W Ełku policjanci szkolą dwa nowe psy służbowe. Dotychczas wszystkie psy kończyły kurs w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tym razem przewodnicy sami prowadzą indywidualną tresurę psów w swojej jednostce.
Jak przystało na owczarki belgijskie, Leia i Iskra mają silne charaktery i nie znoszą bezczynności. Tak jak ich przewodnicy: asp. Mariusz Sulewski i mł. asp. Daniel Buraczewski – policjanci z Ełku, którzy obecnie szkolą psy do zadań patrolowo-tropiących. To nietypowe szkolenie, bo odbywa się na terenie własnej komendy i prowadzą je sami przewodnicy. Asp. Mariusz Sulewski i mł. asp. Daniel Buraczewski są doświadczonymi policjantami. Przewodnikami psów służbowych są od kilku lat. I to dzięki zdobytej przez lata wiedzy, doświadczeniu i pasji mogą teraz sami szkolić swoje zwierzęta.
Policjanci sami wybrali swoje psy służbowe spośród kilkunastu wyselekcjonowanych kandydatów. Wcześniej mogli poobserwować psy, zobaczyć ich reakcje, sprawność oraz usposobienie. Iskra jest jak jej imię. Żywiołowa, energiczna, szybka, pełna entuzjazmu, chętna do działania i zabawy. Leia ma trochę innym charakter. Zrównoważona, samodzielna, zadaniowa, sprawna, niezależna. Obie są inteligentne, szybko się uczą i już wykazują poczucie lojalności oraz przywiązanie wobec swoich opiekunów.
Przewodnicy mają odpowiedzialne zadanie. Muszą przygotować psy do uzyskania atestu – dokumentu potwierdzającego zdolność do wykonywania zadań, do których pies został wytresowany. Cyklicznie muszą zdawać też egzaminy określone w planie szkolenia. Dzień szkoleniowy jest intensywny. Policjanci uczą psy wymaganych w pracy umiejętności, czyli posłuszeństwa, obrony przewodnika, zatrzymywania osób. Trenują w różnych warunkach: wiejskich i miejskich, w ciszy i w hałasie, razem i indywidualnie. Pies musi szybko adaptować się do różnych warunków. Kluczowe jest zbudowanie wzajemnego zaufania pomiędzy psem służbowym a jego opiekunem. Wspólne szkolenie, spacery czy zabawy budują więź i partnerstwo.
Jedną z głównych funkcji psa jest tropienie. Z doskonałym węchem i wyjątkową zdolnością do śledzenia zapachów potrafią odnaleźć ślady przestępcy czy osoby zaginionej. Psy wykorzystywane są także profilaktycznie przy różnych imprezach, jako dodatkowe wsparcie policjantów w utrzymaniu porządku. Policjanci muszą opiekować się psami w każdym aspekcie. Poza szkoleniem troszczą się o wyżywienie czworonogów, opiekę lekarską i warunki bytowe swoich podopiecznych.
Fot.: KPP Ełk