem na rowerze...
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (4/6)
Czwartą inwestycją drogową, która została zrealizowana w...
Powiat Ełcki Darmowe zajęcia dla uczniów i nauczycieli
Rusza akcja darmowych zajęć online dla uczniów i nauczycieli....
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (3/6)
Kolejną inwestycją drogową, która została zrealizowana w...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015