17 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem.
Obchody dnia zwracają uwagę na problem biedy i wykluczenia społecznego.
„Dzień poświęcony jest najuboższym jako wyraz hołdu dla ofiar nędzy na całym świecie, znak solidarności i braterstwa z najuboższymi oraz zaangażowania się w poszanowanie i przestrzeganie „Praw Człowieka”.
Postęp XXI w. sprawia, że rosną w siłę wielkie metropolie, rozbudowują się miasta i wsie, coraz mocniej pulsuje serce showbiznesu a w tle wciąż rozrastają się slumsy ludzkiego ubóstwa.
Godne życie i poczucie bezpieczeństwa powinno być „wizytówką” każdego wielkiego państwa, dużego miasta i choćby najmniejszej wsi-to powinność władz względem każdego obywatela.
Ubóstwo jest jednym z podstawowych problemów współczesnego świata.
Według szacunków, na świecie w skrajnym ubóstwie żyje ponad miliard osób.
W POLSCE W SKRAJNEJ BIEDZIE ŻYJE 2,8 ML LUDZI
W 2014 r. w Polsce – za minimum egzystencji przyjmowano 540 złotych w gospodarstwach jednoosobowych i 1458 złotych w gospodarstwach czteroosobowych. Według statystyk GUS, poniżej tego poziomu żyło 7,4% Polaków, czyli ok. 2,8 mln ludzi.
Zjawisko ubóstwa wielowymiarowego (ubóstwa dochodowego, ubóstwa warunków życia oraz ubóstwa braku równowagi budżetowej) w 2015 r. dotyczyło 3,4 proc. gospodarstw domowych.
Z raportu GUS „Ubóstwo w Polsce w latach 2013-2014″ wynika, że najwyższą stopę ubóstwa skrajnego odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim (prawie 15 proc.) oraz świętokrzyskim (ok. 12 proc.). Województwa charakteryzują się wysokimi stopami bezrobocia, dużym udziałem pracujących w sektorze rolnym oraz niskimi wynagrodzeniami w stosunku do przeciętnych w kraju.
Zasięg ubóstwa ekonomicznego w województwie warmińsko-mazurskim w roku 2015 obniżył się do 12,5 % -nadal jednak to najwyższa pośród województw stopa.
M.D
Walka?