Policjanci z Warmii i Mazur podobnie, jak funkcjonariusze z całej Polski, przeprowadzili akcję pod hasłem „Dzień odblasków”. Założeniem było promowanie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. „Dzień Odblasków” zorganizowany został 25 stycznia w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.
W akcji wykorzystane zostały zawieszki do samochodów i elementy odblaskowe opatrzone rysunkami autorstwa Henryka Sawki. Do pieszych poruszających się po warmińsko-mazurskich drogach trafiały one w godzinach popołudniowych.
– Jesienią i zimą odblaski nabierają szczególnego znaczenia – przypominają policjanci. – Długie, ciemne popołudnia, ciemne poranki, mgły, opady deszczu czy śniegu nie sprzyjają uczestnikom ruchu drogowego. Zgodnie z prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Mundurowi podkreślają, że posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150-metrów. Kierowca ma wówczas więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie.
– Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego – apelują policjanci. – Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni i w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście, pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.
Od początku roku warmińsko-mazurscy policjanci ujawnili 200 przypadków braku odblasku u pieszych, którzy znajdowali się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Ponad 150 osób ukarano mandatami, 20 pouczono, a 3 osoby odpowiedzą przed Sądem.
tt
Fot.: KWP Olsztyn