Niepełnosprawność – niestety ciągle wiąże się z wieloma stereotypami. Uważamy niepełnosprawnych za gorszych pracowników , mogących sprawiać problemy, nieporadnych a co najgorsze nie zauważamy, że praca nad dysfunkcjami – przynosi pożądane efekty.
Niepełnosprawność – to też plany, marzenia, nadzieje. Niepełnosprawni też mogą być niezależni, posiadać własne pieniądze, pomagać bliskim, mieć swój wkład finansowy w funkcjonowanie rodziny.
A jednak praca dla osób niepełnosprawnych jest często jak „nobilitacja” – dostępna tylko dla wybranych.
Każdy z nas jest równy i ma takie sama prawa – niezależnie od wyglądu zewnętrznego czy konwencjonalności zachowań.
O tę równość – niepełnosprawni często sami zawalczyć nie mogą, na szczęście są inni – którzy im w tym pomagają….
W tym roku 20-lecie istnienia świętują Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ełku prowadzone przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej.
Placówka liczy 45 podopiecznych, posiada 10 pracowni z czego 9 to pracownie terapeutyczne, jedna – rehabilitacyjna.
„Nasze Warsztaty mieszczą się obecnie przy ul. Kolejowej 31. Są placówką stwarzającą osobom niepełnosprawnym możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej, podniesienie kompetencji społecznych, poprzez nabywanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej. Wszystkie podejmowane działania mają na celu usamodzielnienie uczestników. Umożliwiają udział w stażach , praktykach wewnętrznych i zewnętrznych w zakładach pracy. W związku z tym została powołana pracownia aktywizacji zawodowej – mówi w rozmowie z nami kierownik Warsztatów Małgorzata Charubin.
Uczestnikami warsztatów mogą być osoby posiadające prawnie potwierdzony status niepełnosprawności, niezdolne do podjęcia pracy oraz muszą posiadać w swoim orzeczeniu wskazanie do uczestnictwa w terapii zajęciowej.
Po taki wpis do orzeczenia należy zgłosić się do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który mieści się w Ełku przy ul. Kilińskiego 36.
Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny. Warsztaty czynne są codziennie w godz. 7.00-15.00, zaś zajęcia terapeutyczne trwają do 14-tej.
Przy okazji 20 lecia placówki, w imieniu redakcji zachęcamy pracodawców by pomagali poprzez współpracę rozwiązywać problemy związane z niepełnosprawnością.
Przypominamy:
Każda firma może otrzymać dofinansowanie do wypłaconej pensji pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Więcej informacji na : http://www.pfron.org.pl
Wszystkich pracodawców zachęcamy także do zapoznania się z ogłoszony wczoraj konkursem „Gotowi do pracy”:
http://pfron.org.pl/pl/zadania-zlecane-konkurs/gotowi-do-pracy-konkurs/3391,Ogloszenie-konkursu-Gotowi-do-pracy-wlaczenie-osob-niepelnosprawnych-w-rynek-pra.html
Organizatorom, pracownikom i uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej – życzymy owocnej pracy na kolejne długie lata. A nam wszystkim nieuśpionej świadomości, że ” każdy z nas jutro może stać się chory albo niepełnosprawny”.
M.D
Galeria