ZUS zwróci przedsiębiorcom składki za marzec

Płatnicy, którzy opłacili składki za marzec, a spełniają warunki do zwolnienia z opłacania składek, mogą wnioskować o zwrot nadpłaty. Opłaciło je wielu przedsiębiorców – jedni zrobili to omyłkowo, inni świadomie z obawy o zaległości na kontach składkowych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwróci im składki.

 

„Tarcza antykryzysowa”, która weszła w życie na początku kwietnia, dała prawo niektórym firmom do zwolnienia z nieopłaconych składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Mowa o przedsiębiorcach, którzy płacą składki tylko za siebie i mają przychód do 15 681 zł i przedsiębiorców, którzy zatrudniali do 9 ubezpieczonych.

 

Od 18 kwietnia zwolnienie ze składek objęło szerszą grupę firm. Obecnie z ulgi mogą skorzystać również spółdzielnie socjalne, natomiast przedsiębiorcy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, są zwolnieni z połowy należnych składek.

 

– Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące od marca do maja 2020 roku i jednocześnie opłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego. – Jest tylko jeden warunek: należy złożyć wniosek najpóźniej przed upływem terminu płatności składek za kwiecień, czyli przed 10 lub 15 maja.

 

Płatnik nie może mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze. Jeśli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot środków, to nadpłata za marzec rozliczy się na składki za kwiecień.

 

– Należy pamiętać, że za kwiecień i maj podlegają zwolnieniu tylko składki jeszcze nieopłacone- dodaje Anna Ilukiewicz. – Wypełniając wniosek należy zwrócić uwagę, aby podać wszystkie dane prawidłowo. Ważne jest również podanie numeru telefonu, który ułatwi kontakt w przypadku pojawienia się wątpliwości.

 

Wzór wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS, a złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, poczty lub wrzucić do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Powiat Ełcki Starostwo Powiatowe w Ełku zamknięte dla interesantów
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa Starostwo...
Powiat Ełcki Wydział Komunikacji zmienia zasady pracy
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa, od...
Powiat Ełcki Nagrody ,,Ełcki Bocian 2020” wręczone
Już po raz piętnasty odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień...
Powiat Ełcki Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny”
Zapraszamy do obejrzenia wystawy dokumentującej życie Karola...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015