By podróż do wakacyjnego celu była bezpieczna

Jak przygotować się do wakacyjnych podróży? Co warto sprawdzić przed wyjazdem? Jak zapewnić komfort wszystkim podróżującym? O czym pamiętać by bezpiecznie dotrzeć do celu? Policjanci radzą, jak bezpiecznie cieszyć się z letniego wypoczynku.

 

Czerwiec, lipiec i sierpień – w tych miesiącach rosną policyjne statystyki dotyczące wypadków na drogach Warmii i Mazur.

 

– Piękna słoneczna pogoda, dobre warunki atmosferyczne i sucha nawierzchnia dają kierowcom złudne poczucie bezpieczeństwa – przestrzegają policjanci. – Właśnie podczas takich ciepłych, wakacyjnych dni dochodzi do większej ilości zdarzeń na drogach.

 

Nad bezpieczeństwem osób podróżujących warmińsko-mazurskimi drogami policjanci w białych czapkach czuwać będą w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”, która potrwa do końca sierpnia. Mundurowi w radiowozach oznakowanych, nieoznakowanych z wideorejestratorami oraz na motocyklach będą zwracać uwagę na zachowania kierowców i wszystkich innych uczestników ruchu. Będą kontrolować stan trzeźwości i sprawdzą wszelkie sygnały o pijanych za kierownicą.

 

– Trzeźwość w ruchu drogowym warunkuje bezpieczeństwo – przypominają policjanci. – Dotyczy to nie tylko kierowców. Niebezpieczeństwo na siebie i innych mogą sprowadzić także nietrzeźwi piesi czy rowerzyści.

 

Zwracając uwagę na pieszych, policjanci sprawdzą, jak wywiązują się oni z obowiązku używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym po zmroku. Stanowczo zareagują na wykroczenia będące głównymi przyczynami zdarzeń drogowych: przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, omijanie czy przekraczanie linii ciągłych.

 

– Równie niebezpieczne może być nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, jazda bez włączonych świateł mijania lub świateł do jazdy dziennej oraz niestosowanie się do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów – przestrzegają mundurowi. – Warto pamiętać jak ważne jest przewożenie najmłodszych zgodnie z przepisami. Nie jest pustym sloganem stwierdzenie, że pasy i foteliki ratują życie.

 

O to, by podróż na miejsce wakacyjnego wypoczynku i powrót do domu były bezpieczne, warto zadbać odpowiedni wcześniej.

 

– Planując podróż przygotujmy się wcześniej – radzą policjanci. -Odpowiednie i przemyślane pakowanie potrzebnych rzeczy pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Pamiętajmy też o takim rozmieszczeniu bagaży w aucie, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników. Kierowca musi zadbać także o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację by nie tracić nerwów podczas jazdy. Do auta trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś ciepłego. Prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość. Podczas przygotowań do podróży nie zapominajmy o dzieciach. Każdy rodzic najlepiej wie, czym lubi się zająć jego pociecha. Przygotujmy książeczki, mazaki ze ścieralnymi tabliczkami, bajki do słuchania – dla tych młodszych. Dobrze sprawdzą się także gry w telefonach lub tabletach. Dzieci skutecznie potrafią rozproszyć naszą uwagę- jeśli nie będą się nudzić w podróży, to nam- kierowcom i pasażerom także będzie to na rękę.

 

Zadbaj o auto. Dobry stan techniczny pojazdu jest bardzo ważnym elementem bezpiecznych podróży. Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu, a w przypadku przekroczenia terminu należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów.

 

– Przed podróżą sprawdźmy ogólny stan pojazdu – przypominają policjanci. – Zwróćmy uwagę na: opony, płyny, wycieraczki, oświetlenie pojazdu oraz klakson i olej. Warto mieć w aucie: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, czyli elementy obowiązkowe oraz apteczkę do udzielania pierwszej pomocy, zestaw zapasowych żarówek, kamizelkę odblaskową i latarkę. Nigdy, pod żadnym pozorem i nawet na najkrótszą chwilę nie można zostawiać małych dzieci w zamkniętym aucie, które stoi na słońcu. Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do śmierci dziecka w okropnych męczarniach.

 

Warto zadbać również o bezpieczeństwo małych rowerzystów. Powinni oni być wyposażeni w kaski ochronne i kamizelki odblaskowe.

 

– To samo dotyczy dzieci przewożonych w specjalnych fotelikach zakładanych na rower rodzica.- przypominają policjanci. – Wybierając fotelik trzeba zwrócić uwagę na jego oznaczenia. Powinien posiadać atesty i certyfikaty. Warto także zwrócić uwagę na to, z jakich elementów fotelik jest wykonany, czy jest odpowiednio wyprofilowany i wygodny. Sprawdźmy także, czy w trakcie przewożenia, dziecko nie będzie miało możliwości włożenia nóg między szprychy koła roweru.

 

Pamiętajmy, że dzieci swoimi nierozważnymi zachowaniami mogą sprowadzić na siebie niebezpieczeństwo. Obowiązkiem rodzica jest zadbać, by ich pociecha nie wbiegła na jezdnię wprost pod nadjeżdżające pojazdy i by nie wjechała na jezdnię rowerem.

 

– Warto od najmłodszych lat wpajać dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym dając dzieciom własny przykład odpowiednich zachowań – radzą policjanci. I przypominają: Prawo o ruchu drogowym jasno stanowi, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

 

Wielu z nas w wakacyjną podróż zabiera swoje czworonogi. Warto kierować się przy tym kilkoma zasadami. Przede wszystkim pamiętać, że zwierzę nie może rozpraszać uwagi kierowcy, a co za tym idzie – przemieszczać w aucie. Bezpieczeństwo pupilowi, a kierowcy komfort jazdy zapewnią odpowiednie kontenery do przewożenia psów lub kotów, szelki oraz maty. Podczas dłuższych podróży pamiętajmy o regularnych przerwach, by zwierzęta mogły wyhasać się, napić wody i zjeść. Nigdy też nie zostawiajmy zwierzaka w zamkniętym aucie podczas upału.

 

Jeśli nasze pociechy wybierają się w podróż autokarem, skorzystajmy z możliwości kontroli stanu technicznego pojazdu. Zrobią to policjanci po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby pod nr tel.: 87 621 82 00.

 

tt

 

Podczas minionych wakacji na drogach Warmii i Mazur doszło do 402 wypadków, w których śmierć poniosły 32 osoby, a 507 zostało rannych. Policjanci odnotowali 3115 kolizji drogowych. Ujawniono 899 kierujących pod wpływem działania alkoholu.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Powiat Ełcki Edukacja dla bezpieczeństwa
Ogólnopolska konferencja naukowa pod hasłem „Edukacja dla...
Powiat Ełcki Seniorzy zaczęli naukę
Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej...
Powiat Ełcki Międzynarodowy Dzień Białej Laski
Uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski odbyły się w...
Powiat Ełcki I Ogólnopolski Turniej Piłkarski im. Sławomira Kozłowskiego
W ogólnopolskich zmaganiach wzięło udział sześć drużyn, by...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015