Ogród warzywno-owocowy pojawił się przy Szkole Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach. Stworzyli go uczniowie i nauczyciele.
– Przyroda to nieodłączny element naszego życia – mówi Anna Filutowska, szkolny koordynator projektu „Ekopracownia – poznajemy tajemnice roślin”. – Dlatego też wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, nasi uczniowie z wielkim zapałem ruszyli do prac w ogrodzie.
W ramach projektu uczniowie wspólnie z nauczycielami zasadzili drzewa i krzewy ozdobne. Rosną tam m.in.: tuje, świerki conica, forsycje i derenie.
– Sadzenie drzewek było dla dzieci ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu poznały kolejne etapy pracy z tym związanej – mówi Anna Filutowska.
Przy szkole powstał również ogród warzywno-kwiatowy.
– W następnych tygodniach będziemy mieli wiele okazji do obserwacji przyrody i wegetacji roślin na przygotowanych grządkach – dodaje szkolny koordynator projektu „Ekopracownia – poznajemy tajemnice roślin”.
O ogród warzywno-owocowy dbać będą sami uczniowie. Zajmą się pieleniem i podlewaniem grządek. To, co wyrośnie wykorzystane zostanie do przygotowania posiłków, które dzieci zjedzą w trakcie pobytu w szkole.
– Częste przebywanie w ogrodzie pozwoli propagować zdrowy styl życia, rozwijać aktywność ruchową, uwrażliwiać na zapachy i kolory, a także zainteresować uczniów najbliższym otoczeniem i uwrażliwić ich na jego piękno – podsumowuje Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły w Rękusach. – Ogród to projekt długofalowy i bardzo potrzebny do realizacji zadań zarówno dydaktycznych, jak też wychowawczych. Podczas zajęć przyrodniczych w ogrodzie odkrywamy z dziećmi tajemnice świata przyrody. Przeprowadzamy proste doświadczenia przyrodnicze, rozbudzając przez to wyobraźnię oraz umiejętność wyciągania wniosków.
mm
Fot.: Urząd Gminy Ełk
Pani Anno, tu Zuzanna – Pani daleka krewna. 🙂 Też mam ogród – przy Wydziale Biologii na Kampusie Morasko UAM. 🙂 Jeśli Pani chce mnie znaleźć to pewnie Pani wie jak. 🙂 Nasza rodzina ma ogrodnictwo we krwi.