Dla wielu zwierząt, zima to trudny okres, który mogą przetrwać jedynie dzięki pomocy człowieka. Silne mrozy, obfite opady śniegu powodują, że wzrasta zagrożenie ich zdrowia i życia. Bywa, że miejscem ich egzystencji jest nieocieplana, rozpadająca się buda lub goły beton. Nie brakuje też bezdomnych. Gdy my korzystamy z uroków zimy, one nierzadko walczą o przetrwanie.
Na straży praw zwierząt – stoi ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
Przypominamy dwa bardzo ważne artykuły:
Art. 1. 1. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą.
Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.
Rozdział 2, Art. 9.
1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
2. Uwięź, na której jest trzymane zwierzę, nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu.
BEZDOMNOŚĆ
Gdy widzisz bezdomne, błąkające się zwierzę – możesz zgłosić ten fakt Straży Miejskiej pod numerem alarmowym: 986.
Jak informuje nas pracownik sekretariatu Straży Miejskiej w Ełku, pod numerem alarmowym przyjmowanych jest wiele zgłoszeń, dotyczących nie tylko psów, także m.in. kotów. Zdarza się, że kończą się szczęśliwie adopcją – mamy kilka takich przypadków!
ZAGINIONY PIES
Jeśli zaginie nam pies – pamiętajmy, że znaleziony, często trafi najpierw do PUK-u, informuje nas Pani Domańska- pracownik PUK w Ełku.
Poszukiwania psa – warto zacząć właśnie tu: tel. 48 876102525.
W następnej kolejności psy z naszego rejonu trafiają do Schroniska Green House, we wsi Krzeczkowo, położonej w gminie Mońki. To jedno z najnowocześniejszych schronisk dla bezdomnych zwierząt we wschodniej Polsce. Na dzień dzisiejszy schronisko obsługuje dwa miasta (Ełk, Grajewo) i dziewięć gmin (Janów, Korycin, Goniądz, Jasionówka, Trzcianne, Mońki, Rajgród, Knyszyn, Jaświły).
„Jednym z głównych celów schroniska jest uświadomienie ludzi o tym, że przeciwdziałać bezdomności może każdy. Za problem bezdomności zwierząt odpowiedzialność ponosi człowiek i to on powinien zmienić swoje postępowanie, aby sytuacja uległa poprawie” – czytamy na stronie internetowej schroniska.
W razie wątpliwości i pytań w jaki sposób pomóc zwierzęciu, schronisko służy pomocą doradczą pod nr.: 48 513 066 900 – informuje nas kierownik schroniska.
Schronisko czynnie współpracuje z Towarzystwami Opieki nad Zwierzętami m.in. w Ełku i Grajewie.
ADOPCJA – MISJA SCHRONIKSA
Na stronie schroniska przygotowany został także poradnik adaptacyjny:
http://www.schronisko-gh.pl/poradnik-adopcyjny/, by zachęcić potencjalnych właścicieli do przygarnięcia czworonoga.
Można tu znaleźć także ofertę wybranych psów do adopcji. Niestety nie sposób umieścić tu każdego, poza tym bywają zwierzęta po bardzo ciężkich przeżyciach np. odławiane, z trudną przeszłością, nie nadające się niestety do adopcji – mówi kierownik schroniska.
ZANIEDBANE, KRZYWDZONE, PORZUCONE ZWIERZĘTA
Gdy widzimy zaniedbane, krzywdzone, porzucone zwierzę – zgłośmy ten fakt niezwłocznie:
Straż Miejska – nr tel. 986
Policja – nr tel. 997
W sprawie przymarzniętego łabędzia, bardziej pomoże Straż Pożarna – tel. 87 621-71-00 – mówi członek Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Marzena Pokorska.
W trudnych sytuacjach, w późnych godzinach nocny, w razie niepewności – zawsze możemy skorzystać telefonu alarmowego policji: 997.
Fot. M.D
M.D