EŁK PAMIĘTA – 1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, będący wyrazem hołdu składanego żołnierzom drugiej konspiracji, za piękną postawę człowieczeństwa w nieludzkich warunkach a nade wszystko za krew przelaną za ojczyznę.

W Ełku o godz. 12.00 przy tablicy pamiątkowej na budynku dawnej Siedziby Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego złożono kwiaty i zapalono znicze.

 O godz. 18:00 w katedrze św. Wojciecha w Ełku odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz „Żołnierzy Wyklętych”.

 

 

„Żołnierze Wyklęci”, którym po pięciu latach okupacji niemieckiej  przyszło się zmierzyć  ze stalinowskim reżimem, nie uznali władzy ludowej narzuconej przez Stalina – nie złożyli broni, poszli bronić miejscowej ludności przed okrutną krzywdą kradzieży, gwałtów, napaści.

Aktywni, uczciwi, każdego dnia dokonujący czynów heroicznych, napisali początek nowej historii, rozdział o bohaterach, którzy nie złożyli broni. Wystąpili przeciw drugiemu obok nazizmu zaborczemu totalitaryzmowi. W obronie wartości najpiękniejszej -niepodległości.

Osadzani w więzieniach i łagrach, mordowani okrutnie przez katów, skazywani przez sądy sowieckie i sędziów w mundurach Ludowego Wojska Polskiego.

 

Pamiętamy także o tych, którzy udzielali im wsparcia w walce.

 

Człowiek, który przez szczelinę w murze getta podawał drugiemu człowiekowi jedzenie – jest bohaterem. Bohaterem jest policjant, który udaje, że tego nie widzi. Nasze Kościoły przyjmujące w progi swoich murów żydowskie dzieci, lekarze, którzy bez względu na pochodzenie człowieka opatrywali rany postrzałowe – to nasi bohaterzy.Nauczyciele konspiracyjnego nauczania. Ogrom cierpienia matek, którym na rękach umierały dzieci i tych które swe dzieci musiały oddać w obce ręce.  Ojcowie, którzy nie bacząc na nic szli do walki – zasługują na medale.

 

 

„Narodowość, rasa, religia, nie mają znaczenia.

Tylko to kto jakim jesteś człowiekiem.

Druga zasada, której uczono mnie od dzieciństwa, to obowiązek podania ręki tonącemu, każdemu kto jest w potrzebie” mówiła  Irena Sendlerowa.

 

 

Trudne karty historii stały się dla nas ważną lekcją, byśmy nigdy nie dopuścili  do podobnych dramatów ludzkości, mamy w sobie wielką moc zapobiegania podobnym okrucieństwom przez szerzenie dobra, tolerancji  i współpracę.

 

 

M.D

 

 

 

 

 

 

Galeria

Możliwość komentowania została wyłączona.

Powiat Ełcki Edukacja dla bezpieczeństwa
Ogólnopolska konferencja naukowa pod hasłem „Edukacja dla...
Powiat Ełcki Seniorzy zaczęli naukę
Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej...
Powiat Ełcki Międzynarodowy Dzień Białej Laski
Uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski odbyły się w...
Powiat Ełcki I Ogólnopolski Turniej Piłkarski im. Sławomira Kozłowskiego
W ogólnopolskich zmaganiach wzięło udział sześć drużyn, by...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015