Zbliżają się Europejskie Dni Ptaków. CEE zaprasza na wyjazd ornitologiczny.

W dniach 4 – 6 października obchodzone będą Europejskie Dni Ptaków. W tym czasie obserwatorzy z całej Europy wyruszą z lornetkami i lunetami na obserwacje ptaków. To bardzo szczególny i niezwykły moment w ptasim świecie – czas jesiennych wędrówek. Miliony ptaków, które spełniły swe rodzicielskie obowiązki i wychowały kolejne pokolenie, mogą udać się na zasobne w pokarm zimowiska, zaś miłośnicy awifauny mogą cieszyć się obserwacjami ptasich przelotów.

 

– Centrum Edukacji Ekologiczne w Ełku oraz Klub Miłośników Ptaków również uczestniczą w obchodach tych dni – mówi Róża Cimochowska z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku. – Zapraszamy 5 października na wyjazd ornitologiczny w okolice wsi Biała Olecka. Miejsce to obfituje obecnością wielu gatunków ptaków, w tym łabędzi krzykliwych, kaczek oraz ptaków siewkowych.

 

Wyjazd na obserwację ptaków zaplanowany jest w godz. 6 – 12. Szczegółowych informacji na ten temat udziela Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.

 

Fot.: CEE w Ełku

5 odpowiedzi na “Zbliżają się Europejskie Dni Ptaków. CEE zaprasza na wyjazd ornitologiczny.”

 1. Mieszkaniec Elk pisze:

  Najlepiej dajcie Ptakom spokoj.Maja dosc na codzien dzialalnosci zbrodniczej czlowieka.Wejdzcie sobie na Discovery zobaczycie wszystkie ptaki,

 2. ze Łka pisze:

  Pan, panie Mieszkaniec, niech siedzi sobie przed telewizorem oglądając Discovery, a porady dla innych schowa głęboko do kieszeni. Ewentualnie proszę swoje dobre rady skierować do myśliwych, rolników i budowlańców wszelkiej maści, bo to oni w przeważającej mierze tę zbrodniczą działalność prowadzą.

 3. A. Rewinski. pisze:

  Popieram mieszkańca. Zajmuję się wędrówkami ptaków i innych zwierząt od lat. Niepokojone ptaki przez grupy obserwatorów zmieniają często swoje miejsce bytowania.Na spokojniejsze Niestety często. Mniej bezpieczne. To tyle. Każdego roku przylatuje do Nas mniej ptaków w tym naszych bocianów. Warto zostawić je w spokoju. W ciągu ostatnich 30 lat wiele gatunków wogole przestało istnieć. Czy warto je niepokoić by zrobić parę zdjęć. Mamy przykłady nieodpowiedniego zachowania wielu tych obserwatorów.

 4. ze Łka pisze:

  Szanowny Panie Rewiński, na stawach w Białej Oleckiej na okrągło strzela armatka hukowa postawiona na grobli przez gospodarstwo rybackie. Nie wydaje mi się, żeby grupa obserwatorów nie wchodząca na teren stawów (bo zakaz) miała większy negatywny wpływ na ptaki niż wspomniana armatka. A mimo ciągłego strzelania te ptaki jednak tam przebywają…
  PS „Nasze” (jak to Pan określił) bociany ktoś w Polsce płoszy? Może to jednak nie przez oglądających ptaki ich liczba maleje, ale przez utratę siedlisk powodowaną przez naszych rolników i budowlańców, zagrożenia na trasie migracji (np. linie energetyczne i bezsensowne polowania w Libanie) i problemy na zimowiskach?
  A co do zdjęć – nie każdy obserwujący ma parcie na fotografię, wielu po to kupuje lunetę, aby nie musieć podchodzić i płoszyć. Wśród fotografujących też są rozmaici – i etyczni, i tacy, co im zawsze za daleko. I tych drugich należy pouczać, a nie generalizować i obarczać wszystkich zbiorową odpowiedzialnością.

 5. obserwator pisze:

  Panie A. Rewiński:
  1. Miejsce spokojniejsze, a mniej bezpieczne? Sprzeczność logiczna.
  2. Proszę o podanie gatunków, które w ciągu ostatnich 30 lat przestały istnieć z powodu ich oglądania.
  3. Proszę podać jakiś konkretny przykład „nieodpowiedniego zachowania wielu tych obserwatorów”. Jeśli był Pan tego świadkiem, zgłosił Pan to gdzieś?

Powiat Ełcki Starostwo Powiatowe w Ełku zamknięte dla interesantów
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa Starostwo...
Powiat Ełcki Wydział Komunikacji zmienia zasady pracy
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, od...
Powiat Ełcki Nagrody ,,Ełcki Bocian 2020” wręczone
Już po raz piętnasty odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień...
Powiat Ełcki Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”
Zapraszamy do obejrzenia wystawy dokumentującej życie Karola...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015