Jezioro Ełckie – znane w całym kraju wśród mazurskich jezior. Lubimy się nim chwalić a w wolnej chwili zachwycać. Urokliwe, piękne, w towarzystwie nietuzinkowej panoramy – kryje w sobie również tę gorszą stronę.
Stan wód naszego- Jeziora Ełckiego budzi niepokój. Jak wykazują badania – osady denne jeziora zawierają niebezpieczne ilości związków biogennych, które „ rosną w siłę”, co zmierzać może do degradacji. Niebezpieczne zjawiska postępujące w Jeziorze Ełckim doprowadzić mogą również do wymierania organizmów zwierzęcych.
Na podstawie kompleksowych badań Jeziora Ełckiego oraz jego dopływów, którym objęte zostały dwa minione lata: 2015 – 2016, sporządzono zestawienie niepokojących zjawisk. Badania miały na celu aktualną ocenę stanu troficznego jeziora Ełckiego, w tym wyznaczenie źródeł zanieczyszczeń badanego obiektu.
Badania wody, osadów dennych oraz pomiary hydrologiczne Jeziora Ełckiego i jego zalewni przeprowadzone zostały na zlecanie: Gminy Miasta Ełk.
Opracowanie dla niniejszej jednostki przygotowała: dr hab. inż. Julita Dunalska, prof. UWM.
Szczegółowa analiza pozwoliła nie tylko na „sprecyzowanie zagrożeń” lecz również opracowanie metod ochrony w celu zachowania potencjału jeziora. W raporcie uwzględniono i przygotowano propozycję możliwych rozwiązań – Projekt Ochrony i Rekultywacji Jeziora Ełckiego.
Działania proponowane na Jeziorze Ełckim to połączenie zabiegów ochrony – mające na celu ograniczenie ładunku zanieczyszczeń z zabiegami rekultywacyjnymi w samej misie jeziora, polegające na redukcji fosforu.
Władze miasta pracują nad możliwymi rozwiązaniami o czym informować będziemy w kolejnych artykułach.
Najważniejsze wyniki badań nad stanem zanieczyszczeń Jeziora Ełckiego wraz z jego dopływami:
Przy stałym dopływie zanieczyszczeń allochtonicznych, rosnącej produktywności wód jeziorowych oraz pojawienia się warunków beztlenowych przy dnie w czasie stratyfikacji termicznej, może dojść do uwolnienia dużej ilości fosforu z osadów dennych. Od tego momentu jezioro będzie ulegało przyśpieszonej eutrofizacji.
Szczegółowa analiza dopływów do Jeziora Ełckiego:
Dopływ 1 – wylot brzegowy przy ul. 11 listopada
Stwierdzono tu bardzo dużą liczebność bakterii Escherichia coli przekraczającą wartości dopuszczalne zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2011 r.
Wody tego dopływu określa się zatem jako próbki o zanieczyszczeniu kałowym.
Zaznaczyć należy fakt, że w okresie wzmożonego odpływu wód deszczowych (październik) liczebność bakterii Escherichia coli wynosiła 12 000 jtk/100 ml przekraczając tym samym 12-krotnie dopuszczalną normę.
Fosfor – 36,5 kg /rok
Azot – 225, 6 kg/rok
Dopływ 2 – przy ul. Jagiełły
Bardzo wysoka liczebność bakterii Escherichia coli w okresie opadu atmosferycznego – październik jak i w okresach suchych (800-53 000 jtk/100 ml świadczy o stałym zanieczyszczeniu fekalnym, tego dopływu.
Fosfor – 32,4 kg/rok
Azot – 179,4 kg/rok
Dopływ 3 – wylot brzegowy kanalizacji deszczowej ul Kazimierza Pułaskiego
W listopadzie zaobserwowano bardzo wysokie stężenia azotu ogólnego – 42,2 mg/N/l, fosforu ogólnego 14,7 mg P/l, sestonu 41,6 mg/l i ogólnego węgla organicznego 69,9 mg/l, oraz ekstremalnie wysokiej liczebności bakterii Escherichia coli 800 000 jtk/100 ml , co wskazuje na dopływ ścieków nieoczyszczonych. Tu również wysokie liczebności bakterii Escherichia coli przekraczały wartości dopuszczalne zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2011, akt niniejszy stwierdzono we wszystkich analizowanych próbkach wody .
Fosfor – 44,0 kg/rok
Azot – 126,3 kg/rok
Dopływ 4 – ul. Zamkowa
Biorąc pod uwagę wyniki badań, stwierdzono, że dopływ ten nie stanowi zagrożenia dla jakości wód Jeziora Ełckiego.
Dopływ 5 – wylot brzegowy kanalizacji deszczowej do rzeki Ełk przed ujściem do Jeziora Ełckiego – aleja w parku za Kościołem Katedralnym pw. Świętego Wojciecha.
W październiku stwierdzona tam m.in. bardzo wysokie liczebności bakterii Escherichia coli 94000 jtk/100 ml
Wartości dopuszczalne, określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2011 r były przekroczone również w marcu i w kwietniu, co świadczy o stałym dopływie ścieków nieoczyszczonych. Stosunkowo wysoka była również zawartość fosforu i azotu.
Fosfor – 123,1 kg/rok
Azot – 115,5 kg/rok
Dopływ 6 – wylot brzegowy kanalizacji deszczowej do rzeki Ełk przed ujściem do Jeziora Ełckiego ul. Kościuszki za Szpitalem Wojskowym
W czerwcu oznaczono tu najwyższa wartość ogólnego węgla organicznego 18.8 mg/l oraz wysoką liczebność bakterii Escherichia coli 1600 jtk/100 ml-co wskazuje na zanieczyszczenia pochodzenia fekalnego. Bardzo wysoką liczebność bakterii Escherichia coli 44 000 jtk/100 ml stwierdzono również w październiku.
Dopływ 7 – dopływ jeziora Selment Mały do Jeziora Ełckiego
Wysoka zawartość bakterii Escherichia coli 12 000 jtk/100 ml przekraczająca dopuszczalne normy określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2011 r. tu również wskazywać może na zanieczyszczenia fekalne.
Fosfor – 80,1 kg/rok
Azot – 94, 5 kg /rok
Dopływ 8 – Dopływ Rzeki Ełk do Jeziora Ełckiego
Podczas intensywnych opadów deszczu w październiku – stwierdzono wysoką liczebność bakterii Escherichia coli 4000 jtk /100 ml przekraczającą dopuszczalne normy.
Uwzględniając przepływ wody oraz mierzone w niej stężenie substancji biochemicznych -stwierdzono ze Rzeka Ełk – jest największym zagrożeniem dla jakości wód Jeziora Ełckiego.
Fosfor -12 396 kg/rok
Azot -164 830 kg/rok
Dopływ 9 – ujście rzeki Ełk z części południowej jeziora Ełckiego, wieś Barany
Na tym stanowisku nie stwierdzono podwyższonej liczby bakterii Escherichia coli.
Fosfor – 5754 kg/rok
Azot – 54 023 kg/rok
Dopływ 10 – ujście rowu melioracyjnego do części południowo-zachodniej Jeziora Ełckiego
Wyniki badań wskazały na okresowy dopływ zanieczyszczeń pochodzenia fekalnego.
Fosfor – 6,9 kg /rok
Azot – 407, 6 kg/rok
Dopływ 11 – na tym stanowisku nie stwierdzono podwyższonej liczby bakterii Escherichia coli.
Fosfor –116,9 kg/rok
Azot -1432 kg/rok
Dopływ 12 – dopływ naturalny ul . Zamkowa przed ul. Juranda
Dopływ nie stanowi zagrożenia dla jakości wód Jeziora Ełckiego
Dopływ 13 -dopływ Jeziora Sunowo za Gospodarstwem Rybackim ul. 11 Listopada
Na tym stanowisku nie stwierdzono podwyższonej liczby bakterii Escherichia coli.
Fosfor – 680,8 kg/rok
Azot – 4727 kg/rok
Dopływ 14 – dopływ do części północnej Jeziora Ełckiego z Gospodarstwa Rybackiego
Wyniki badań na tym stanowisku wskazują na możliwość występowania okresowego zanieczyszczenia fekalnego.
Fosfor – 6,3 kg/rok
Azot – 63,6 kg/rok
Dopływ 15 – to wylot brzegowy kanalizacji deszczowej do części środkowej Jeziora Ełckiego -deptak nad jeziorem przy ul. Wyszyńskiego
W październiku przy wysokich opadach deszczu stwierdzono tu wysokie wartości sestonu przekraczającą dopuszczalne normy określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2011 r., co świadczy o wysokim zanieczyszczeniu kałowym.
Fosfor – 9,8 kg/rok
Azot – 55,3 kg/rok
Fot. M.D
M.D
Czyli, o ile dobrze rozumiem – Jezioro Ełckie zatruwają psie fekalia z chodników i rzeka Ełk?!
Plus zanieczyszczenia stałe, czyli ktoś sobie odprowadza ścieki na lewo. I z tego co widać na poszczególnych stanowiskach nie jest to jeden przypadek.
nie to te pobudzające oddychanie jeziora skutery wodne, jak to nie którzy twierdzili
czyli zjebane skutery i wieśniaki z wawki i okolicznych miast nie poprawiaja jakości wody to wypierdalać i se na tych skuterach po łazienkach warszawskich pływać
Zakłady mięsne swego czasu też się przyczyniły do tego stanu j. Ełckiego
niech sprawdzą stan podłączeń kanalizacyjnych na osiedlu willowym przy ulicy Pięknej już raz się podczas imprezy HIP-HOPOWEJ okazało jak się tamtejsi mieszkańcy na lewo podłączyli do szamba należącego do MOSiR-u.A zresztą coś szybko ucichają afery w Ełku