Okładzina elewacyjna, elementy solarne wykorzystywane na drogach, urządzenie ratujące tonącego, technologia pozwalająca wyeliminować problem smogu i indywidualne buty narciarskie – tych 5 projektów rozpoczęło realizację Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku. Przed nimi 10-miesięczny okres inkubacji przed wdrożenie produktu i usługi na rynek.
Pomysły wyłonione zostały w ramach konkursu na start-up. Zgłoszono do niego w sumie ponad 500 projektów. Do finałowej rundy zakwalifikowało się 60. Umowę rozpoczynającą ich realizację z ełckim Techno-Parkiem podpisało w piątek 2 września pięciu przedsiębiorców.
– To dla nas zaszczytny dzień – mówi Daniel Kulik, dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku. – Po raz pierwszy w historii Ełku, a być może również regionu, mamy możliwość uczestniczenia w realizacji pilotażowego projektu, który pozwoli nam zbudować ekosystem wspomagający innowacyjnych biznesmenów.
Podpisanie umów zainaugurowało projekt „Platforma startowa dla nowych pomysłów Hub of Talents”.
– Koncepcja platformy startowej narodziła się w Ministerstwie Rozwoju RP – mówi Marcin Seniuk z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Chcemy, by przedsiębiorczość zawitała do Polski północno-wschodniej i tu się zadomowiła. Platforma startowa, do której należy Ełk, szczyci się m.in. wsparciem samorządu lokalnego i środowisk naukowych. Jest to teren, na którym skupiona jest wyjątkowo duża ilość Techno-Parków. Takich ośrodków mamy tu aż 6.
Projekt „Platforma startowa dla nowych pomysłów Hub of Talents” realizowany jest w całości z funduszy unijnych. Unia Europejska przekazał na ten cel w sumie ponad 7 mln zł. Do ełckiego Techno-Parku trafiło prawie 600 tys. zł.
em
Galeria