Siedziba ełckiej książnicy całkowicie zmieni swój wizerunek. Budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku zyska nową fasadę, a jej wnętrze zostanie zmodernizowane.
– Biblioteka ma być kolorowa i przyciągająca, bardzo nowoczesna, bo żyjemy w czasach bardzo nowoczesnych – mówi Iwona Adeszko, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku. – Koncepcja zakłada obudowanie elewacji kolorowymi, szklanymi panelami, przeplatanymi ze sobą. Jakby ktoś nie skojarzył, to podpowiem, że jest to wzorowane na regale z książkami. Chciałabym, abyśmy zostawili dla przyszłych pokoleń ślad, który pokaże, jakie było nasze myślenie o książkach, literaturze, kulturze i by było to odzwierciedlone w takim pomniku współczesności.
Wnętrze ełckiej biblioteki wypełni beton połączony z drewnem. Na podłogach znajdą się specjalne wykładziny i parkiet, a z sali konferencyjnej znikną kolumny.
– Nikt już nie wyjdzie od niezadowolony, że czegoś nie obejrzał, bo widok na np. autora na scenie zasłaniały mu kolumny – mówi dyrektor MBP. – Ten problem zostanie rozwiązany. Zyskamy też piękny taras, który da nam możliwość organizowania spotkań na świeżym powietrzu. Bazujemy na tym, co jest. Mamy 1430 metrów kwadratowych powierzchni, trzy kondygnacje i piwnicę, która ma się stać profesjonalnym magazynem. To rozwiąże nam problem książek leżących często na ladach i krzesłach.
Realizacja planów związanych z modernizacją biblioteki kosztować będzie ponad 3 mln zł.
– Pieniądze na realizację koncepcji planujemy pozyskać ze środków unijnych – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. – Wniosek na konkurs planujemy złożyć wiosną przyszłego roku. Jeśli nam się uda, to prace ruszą również w przyszłym roku. Na razie mamy koncepcję, w oparciu o którą powstanie projekt. Zależy nam na tym, by biblioteka i jej nowe funkcje zaczęły służyć mieszkańcom jak najszybciej.
Koncepcja modernizacji Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku wyłoniona została w ramach konkursu. Zwycięska praca wyróżniała się przede wszystkim atrakcyjnością rozwiązań architektoniczno – przestrzennych wewnątrz budynku. Proponowane rozwiązania poprawią z jednej strony komfort użytkowników biblioteki, z drugiej natomiast przyczynią się do podniesienia poziomu funkcjonalności wszystkich pomieszczeń. Zwycięską koncepcję przygotował Marcin Furtak Pracownia Projektowa F-11.
– Symbolika książki na półce nasuwa się automatycznie, gdy myślimy o bibliotece – mówi Marcin Furtak. – Książek wielokolorowych, wielowymiarowych i swobodnie porozrzucanych. Kolorystyka utrzymana jest w konwencji niebo – ziemia. Góra to błękit i jasne kolory, a im bliżej ziemi, tym bardziej uwypuklone zostały odcienie czerwieni. Symbolika występująca również w literaturze i nowoczesny design przeplatają się ze sobą tworząc miejską rzeźbę.
em
A gdzie będzie się mieściła?
„Siedziba ełckiej książnicy całkowicie zmieni swój wizerunek. Budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku zyska nową fasadę, a jej wnętrze zostanie zmodernizowane.”
Tam, gdzie do tej pory, jak mniemam xD