Zniesiony zakaz przemieszczania się i przebywania w miejscach publicznych – Zachowaj dystans!

Od dzisiaj (20 kwietnia) zniesiony został zakaz przemieszczania się i przebywania w miejscach publicznych. Otwarty jest wstęp do lasów, parków, plaż z wyłączeniem placów zabaw, a osoby powyżej 13. roku życia mogą przemieszczać się samodzielnie.

 

– Musimy pamiętać, żeby nadal zachowywać dystans społeczny, czyli odpowiednią odległość, najlepiej większą, ale musi być ona przynajmniej dwumetrowa, nawet od osoby, z którą wspólnie idziemy. Wyjątkiem jest dziecko wymagające opieki – mówi rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

Andrusiewicz przypomina również o obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych, z wyjątkiem lasów. Zaznacza, że obowiązujące restrykcje przynoszą dobre efekty i nadal należy się do nich stosować.

 

– Kiedy porównamy sytuację w innych krajach zmagających się koronawirusem, to w Polsce poziom wzrostu zachorowań jest mniejszy – mówi Wojciech Andrusiewicz. – Widać, że te restrykcje przyniosły pożądany efekt i rzeczywiście ograniczyliśmy skalę wzrostu. Gdyby ich nie było, to pewnie dzisiaj mówilibyśmy o kilkudziesięciu tysiącach osób chorych.

 

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów od poniedziałku 20 kwietnia przestaje obowiązywać zakaz przemieszczania się, podróżowania, przebywania w miejscach publicznych. Można przebywać na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne, w tym w lasach, skwerach, parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach oraz plażach. W lasach nie trzeba zasłaniać twarzy.

 

Do odwołania zamknięte pozostają place zabaw, ogrody zoologiczne, ogrody jordanowskie w częściach gdzie znajdują się place zabaw. Na terenach leśnych nie można korzystać z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.

 

Utrzymany zostaje, do odwołania, obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi do 13. roku życia, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

 

Także do odwołania obowiązuje zasłanianie ust i nosa, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy. To ograniczenie nie dotyczy m.in. dzieci do 4 lat, osób, które mają problemy z oddychaniem, a także tych, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia.

 

Nowe przepisy przewidują, że w sklepach powyżej 100 m kw. może przebywać 1 osoba na 15 m kw. powierzchni, a w sklepach do 100 m kw. 4 osoby na jedną kasę. W godzinach 10-12 nadal będą obowiązywały „godziny dla seniorów”, ale wyłącznie od poniedziałku do piątku. Na terenie targowisk czy bazarów może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 4.

 

W mszy lub innym obrzędzie religijnym może uczestniczyć jedna osoba na każde 15 m kw. powierzchni budynku, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Na cmentarzu może przebywać nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę, a także m.in. osoby dokonujące pochowania.

 

Osoby nieletnie powyżej 13. roku życia mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego.(PAP)

4 odpowiedzi na “Zniesiony zakaz przemieszczania się i przebywania w miejscach publicznych – Zachowaj dystans!”

 1. Czytelnik pisze:

  Ani o krok nie zmniejszyło się zagrożenie. zarazeniem. Dziś w nocy padł rekord 545 zarażeń a oni dla propagandy wyborczej zmniejszają ograniczenia.

 2. Witek pisze:

  Oczywiście a ełcki turysta będzie targowisko zaraz otwierał. Z jednej strony ciągle mówią stan zagrożenia, ale z drugiej lans trwać musi. I na lokalnym podworku i na krajowym…

 3. z Ełku pisze:

  Zobaczcie jakiego mamy dobrego pana, pozwala nam wejść do naszego lasu.

 4. Tadeusz. Baranki pisze:

  Ełcki turysta czyli Norweg. Użył pomocy wirtualnej narzeczonej by na pasku tvn24 napisać że w Ełku rozdali wszystkim maski. Mam w rodzinie sporo starszych osób nikt nie otrzymał ani jednej maski. O młodych nie ma mowy. Turysta już myśli pewnie o nowym wyjeździe.

Powiat Ełcki Starostwo Powiatowe w Ełku zamknięte dla interesantów
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa Starostwo...
Powiat Ełcki Wydział Komunikacji zmienia zasady pracy
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, od...
Powiat Ełcki Nagrody ,,Ełcki Bocian 2020” wręczone
Już po raz piętnasty odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień...
Powiat Ełcki Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”
Zapraszamy do obejrzenia wystawy dokumentującej życie Karola...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015