– Wiedzieliśmy, że mamy wielu przyjaciół, ale nie sądziliśmy, że jest ich tak wielu – mówi Cezary Kasprzak, dowódca Jednostki Strzeleckiej JS 1007 Ełk im. płk Mariana Sołtysiaka ps. „Barabasz”. – Poszukiwania nowej lokalizacji sztabu pokazały, że z problemami nie zostaniemy sami. Dziękujemy za wsparcie.
O problemach ełckiego „Strzelca” pisaliśmy w naszym serwisie informacyjnym kilkanaście dni temu. Przypomnijmy: Dotychczasowa siedziba sztabu otrzymała nowe przeznaczenie. Pomieszczenia w budynku przy ul. Szkolnej jednostka musiała zwolnić do końca lutego. Zaczęły się więc intensywne poszukiwania nowego lokalu.
– Odzew na nasze apele o pomoc w poszukiwaniach nas zaskoczył – mówi Cezary Kasprzak. – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem reakcji ludzi. Kontaktują się z nami z propozycją wsparcia finansowego i materialnego przy remoncie nowych pomieszczeń, gdy już je znajdziemy. Dostajemy też dużo pozytywnych opinii na temat naszej jednostki. To pokazuje nam, że nasza działalność robi dużo dobrego. Okazuje się, że mamy dobry wpływ na młodzież, o czym mówią nam rodzice naszych Orląt. Młodzi stają się bardziej sumienni i zdyscyplinowani. Przykładają się do nauki, żeby przypadkiem nie dostać ograniczeń udziału w zajęciach strzeleckich. Duży odzew mamy również ze strony byłych Strzelców. Wspominają czas spędzony w naszych szeregach i dziękują za to, co z tego wynieśli.
Poszukiwania nowej lokalizacji sztabu jeszcze się nie zakończyły, ale na przyszłość jednostki Strzelcy patrzą już z optymizmem. Jeszcze kilkanaście dni temu rozważali rozwiązanie formacji lub zawieszenie jej działalności. Wsparcie ełczan przekonuje, że nie powinni znikać z mapy Ełku, a postawa przyjaciół jednostki pokazuje, że na to nie pozwolą.
– Pomoc, jaką oferują nam ełczanie daje wiarę, że poradzimy sobie z tym problemem – mówi dowódca JS 1007 Ełk. – Dostaliśmy wiele propozycji lokalowych. Wśród nich znalazły się nawet deklaracje udostępnienia prywatnych mieszkań. Z pomocą zwróciło się do nas m.in. Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Ełku, starostwo powiatowe i samorząd miasta. Skontaktował się z nami również trener ełckich wioślarzy Sebastian Kosiorek. Niestety proponowane lokale są za małe dla naszych potrzeb i zmuszeni jesteśmy szukać dalej. Cały czas pojawiają się nowe propozycje, np. udostępnienie pomieszczeń po firmie, a przed nami rozmowy ze wspólnotami mieszkaniowymi. Wierzymy, że w końcu znajdziemy nowy sztab dla naszej jednostki, chociaż ograniczają nas potrzeby i możliwości finansowe. Potrzebujemy miejsca, w którym będziemy mogli wygospodarować salę wykładową, magazyn i zaplecze sanitarne. Przez ponad 20 lat działalności udało się nam zgromadzić sporo sprzętu szkoleniowego, który musimy gdzieś trzymać. Interesują nas miejsca o powierzchni min. 50 metrów kwadratowych, które można wynająć po minimalnych kosztach. Jesteśmy bowiem organizacją, która utrzymuje się ze składek i tego, co uda się nam zarobić. Nie mamy stałych sponsorów i dotacji. Obecnie podlegamy pod Warszawę, co znacznie utrudnia nam zdobywanie grantów przyznawanych w ramach projektów.
W szeregach JS 1007 Ełk stoi ok. 70 osób: Strzelcy, Orlęta i kadra jednostki. W ciągu ponad 20 lat przewinęło się przez nie liczne grono młodych ludzi. Wielu z nich zasiliło szeregi różnego rodzaju służb mundurowych. W Wojsku Polskim służy 3 oficerów, 9 podoficerów i 15 szeregowych. W policyjnych szeregach stoją 4 osoby, które swoją przygodę z mundurem zaczynały w ełckim „Strzelcu”. Kolejne dwie służą obecnie w Straży Granicznej. Mundur Państwowej Straży Pożarnej zakładają 4. Strzelców nie brakuje również wśród pracowników służb medycznych. Do tego przygotowują szkolenia realizowane w jednostce. Dotyczą one m.in.: ratownictwa wodnego, wysokościowego i medycznego, survivalu, walki wręcz i działań rozpoznawczych. W swojej działalności jednostka nie zapomina o wpajaniu młodzieży takich wartości jak: Bóg, Honor, Ojczyzna. Strzelcy uczestniczą w świętach państwowych i kościelnych, wystawiają poczty sztandarowe i warty honorowe przy pomnikach. Angażują się też w różnego rodzaju akcje charytatywne.
em