Zapytaliśmy… Tomasza Osewskiego, wójta Gminy Ełk
Nasza rozmowa

Tomasz Oseski: Jeszcze raz dziękuję wszystkim głosującym za zaufanie i docenienie pracy mojej, ale też i urzędników oraz radnych. Wszyscy ciężko pracowaliśmy przez ostatnie cztery lata, zmiany na lepsze widać niemal w każdym zakątku naszej pięknej gminy.

 

– O tym, kto stanie na czele Gminy Ełk, mieszkańcy zadecydowali już w pierwszej turze wyborów. Spodziewał się Pan aż takiego poparcia?

– Gmina Ełk zmieniła się bardzo w latach, w których pełniłem funkcję wójta. Zrealizowałem wszystko, co obiecałem, a nawet udało się wykonać dużo więcej. Miło mi bardzo, że mam wysokie poparcie wśród naszych mieszkańców. Cieszę się też, że nasza kampania trwała krócej, że od razu, po 21 października mogliśmy kontynuować prace, rozpoczęte czy też zaplanowane jeszcze w kadencji 2014-2018. Jeszcze raz dziękuję wszystkim głosującym za zaufanie i docenienie pracy mojej, ale też i urzędników oraz radnych. Wszyscy ciężko pracowaliśmy przez ostatnie cztery lata, zmiany na lepsze widać niemal w każdym zakątku naszej pięknej gminy.

 

– Wynik wyborów to również ocena poprzedniej kadencji wystawiona przez mieszkańców gminy. Jest presja, by przez najbliższe lata utrzymać ją na co najmniej takim samym poziomie? A może raczej pojawia się motywacja, by sięgnąć o stopień wyżej?

– Przez kolejne lata będziemy się rozwijać jeszcze bardziej. Mam ambitne plany i wierzę, że uda się zrealizować wszystko. Tak jak zrealizowałem wszystkie obietnice wyborcze z 2014 roku. Tyle, że na kolejne lata poprzeczka wisi zdecydowanie wyżej, zwłaszcza jeśli chodzi o przebudowę dróg gminnych. Nie będziemy też oszczędzać na unowocześnianiu bazy sprzętowej Zakładu Usług Gminnych, dzięki któremu Gmina Ełk z każdym dniem staje się piękna i zadbana. ZUG na bieżąco prowadzi prace porządkowe, wymieniane są znaki, przystanki, tablice informacyjne czy oznakowanie miejscowości i ulic. Będziemy to z pewnością kontynuować.

 

– Nowa kadencja będzie różniła się od poprzednich przede wszystkim długością trwania. Jak ten dodatkowy rok wpłynie na pracę – pomoże w planowaniu i realizacji zadań, czy może utrudni?

– W perspektywie działań wieloletnich wydłużenie kadencji powoduje lepsze planowanie. Taka kadencja przyniesie też oszczędności w samym budżecie państwa, bo wybory będą organizowane nie co cztery, a co pięć lat, a wiemy, że to są gigantyczne koszty, a środki można przecież spożytkować na wiele ciekawych zadań.

 

– Nowa kadencja dotyczy również Rady Gminy Ełk. Jak zapowiada się współpraca Wójta z tą częścią samorządu? Można spodziewać się harmonii, czy może starć w poglądach, opiniach i pomysłach na to, jak powinna wyglądać Gmina Ełk?

– Bardzo dobrze oceniam współpracę z Radą Gminy Ełk w poprzedniej kadencji i jestem przekonany, że podobnie, a może i lepiej będzie przez najbliższych pięć lat. Bez względu na przynależność czy poglądy umiemy w Gminie Ełk współpracować i działać jak najlepiej na rzecz naszej małej Ojczyzny. Zresztą nie tylko radni będą pomocni w rozwoju gminy. Przypomnę, że w minionej kadencji przywróciłem głoś sołtysom i radnym – wszyscy mogą aktywnie uczestniczyć w posiedzeniach komisji czy sesji Rady Gminy Ełk. W dalszym ciągu będę też uczestniczył w spotkaniach wiejskich, aby wsłuchiwać się w głos mieszkańców i jak najszybciej rozwiązywać codzienne problemy.

 

– Co będzie największym wyzwaniem nowej kadencji Wójta Gminy Ełk?

– Do najważniejszych zadań na lata 2019-2023 należą wspomniane już inwestycje drogowe. Mam bardzo ambitny plan, by wybudować 73 km nowych dróg asfaltowych. W planach mamy także budowę hali widowiskowo-sportowej w Nowej Wsi Ełckiej, w Woszczelach nowoczesnej hali gimnastycznej, zaś w Stradunach i Woszczelach dwóch boisk. Na te boiska mamy już pozyskane dofinansowanie unijne. Dokończymy modernizację oświetlenia ulicznego, a także będziemy rozbudowywać sieć wodno-kanalizacyjną. Ale oprócz inwestycji będę dbał o mieszkańców – rozwinę o nowe świadczenia już istniejącą i cieszącą się dużą popularnością gminną przychodnię lekarzy specjalistów, a naszym seniorom, czyli osobom powyżej 80 roku życia, chciałbym wprowadzić program umożliwiający częściową refundację miesięcznych wydatków na leki.

12 odpowiedzi na “Zapytaliśmy… Tomasza Osewskiego, wójta Gminy Ełk”

 1. Mieszkaniec gminy pisze:

  A co z pracownikami, których wójt bezpodstawnie zwalnia? Odszkodowania dla nich (bo na pewno wygrają w sądzie) będzie wypłacał z własnej kieszeni?

 2. mariusz pisze:

  Popieram Osewskiego. Gmina odżyła.

 3. Mieszkana pisze:

  A ja mam pytanie dotyczące Siedlisk. Kiedy w końcu ktoś zauważy nasze okropne chomiki, jazda po nich wózkiem jest poprostu tragiczna. Nie mowiac, że zostały zapomniane, zarośnięte – oczywiście mowa o chodnikach przez środek wsi.

 4. Mieszkanka pisze:

  Chodniki **nie chomiki przepraszam wdarł się błąd

 5. Mieszkaniec Gminy pisze:

  Do mieszkanki z Siedlisk. Jestem też mieszkańcem I robię porządek przed moją posesja od lat. W Siedliskach cześć mieszkańców też to robi ale większość się leni. Najgorsza wioską są Suczki tam to prawdziwa Czeczenia a druga to Siedliska. Wstyd nawet się upominać o wyrywanie trawy. ZUG jak dotąd pracuje b. Dobrze I napewno chodniki naprawi. Więcej własnych inicjatyw a będzie nam się lepiej żyło.

 6. Jan. pisze:

  O jaka ksiezniczka z Siedlisk. Weź motyke I usuń trawę. Albo trochę herbicydu I prysnać na chodnik. Co drugi to hrabia się zrobił. Asfalt na przeciw swojej posesji też można samemu pozamiatac.

 7. Janka Straduny pisze:

  Zaraz powiedzą, ja płacę podatki i wymagam. Oczywiście większość mieszkańców to wspaniali ludzie ale hrabiów też nie brakuje. Należy też spojrzeć na swoje posesję tam to nie Czeczenia a Meksyk.

 8. Radosław. pisze:

  Do mieszkańca Gminy. Jeśli ktoś jest zwalniany I uważa za nie słusznie obowiązkowo powinien skierować sprawę do sądu pracy.

 9. archetyp pisze:

  W styczniu wybieramy sołtysów.Pora wybrać takich ,którzy nawiąża dialog z Wójtem w interesie mieszkańców a nie zajmować się będą atakami i wojną z Wójtem.

 10. Mieszkaniec Gminy pisze:

  Który sołtys czy soltysowa byli już dwie kadencje, do zwolnienia. Niektórzy do dziś zakochani w Antku. Świeża młoda krew potrzebna

 11. Jasia pisze:

  Takie sprawy jak trawa na chodniku to obowiązek sołtysa by zachęcić mieszkańców do porządku. Oni tylko przybija tabliczkę na chalupie i urzędnicy wielcy.

 12. Mieszkanka pisze:

  Oczywiście zgadzam się z Państwem, że przed swoją posesją trzeba i wokół niej trzeba dbać o czystość ja osobiście sprzątam. Ale chodniki to tragedia.

Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (4/6)
Czwartą inwestycją drogową, która została zrealizowana w...
Powiat Ełcki Darmowe zajęcia dla uczniów i nauczycieli
Rusza akcja darmowych zajęć online dla uczniów i nauczycieli....
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (3/6)
Kolejną inwestycją drogową, która została zrealizowana w...
Powiat Ełcki Dzieje się na drogach powiatu ełckiego (2/6)
Dziś prezentujemy drugą inwestycję drogową, która została...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015