WYSTAWA „4 MINUTY” – OPOWIEŚĆ O TYM JAK MISJE ZBROJNE ZMIENIAJĄ ŻYCIE

Ile można opowiedzieć przez 4 minuty? O czym opowiadać? O strachu? O tęsknocie? O miłości czy o zagrożeniu? O zepsutej lodówce, chorobie dziecka, czy o tym, że własnie ktoś zginął… A może opowiadać o sile i  nadziei, że to  przecież nic jak spada Ci kawałek tynku podczas snu na  głowę, to nic…. przecież to nie rakieta….

 

4 minuty na rozmowę…

 

Dziś (5.10.2018 r.)  w Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku odbyło  się uroczyste otwarcie wystawy ” 4 minuty”.

„4 minuty” to umowny czas, tyle go mieli żołnierze podczas misji na rozmowę z bliskimi. Taki był limit połączenia z Afganistanu przez wojskowy węzeł łączności na komórkę do Polski, na rozmowę z najbliższymi w kraju.

„4 minuty” to próba dokumentalnego opisu ludzi wojny, weteranów wojennych. Opowieść o tym, jak misje zbrojne, w tym rozłąka, tęsknota, adrenalina, nienawiść i współczucie wpływają na ludzi i zmieniają ich dotychczasowe życie.

Autorem wystawy jest Kamila Dobrowolska – absolwentka  Szkoły Kreatywnej Fotografii w Krakowie. Pani Kamila poświęciła wiele godzin, na spotkania, rozmowy i odwiedziny weteranów, swoje przeżycia oddaj w zdjęciach.

Zaprezentowane fotografie nie są klasycznymi portretami, lecz pełnymi symboliki zdjęciami. Wykonane zostały aparatem analogowym.

 

 

– Wystawa „ 4 minuty” to przede wszystkim bardzo ważna lekcja historii i tylko namiastka tego co kryje się w doświadczeniu misji – mówi dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku, weteran IX i X zmiany PKW Afganistan –  Agnieszka Pasko.

 

 

– Doświadczenia misji nie da się przełożyć na życie takie jakie jest tutaj. Praca, wyjazdy na patrole,  operacje, posiłki, trening i odpoczynek – wszystko to z olbrzymią świadomością ciągłego zagrożenia – mówił  chor. rez. Grzegorz Pasko

 

– To co jest bardzo istotne i na co warto zwrócić uwagę, to myśl, że nam nie wolno nigdy  zapominać o rzeczywistym zagrożeniu i tym skąd ono się wywodzi. Ta wystawa również o tym przypomina  – mówił w rozmowie z nami Alfons Bobowik prezes Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku.

 

 

Wystawę zobaczyć można w  Centrum Edukacji Mundurowej WSFiZ Ełk ul. Grunwaldzka 1

 

WIDEO

 

 

 

Galeria

Możliwość komentowania jest wyłączona.

 • Przeżyli razem 50 lat i więcej: oj, "redaktorki, redaktorki" ...

  Przeczytajcie swoje pierwsze zdanie ... ...

 • Poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców Siedlisk: Janusz

  Dobry prezent za duże pieniądze ,ale szkoda ze t ...

 • Jak będzie wyglądał przyszłoroczny budżet miasta Ełku?: D. W

  Wiemy ze Pani Anna juz podjęła temat osiedla pod ...

 • Jak będzie wyglądał przyszłoroczny budżet miasta Ełku?: BC

  I znowu chodniczki ,kładeczki a nic co jest dla ...

 • Jak będzie wyglądał przyszłoroczny budżet miasta Ełku?: Mieszkaniec

  W starej kadencji było 71 mln długu. Miasta. Na ...

 • Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015