Pani Dyrektor, to już 10 lat istnienia Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku. Jak podsumowałaby Pani tę dekadę działalności szkoły?
Centrum rozpoczynało pierwsze lekcje razem z 30 uczniami jako nowa oferta edukacyjna na Mazurach. Otrzymaliśmy olbrzymi kredyt zaufania od Rodziców tych właśnie pierwszych uczniów. Obecnie edukację u nas kontynuuje blisko 300 młodych ludzi, zatrudniamy ponad 50 nauczycieli, instruktorów i pracowników administracji. Ponieważ w zaledwie pierwsze 3 lata istnienia zrealizowaliśmy ponad 100 przedsięwzięć jako CEM, dziś nie sposób już policzyć wspólnych dokonań. Wielu nie wierzyło, że uda się nam ten projekt edukacyjny. Udało się właśnie dlatego, że jedną z dewiz CEM-u jest ” my nie mamy problemów, my mamy zadania do wykonania”. Dla wielu naszych uczniów staliśmy się drugą rodziną, wsparciem i platformą do dalszego rozwoju. To cudowne uczucie, kiedy w miejscach pełnienia zawodowej służby nasi Absolwenci witają nas, nauczycieli z radością i dumą. Życzę tego uczucia każdemu dyrektorowi szkoły.
Jakie momenty z tych dziesięciu lat uważa Pani za najważniejsze, przełomowe?
Przełomy mają to do siebie, że czasem są chwilami wzruszeń, dumy, a czasem wielkiego wyzwania. Duma i wzruszenie towarzyszyły kadrze i uczniom, kiedy wręczał nam sztandar Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w obecności wielu znamienitych Gości. Ogromne wyzwania przyniosła ze sobą pandemia Covid19 razem z nauczaniem zdalnym. To trudne, kiedy nie możesz uściskać swojego ucznia na zakończeniu roku szkolnego lub poklepać po plecach wspierając przed wejściem na salę maturalną. Ale jedno wyzwanie zaraz przekroczyło drugie. W obronie polskich granic stanęli uczniowie i instruktorzy, którzy jednocześnie byli żołnierzami służby terytorialnej. Przyszedł wtedy czas weryfikacji umiejętności i wyszkolenia. To naprawdę trudne, bo każdy z Rodziców martwi się o swoje dziecko. My czujemy odpowiedzialność za wszystkich uczniów, nawet tych dorosłych.
Z jakich osiągnięć szkoły i uczniów jest Pani szczególnie dumna?
W 2024 r osiągnęliśmy cel założony właśnie przed dekadą, czyli 1 miejsce w województwie warmińsko-mazurskim i 3 miejsce w kraju za najwyższy wskaźnik procentowy w rekrutacji absolwentów klas wojskowych do Sił Zbrojnych RP w roku poprzednim. Poczuliśmy satysfakcję z naszej pracy. Tylko wyróżnienia i statuetki są mierzalne, ale jak to mówił „Mały Książę”, najważniejsze jest często niewidoczne dla oka. Utworzenie w szkole Młodzieżowej Drużyny Poszukiwawczo-Ratowniczej we współpracy z fundacją ANIKAR to pole do szkolenia specjalistów od ratowania życia zaginionych ludzi. Dumą nas napawają nasi uczniowie, którzy reagują na przejawy ludzkiej krzywdy, łamania prawa. Wielu z nich udzielało pierwszej pomocy, gasiło pożary, włącznie z ujęciem podpalacza. Są też zabawne sytuacje, kiedy uczeń w drodze do szkoły pomaga złapać właścicielowi sklepu złodzieja, a na wezwanie do zdarzenia przyjeżdża Absolwent CEM-u jako policjant. W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy list od Absolwentki z podziękowaniem za zajęcia z pierwszej pomocy, bo dzięki nim skutecznie zreanimowała swoją mamę chorą na serce. Nasza duma to każdy młody człowiek , który opuszcza mury szkoły ze świadectwem ukończenia edukacji.
25 kwietnia na Placu Jana Pawła II w Ełku odbędą się uroczystości z okazji 10-lecia oraz zakończenia roku szkolnego. Jak będzie wyglądał ten dzień?
Oczywiście uroczystość ma charakter otwarty, zapraszamy Wszystkich Mieszkańców Ełku. Bardzo liczymy na obecność Rodziców uczniów.
Zakończenie roku klas programowo najwyższych zawsze ma swój ceremoniał, który będzie nam towarzyszyć podczas jubileuszu. Tradycyjnie zabrzmią „szklanki” czyli czterokrotne bicie w dzwon szkoły oznaczające pożegnanie każdego z Absolwentów. Wymienią tzw. imienniki czyli naszywkę z munduru ze swoim nazwiskiem na elegancką przypinkę z logo szkoły do garnituru cywilnego. Nauczyciele otrzymają akty kolejnego stopnia awansu zawodowego. Tego dnia towarzyszyć nam będą licznie Absolwenci z wszystkich ukończonych roczników, prezentując rodzaje służby, w których się realizują. Oczekujemy naszych znamienitych Gości i Przyjaciół, którzy na co dzień bardzo nas wspierają, w tym przedstawicieli współpracujących z nami służb i jednostek. Oczywiście wszystko pod dumną polską flagą.
Czy uroczystości mają również wymiar symboliczny dla społeczności szkolnej i lokalnej?
„Takie będą Rzeczypospolite jak ich młodzieży chowanie” i to się nie zmieniło od 1600 roku do dziś. Jubileusz każdej placówki edukacyjnej w naszym mieście to powód do radości. Tylko, że sytuacja geopolityczna właśnie naszego miasta i regionu zmusza do refleksji na bezpieczeństwem nas wszystkich w szczególności. kiedy na placu uroczystości staje kilkuset młodych ludzi, którzy już podjęli służbę dla ojczyzny a większość właśnie się do niej przygotowuje to jest to bardzo budujące, prawda? To właśnie jest dowód na to, że mamy fantastyczną młodzież, tylko należy dać jej w życiu przykład, możliwości i cel. No i pozwolić się rozwijać. To symbol naszej ełckiej świadomości potencjału jaki mamy właśnie w młodzieży, naszych dzieciach.
Jak wygląda oferta edukacyjna Centrum Edukacji Mundurowej? Jakie kierunki i profile cieszą się największym zainteresowaniem?
Jak zawsze najbardziej sprawdza się proste i przejrzyste rozwiązanie, czyli czytelna forma edukacji. Jesteśmy szkołą, w której realizuje się zgodnie z prawem oświatowym program typowy dla liceum ogólnokształcącego wraz z obowiązującymi egzaminami maturalnymi. Obecnie w nowym roku szkolnym rozpoczną naukę oddziały z rozszerzeniem matematyczno-fizycznym, polonistyczno-geograficznym oraz biologiczno-chemicznym. Oczywiście wszystkie jako Oddziały Przygotowania Wojskowego z programem szkolenia wojskowego. To co nas odróżnia od innych placówek to znacznie zwiększona (kilkukrotnie) ilość godzin zajęć wojskowych celem osiągnięcia pożądanej przez armię sylwetki absolwenta OPW i oczywiście szeroka oferta zajęć dodatkowych.
Nasi uczniowie poznają przykładowo pracę z psami służbowymi czy uczą się jazdy konnej. Właśnie zespół uczniów bierze udział w Manewrach Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych na jurze krakowsko-częstochowskiej i trzymamy kciuki, aby przywieźli kolejny raz nagrodowy puchar.
Czy współpracujecie Państwo z wojskiem, policją lub innymi służbami? Jak wygląda ta współpraca w praktyce?
Jedną z najważniejszych dla nas form wsparcia jest współpraca ze służbami formacji wojskowych i cywilnych . Patronat 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej , a w szczególności 1 Batalionu Zmechanizowanego to nie puste zapisy na kartach porozumienia. To olbrzymia pomoc praktyczna z ich strony i co istotne zarówno od obecnego dowódcy mjr Andrzeja Seweryniaka jak i wszystkich jego poprzedników. Płk Piotr Półbratek jest autorem projektu sztandaru szkoły. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej , a szczególnie żołnierze z 44 Batalionu Lekkiej Piechoty na czele z ppłk Pawłem Supińskim zawsze życzliwie i serdecznie z nami realizują założenia planu współpracy. Komendant ełckiej Policji mł. insp. Damian Bekulard wraz ze swoimi ludźmi czujnie obserwuje i wspiera działania szkolnej grupy poszukiwawczo-ratowniczej. Dzięki współpracy z st. bryg. Markiem Markowskim , komendantem ełckiej straży pożarnej i możliwości obserwacji i nauki od ełckich strażaków, nasi Absolwenci decydują się na służbę w szeregach tej formacji. Płk Mirosław Morawski z ełckiego Wojskowego Centrum Rekrutacji odpowiada na każdą naszą prośbę i wniosek. Prezes Michał Lipowski z fundacji ANIKAR, prezesi fundacji ORĘŻ, Ośrodek Szkolenia Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim , Nadleśnictwo Ełk , trudno wymienić wszystkich , dzięki którym możemy szkolić młodzież na tym poziomie. Dzięki nim wszystkim możliwa była organizacja w Ełku pierwszego w Polsce ,międzynarodowego zgrupowania klas wojskowych krajów NATO „BALTIC GUARD POLAND” oraz ćwiczenia procedury Active Shooter w ełckich szkołach. Bez nich nie byłoby nas.
Czego życzyłaby Pani sobie i całej społeczności szkolnej z okazji 10-lecia istnienia szkoły?
Sobie życzę dalej szczęścia do ludzi bo to zaszczyt pracować z taką kadrą jaka jest w CEMie, a nam wszystkim kolejnych jubileuszy naszej szkoły. A co teraz najważniejsze to życzę powodzenia tegorocznym maturzystom .
Dziękuję za rozmowę.
mgr Agnieszka Pasko
Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży
Centrum Edukacji Mundurowej
mjr W. Raginisa w Ełku
Dodaj komentarz