Zapytaliśmy … Andrzeja Koc -dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Ełku

Na początku chciałbym zapytać o zdrowie jak się Pan ma i Pana załoga?

 

Chciałoby się powiedzieć „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Coś w tym jest. Zarówno duch jak i ciało są zdrowe tak w moim przypadku jak i pozostałych pracowników MOS Ełk. Na szczęście pandemia omija nas i oby tak zostało. Nie odnotowaliśmy przypadków zakażenia ani wśród kadry pedagogicznej, ani wśród wychowanków, ani wśród pracowników administracji i obsługi.

 

Czy pandemia wpłynęła na funkcjonowanie jednostki?

 

W jakimś sensie tak. Mianowicie wiosną ośrodek funkcjonował zdalnie. Zaawansowanym treningowo zawodnikom wypożyczyliśmy sprzęt do domów. Były to ergometry, rowery stacjonarne i drobny sprzęt do ćwiczeń siłowych. Część zawodów także została odwołana, min Regaty o Puchar Prezydenta, o Puchar Biskupa. Na szczęście te większość się odbyła. Niestety byłem zmuszony odwołać zaplanowaną na 15 maja uroczystość rozpoczęcia sezonu startowego połączonego z uroczystym otwarciem obiektu po przebudowie i modernizacji. Prace budowlane zakończyły się z końcem listopada 2019 roku. No cóż, nie udało się w maju więc postanowiłem zorganizować 1 września  Powiatową Inaugurację Roku Szkolnego 2020/2021 połączoną z oficjalnym otwarciem obiektu po przebudowie i modernizacji. Ale i tym razem los nie był łaskawy i pomimo dopięcia wszystkiego na ostatni guzik na kilka dni przed uroczystością odwołałem ją ze względu na liczne zachorowania zaproszonych gości.

Od 4 maja 2020 r. funkcjonujemy cały czas z zachowaniem wymogów sanitarnych.

 

Czy pomimo sytuacji i ograniczeń udało się uczestniczyć w jakiś zawodach?

 

Tak, na szczęście nie wszystkie zostały odwołane. W okresie wakacyjnym odbyły się mistrzostwa Polski różnych kategorii wiekowych. Najwięcej sukcesów odnotowali wioślarze:

Mistrzostwa Polski na ergometrze 

Maria Żukowska -srebro

 

Mistrzostwa Polski juniorów młodszych

Maria Żukowska -złoto jedynka

Szymon Zyskowski-brąz czwórka podwójna

 

Mistrzostwa Polski juniorów

Wiktoria Gredel/Adrianna Krystochowicz-złoto -dwójka wagi lekkiej

Seroka/Chrościelewski/Synowiec/Wiecheć-srebro-czwórka podwójna

Adrianna Krystochowicz-brąz =jedynka wagi lekkiej

 

Mistrzostwa Polski młodzików

Hubert Hyzopski-brąz-jedynka

 

Mistrzostwa Polski w sprincie wioślarskim

Kalina Perczak-złoto-jedynka

Adrianna Krystochowicz-srebro-jedynka wagi lekkiej

Także pływacy brali udział w zawodach rangi mistrzowskiej, ale w  tym roku nie odnieśli większych sukcesów.

 

 

 

Ważnym elementem sukcesów są trenerzy, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą.

 

Tak, to kluczowy element w pracy z dziećmi i młodzieżą. To oni mogą „zarazić”, lub zniechęcić młodych adeptów do uprawiania dyscypliny, którą trenują. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i potrafią bezbłędnie wyczuć postawę trenera. Dobry trener musi być autentyczny, musi być pasjonatem, musi żyć dyscypliną, którą trenuje. Takich trenerów mamy w MOS Ełk. Są to ludzie, którzy ukończyli różne akademie wychowania fizycznego, mają uprawnienia instruktorskie, niektórzy w kilku dyscyplinach. Ale to są papiery, które poza względami formalnymi nic nie mówią. Uprawniają jedynie do podjęcia pracy. To, co ich weryfikuje, to wnętrze, ich autentyczność i zaangażowanie. Niejednokrotnie przedłużane treningi, szczególnie przed zawodami, treningi dodatkowe, obozy sportowe, bardzo dobrze organizowane wyjazdy na regaty, mitingi czy zawody. To daje wyniki, motywuje, pobudza do podejmowania jeszcze większego wysiłku na treningu i dania z siebie wszystkiego w czasie zawodów. Nie narzekamy na frekwencję. Od siedmiu lat, odkąd jestem dyrektorem placówki – frekwencja nie spadała poniżej 150 wychowanków (zawodników) w skali roku szkolnego. Musimy wiedzieć, że są to zajęcia dodatkowe, dobrowolne. Dzieciaki, młodzież we wrześniu meldują się nawet w nadkomplecie, musimy czasami weryfikować liczbę chętnych, bo przepisy nie pozwalają na tworzenie zbyt licznych grup. To wszystko wypracowują nasi trenerzy.

 

Kto i jakim zakresie z oferty MOS może skorzystać?

 

Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Ełku jest placówką edukacyjną, opiekuńczo-wychowawczą. Pracę zaczynamy już z siedmiolatkami, którzy mogą uprawiać pływanie, L A i żeglarstwo (wymagana umiejętność pływania). Od 13 roku życia zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą mierzyć się z wioślarstwem. W MOS Ełk pracuje czterech trenerów wioślarstwa, dwóch pływania i po jednym żeglarstwa i L A. Umożliwiamy korzystanie z obiektu do ukończenia szkoły ponadpodstawowej. Ale i studenci, byli nasi zawodnicy zawsze mają otwarte drzwi i mogą w czasie przerw w studiowaniu korzystać ze sprzętu pływającego, ergometrów czy siłowni MOS Ełk. Jesteśmy otwarci dla zawodników z Ełku i najbliższych okolic

 

Jakie plany na rok 2021?

 

Trudne pytanie. Tak naprawdę nie wiemy co się wydarzy jutro, jakie obostrzenia rząd wprowadzi za tydzień, a co dopiero planować na rok. Ale plany są. Zakładając, że reżim sanitarny będzie luzowany i będzie możliwość startów – będziemy startować. W wioślarstwie mamy zawodników w kadrze narodowej. Maria Żukowska i Dawid Seroka reprezentowali nasz kraj na Mistrzostwach Europy we wrześniu ub. roku w Belgradzie w czwórkach podwójnych. Marysia zajęła 6 miejsce i była najmłodszą zawodniczką mistrzostw a Dawid 5 lokatę. Myślę, że także w tym roku otrzymają powołania czego im, jak również pozostałym zawodnikom serdecznie życzę. Żeglarze startują bardziej lokalnie – na akwenach jezior mazurskich i podlaskich. Mamy nadzieję, że większość regat dojdzie do skutku. Pływacy mistrzostwa Polski rozgrywają w różnych częściach Polski, w tym roku wiele imprez nie ma jeszcze ustalonego miejsca rozgrywania, a ujętych jest 37 zawodów – łącznie z seniorskimi.  Zawodnicy sekcji
L A  startują lokalnie i z całą pewnością będą reprezentować nasz klub i miasto.

 

Mówiliśmy o zawodnikach i trenerach, ale MOS ma wiele do zawdzięczenia również działaczom i partnerom klubu

 

Tak. Bardzo jestem wdzięczny i z tego miejsca bardzo serdecznie chciałem podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, jak możemy funkcjonować.

Organ prowadzący – Starostwo Powiatowe w Ełku. Ogromna przychylność zarządu powiatu, a szczególnie obecnego starosty  Marka Chojnowskiego i skarbikowi powiatru Grażynie Borodzie w przebudowę i modernizację ośrodka. Zaczęła się ona w czerwcu 2017 r. i zakończyła w listopadzie 2019 roku. Koszt to prawie 5,5 mln. Ośrodek zmienił się diametralnie. Dysponujemy warunkami na europejskim poziomie.

Dziękuję wszystkim pracownikom wydziału Rozwoju Powiatu, za ogromne zaangażowanie w prowadzenie spraw administracyjno-projektowych.

Ogromny wkład finansowy wniósł poseł ziemi ełckiej Wojciech Kossakowski. Dzięki jego staraniom otrzymaliśmy wsparcie finansowe, które pozwoliło na wyposażenie siłowni, budowę dwóch saun, zakup pomostów i sportowego sprzętu pływającego. W tym roku czekamy jeszcze na kolejny zastrzyk finansowy, który pozwoli nam na wymianę sprzętu pływającego (rowery wodne) i łodzi asekuracyjnych dla wioślarzy.

Zawsze możemy liczyć na pomoc szefa firmy EKOTON Prodeko Ełk Piotra Trunowa. Ich wkład finansowy także pozwolił na realizację wielu pomysłów które ubogaciły wygląd i funkcjonalność obiektu. Dziękuję darczyńcom indywidualnym, którzy wspierają zawodników, pomagają w wyjazdach, wspierają drobne inicjatywy związane z wyglądem obiektu na które nie mamy pokrycia we własnym budżecie.

Wszystkim serdecznie dziękuję.

Jedna odpowiedź do “Zapytaliśmy … Andrzeja Koc -dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Ełku”

  1. Czytelnik pisze:

    Może w tym roku odbędą się zawody o puchar prezydenta i biskupa, może dołączyć również Kossakowskiego. To by był fajny cykl imprez. Skąd biorą takich ludzi? Chyba z dw 🙂

Powiat Ełcki Konkurs poezji Baczyńskiego
„Po stronie nadziei” – to temat przewodni XXVI Wojewódzkiego...
Powiat Ełcki „Aktywna Tablica”
Powiat Ełcki realizuje rządowy program „Aktywna Tablica”,...
Powiat Ełcki Nagroda „Ełcki Bocian” 2021
Starostwo Powiatowe w Ełku zachęca do zgłaszania kandydatów...
Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015