Zaczynają się ferie. Niech będą udane i bezpieczne.

Ostatni w tym semestrze dzień zajęć szkolnych większość młodych ełczan ma już za sobą. W poniedziałek 22 stycznia oficjalnie rozpoczynają się ich ferie zimowe. Potrwają do 4 lutego. Policjanci z Warmii i Mazur apelują, by pamiętać o zasadach bezpiecznego wypoczynku.

 

O to, by zimowy wypoczynek upłynął na zabawie, mundurowi z Warmii i Mazur zadbają w ramach akcji „Bezpieczne ferie”. Policjanci drogówki skupią się na sprawdzaniu stanu trzeźwości użytkowników ruchu, sprawdzą jak kierowcy i pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa oraz w jaki sposób przewożone są dzieci. Będą też egzekwować przepisy dotyczące ograniczeń prędkości, zareagują na wykroczenia popełniane przez pieszych oraz przez kierowców względem pieszych. Sprawdzą oświetlenie pojazdu, oznakowanie i wyposażenie. Szczególnym nadzorem obejmą autobusy, którymi dzieci wyruszą na ferie.

 

Niektóre z dzieci skorzystają z form zorganizowanego wypoczynku – wyruszą na zimowiska czy wycieczki. By zapewnić im bezpieczną, często daleką podróż policjanci drogówki będą kontrolować autokary, ich stan techniczny, tachografy. Zwrócą także uwagę na dobór miejsc postojowych i skontrolują stan trzeźwości kierowców.

 

– Zachęcamy, by zgłaszać potrzebę skontrolowania autokaru z kilkudniowym wyprzedzeniem – apelują policjanci. – Planując zorganizowany wyjazd dziecka i będąc zainteresowanym tym, czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi, warto umówić z właściwą jednostką terenową Policji sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i stanu psychofizycznego kierowcy. Podejmijmy również zdecydowane działania, gdy wyczujemy od kierowcy lub opiekuna dzieci alkohol lub ich zachowanie będzie budziło nasze podejrzenie, że osoby zażyły środek działający podobnie do alkoholu.

 

Policjanci zalecają również reagowanie, gdy widzimy, że kierowca przekracza dozwoloną prędkość, nie dostosowuje prędkości do panujących warunków atmosferycznych, nie robi przerw w czasie jazdy lub nie reaguje na potrzebę przerwy sygnalizowanej przez uczestników podróży.

 

– Zwracajmy uwagę, gdy kierowca rozmawia przez telefon bez systemu głośnomówiącego, pisze sms-y, a jego wygląd lub zachowanie wskazuje, że jest przemęczony – apelują mundurowi. – W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia, co do stanu technicznego autokaru bądź stanu psychomotorycznego kierowcy zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym należy dzwonić pod numer 997 lub 112 z telefonu komórkowego.

 

Policjanci przypominają, by szczególną uwagę i ostrożność zachować w pobliżu skutych lodem jezior.

 

– Jeżeli zabawy muszą odbyć się na lodzie korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk – apelują. – Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych wcześniej nie sprawdzonych. Niedopuszczalne są zabawy na pływających krach. Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka. To jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.

 

Przypominają też, że szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia cieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami, a do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki należy wybrać miejsce oddalone od ruchu samochodowego, rzek, stawów i innych zbiorników wodnych.

 

– W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i próbuj wzywać pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód – zalecają policjanci. – Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.

 

tt
Źródło: KWP Olsztyn

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powiat Ełcki Miejsce spotkań w Prostkach
Uroczyste otwarcie zmodernizowanego stadionu leśnego w Prostkach, w...
Powiat Ełcki Miejsce spotkań w Marcinowie
Uroczyste otwarcie odnowionej świetlicy wiejskiej wraz z terenem...
Powiat Ełcki Miejsce spotkań w Reglu
Uroczyste otwarcie zmodernizowanej plaży wiejskiej w Reglu, w gminie...
Powiat Ełcki Przedłużenie terminu składania wniosków
W związku z pandemią koronawirusa Starostwo Powiatowe w Ełku...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015