Leia i Iskra zdały egzaminy. Rozpoczynają służbę z opiekunami.

Młode policyjne psy Leia i Iskra ze swoimi opiekunami asp. Mariuszem Sulewskim i mł. asp. Danielem Buraczewskim z Komendy Powiatowej Policji w Ełku pomyślnie zdali końcowe egzaminy i zakończyli kilkumiesięczne szkolenie, uzyskując atest do wykonywania zadań patrolowo-tropiących. Było to nietypowe szkolenie, bo na terenie własnej komendy, a prowadzili je sami przewodnicy.

 

W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach odbyły się egzaminy potwierdzające zdolność do wykonywania zadań, do których psy zostały wyszkolone. Wzięli w nich udział policjanci z Ełku: asp. Mariusz Sulewski i mł. asp. Daniel Buraczewski. Obaj przez kilka ostatnich miesięcy prowadzili indywidualne szkolenie młodych psów, przygotowując je do tych egzaminów. Policjanci są przewodnikami psów służbowych od kilku lat, dlatego dzięki zdobytej wiedzy, doświadczeniu i pasji mogli sami szkolić swoje zwierzęta na terenie powiatu ełckiego. Jak pokazują uzyskane oceny – zrobili to bardzo dobrze. Bez problemu zdali końcowe egzaminy.

 

Leia i Iskra, owczarki belgijskie, są już pełnoprawnymi psimi policjantkami i mogą być wykorzystywane do określonych zadań służbowych. Ich szkolenie trwało ponad 5 miesięcy. Leia i Iskra są psami patrolowo-tropiącymi. Policjanci uczyli psy wymaganych w tej pracy umiejętności, czyli posłuszeństwa, obrony przewodnika, pościgów, zatrzymywania osób oraz tropienia. Trenowali w różnych warunkach: wiejskich i miejskich, w ciszy i hałasie, w słońcu i deszczu, razem i indywidualnie. Pies musi szybko adaptować się do różnych warunków. Budowali także zaufanie, więź i partnerstwo, co jest kluczowe we wspólnej pracy. Spędzili ze sobą mnóstwo godzin na szkoleniu i pielęgnacji. Zostali przyjaciółmi na całe życie. Jak zapewniają mundurowi, w takich duetach na pewno skutecznie sprostają nawet skomplikowanym i trudnym zadaniom.

 

Fot.: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

29 − = 23

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 48 = 50

Powiat Ełcki Święto mediów
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony jest 24...
Powiat Ełcki Awans zawodowy nauczycielek
Cztery nauczycielki otrzymały z rąk Starosty Ełckiego akty nadania...
Powiat Ełcki Nowy samochód do przewozu osób niepełnosprawnych
Dom Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej pozyskał nowy samochód...
Powiat Ełcki Mali kolędnicy w starostwie
Kolędnicy ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera...
Prawa autorskie © dm.elk.pl 2015