Jak ludzie, czują – cieszą się, smucą, tęsknią i cierpią. Krzywda fizyczna im zadana boli – nie mniej mocno jak krzywda zadana człowiekowi.
Merdającym ogonem witają nas w progu, rozśmieszają wyciągniętym na nasz widok, aż do brody językiem, oblizują troskliwie. Najmłodszych uczą odpowiedzialności.
Przypadający 4 października Światowy Dzień Zwierząt – ustanowiony podczas konwencji ekologicznej we Florencji w 1931 r., w Polsce obchodzony od 1993 r., zapoczątkował trwający Światowy Tydzień Zwierząt.
Inicjatywa ma w szczególny sposób przypominać o obowiązkach człowieka wobec zwierząt.
Jako, że zwierzę, to istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia – człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
Do zasadniczych praw zwierząt zalicza się najczęściej prawo do życia i wolności od cierpienia.
I chociaż ciągle nie brakuje przeciwników praw zwierząt, coraz więcej wśród nas doktorów Dolittle „zakładających schroniska dla emerytowanych koni, a fokom akrobatką pomagających uciec z cyrku”.
To jak traktujemy- również zwierzęta, jest egzaminem jaki zdaje nasza kultura – testem na dojrzałość społeczną do odpowiedzialnych i niepozbawionych empatii relacji ze zwierzętami.
W rozpoczynającym się „tygodniu zwierząt ”pamiętajmy nie tylko o swoich wiernych domowych towarzyszach, lecz również o tych, które zamknięte za kratami schronisk mają wielką potrzebę bliskości człowieka.
.„Są szczepione karmione, pojone, leczone, mają wszystko…Ale nie mają najważniejszego: miłości”….
W ramach obchodów Światowego Dnia Zwierząt Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne oraz Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zorganizowały festyn edukacyjny „Uśmiechnięte 4 łapy”. Do udziału w wydarzeniu włączyły się dzieci z ełckich przedszkoli i szkół podstawowych. Celem festynu było „uwrażliwienie uczniów na potrzeby zwierząt oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw opiekunów zwierząt.”
Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku zorganizowała konkurs fotograficzny „Mój pupil u fotografa” Rozstrzygnięcie konkursu połączono ze spotkaniem z Wojciechem Cesarzem – autorem m.in.: „Pamiętnika grzecznego psa”, „Nowych przygód grzecznego psa” i „Wakacji grzecznego psa”.
Jesteście opiekunami zwierząt? Pochwalcie się swoimi zwierzętami w komentarzach.
Zapraszamy również do zapoznania się z galerią zdjęć z jednego z naszych schronisk.
M.D
Galeria