Już po raz drugi mieszkańcy Warmii i Mazur z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestniczenia w realizowanym przez stowarzyszenie PODWODNIK Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych ze Strzelnik k. Orzysza programie „Mam moc – woda i pierwsza pomoc”.
Realizowane w ramach programu „Mam moc – woda i pierwsza pomoc” zadania mają na celu aktywizację osób z niepełnosprawnościami, naukę nowych przydatnych umiejętności oraz wewnętrznie umocnienie, poczucie większej „sprawczości” i samodzielności w działaniu. Działania realizowane są systematycznie, by praca dała znacznie lepsze i bardziej trwałe efekty. Uczestnicy projektu biorą udział m.in. w zajęciach z podstaw udzielania pierwszej pomocy, realizowanych w formie warsztatów praktycznych z możliwością zastosowania najważniejszych procedur ratowania życia ludzkiego. W programie znalazły się również zajęcia z podstaw płetwonurkowania pomagające oswoić i „zaprzyjaźnić się” z wodą. Część praktyczną z wykorzystaniem sprzętu nurkowego poprzedzają zajęcia wprowadzające z zakresu zasad bezpieczeństwa, zaznajomienia się ze sprzętem oraz nauki jego konfiguracji.
Warsztaty prowadzone są w oparciu o nowoczesny sprzęt. To m.in. zestawem pozwalający na elektroniczny monitoring prowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej obsługujący nawet do 6 fantomów jednocześnie oraz treningowe urządzenie AED. Dzięki temu uczestnicy zajęć mogą na bieżąco poprawiać własne błędy w wykonaniu procedury, by działać coraz lepiej oraz – co ważne szczególnie dla młodszych – w kolejnym ćwiczeniu kolejny poprawiać własne wyniki i bić rekordy życiowe. Projekt kończy się zwykle zawodami drużynowymi w uciskaniu klatki piersiowej, gdzie poprawne wykonanie RKO zobrazowane jest poprzez „ścigające się” kolorowe karetki. Zwycięzcą w tych zmaganiach jest każdy zespół „ratowników”, którego karetka dojedzie do końca.
Instruktorzy, jako ratownicy wodni, rozmawiają z uczestnikami projektu o bezpieczeństwie w wodzie, nad wodą i na lodzie oraz o konieczności rozsądnego zachowania i szacunku dla żywiołu, co jest szczególnie ważne, gdy mieszka się na Mazurach. Oprócz tego na basenie prowadzone są zajęcia pod hasłem „Przygoda z nurkowaniem”, gdzie w pełnym sprzęcie nurkowym można oswoić się z wodą oraz przeżyć wyjątkową przygodę, pozwalającą uwierzyć w ciebie i we własne możliwości. Jest to szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ze spektrum autyzmu. Z kolei osobom z niepełnosprawnością ruchową nurkowanie i towarzyszący mu stan nieważkości pozwala poczuć większą kontrolę nad własnym ciałem i lepszy komfort poruszania. Zajęcia w wodzie odbywają się po wcześniejszym przygotowaniu – omówieniu zasad bezpieczeństwa, zapoznaniu ze sprzętem i samodzielnym jego skonfigurowaniu.
Podwodnik ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu działań wspomagających rehabilitację osób z niepełnosprawnościami poprzez nurkowanie. W ten sposób z weteranami poszkodowanymi powracającymi z misji zagranicznych m.in. w Iraku, Afganistanie i na Bałkanach – w tym również z osobami po amputacjach oraz osobami cierpiącymi z powodu zespołu stresu pourazowego – kadra stowarzyszenia pracuje od roku 2013.
Przy realizacji projektu PODWODNIK współpracuje z ośrodkami z powiatów ełckiego, piskiego i giżyckiego. W zajęciach uczestniczą podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ełku oraz Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Ełku, Giżycku i Łupkach. Zdobyte umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy mogą mogą oni utrwalać dzięki temu, że instruktorzy wielokrotnie odwiedzają ośrodki i spotykają się z uczestnikami zajęć więcej, niż jeden raz. Tegoroczna odsłona programu „Mam moc – woda i pierwsza pomoc” dofinansowana została ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w dyspozycji Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Galeria